Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mireczki, jestem na etapie tuż przed elektrykiem.

Chce wykonać instalacje sieciowa, ale nie mam o tym zielonego pojęcia.

Zlecę to komuś, ale chciałbym wiedzieć co pod kątem przyszłości powinno się tam znaleźć.

Skrętka do każdego pokoju to na pewno.

Ale co dalej?
Skrętka na poddasze do anteny LTE?
Swiatlowod?

Doradzicie?

#budujzwykopem #siecikomputerowe
  • 25
@apaczacz: Światłowodu do LTE nie potrzebujesz. Jeśli pytasz to pewnie nie będziesz wymyślać więc skrętka wszędzie z jednego miejsca gdzie postawisz switch I będzie Spoko. Jeśli masz antenę no to i do anteny. Ja gdybym robił to be też pociągnął do kamer ale czy tobie się przyda to tylko ty wiesz
@apaczacz: to zależy jak planujesz rozłożyć elektronikę w domu. Gdzie postawisz ruter itp. Jakiś schematyczny obrazek domu / rozmieszczenia pokoi by się przydał

Fajną rzeczą jest 5v lub 12v przy schodach na poziomie kostek żeby podpiąć ledy z czujnikami ruchu

Dobrze mieć skrętkę pociągniętą gdzieś przy suficie żeby móc zawiesić punkty dostępowe zasilane przez POE, jeden na kondygnację żeby mieć solidne wifi w całym domu
@apaczacz: mnie się wydaje że lte to już trochę przeszlosc. Sam niedawno podłączałem swiatło. No i światło wchodzi ziemią a nie strychem .. trochę musiałem kombinować, bo też myślałem że strych to dobry pomysł
@apaczacz AP1 w salonie, AP2 w hallu. Po dwie skrętki wszędzie: do salonu 5 gdzie TV, 6 pod biurko, pokoj 14m2 pod biurko, pokój 12m2 pod biurko, pokój 13 m2 po jednej skrętce przy szafkach nocnych, chyba że tam gdzie szafa będzie TV to dwie skrętki tylko tam. Do tego po skrętce do szafek rozdzielaczy podłogówki. Dwie skrętki też w garażu. Jak duży ogród to możesz na zewnątrz na ścianę też jedną
@apaczacz: nam elektryk podpowiedział elektrozawór przy głównym zaworze wody, mówiąc po laicku jak czujki wyczują wodę tam gdzie jej nie powinno być- meble/ podłoga pod zlewem/wanną, to odcina automatycznie wodę w całej chacie + pomyśl żeby puścić kable do TV w takim plastikowym "tunelu" puszczonym w wykuciu w ścianie, potem to tynkujesz i masz elegancki patent na schowanie kabli. A z takich jeszcze ciekawych spraw to podłączył nam w każdym oknie
@apaczacz: nie wiem jakie ogrzewanie, u nas pc więc specjalne przewody do pc (firma montująca pc dała "wytyczne"), zasilanie do zmiękczacza wody (o ile planujesz), zasilanie do bramy garażowej. Kurczę, trochę tego jest, na szczęście u mnie różowa to ogarniała ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kwantowykocyk: LTE przeszlosc xD, nie bedzie uniwersalnie dostepnego 5G jeszcze przez 5-10 lat, nawet aukcji pierwszeggo rozdania pasma nie mamy zakonczonej. Rownie dobrze mozesz mowic, ze DSL to przeszlosc przy swiatlowodzie a nadal DSL ma 2 razy wiekszy zasieg niz swiatlowody takiego Orange.
@apaczacz: Swiatlowod czy jakis peszel raczej do granicy, wejscia do budynku dla operatora. W ostatecznosci miedzy pietrami czy skrajnymi pomieszczeniami jednak raczej 100 metrow skretki nie bedzie ograniczeniem a fakt 1g/10g czy wiecej po cienkim kabelku raczej nie jest dla ciebie istotny.
@apaczacz: Zainteresuj się mikrorurkami z żyłkami do przeciągania kabla o średnicy 5-10mm wpuszczonymi w ścianę i panelami na których w przyszłości będziesz mógł zakończyć cokolwiek. Nawet głupia peszla wpuszczona pod tynk i wyprowadzona w puszce technicznej na ścianie załatwia problem. Możesz spokojnie sobie pociągnąć skrętki do każdego pokoju - nie baw się w tej chwili w światłowody - ważne, żebyś mógł ew. taki kabel w przyszłości wymienić a po nim wciągnąć