Wpis z mikrobloga

@Marek1991 shell i bp mają głównie paliwa od Orlenu tylko shell v power racing wożą z Niemiec.

W sumie gówno mnie obchodzi ile zarobił Orlen n bo kwotowo porównywanie rynku do tego z przed 5-8 lat to śmiech na sali. Inflacja wzrost plac itd.

Marże mają zajebiste, 2l płynu do spryskiwaczy zapłaciłem dziś 17pln, 5l za 30 to jest skandal.

Główna cena paliwa to i tak podatek więc kraje muszą go tak
@Marek1991 bo tankowałem samochód i nie miałem, a szyba była uje...

Mieszkam na codzień w kraju z najdroższym paliwem w Europie i paliwo droższe o 50% kwotowo, jest dla mnie tańsze 4x niż dla polaka pracującego na adekwatnym stanowisku w kraju. Siła nabywcza pieniądza ot co.
@Marek1991 obniżyli ceny paliw gdy ropa była tania, ropa w tym momencie jest najdroższa od 13 miesięcy i paliwa poszły do góry.
Ponadto jak pisałem cena paliwa jest mało odczuwalna co do zarobków i nie ma potrzeby obniżania na nie podatków, to w Polsce na litr paliwa trzeba pracować niemal najwięcej w Europie.
@ediz4: Akurat węgiel koksujący stanowi 40 do 45% rocznego wydobycia. Tak ciężko sprawdzić? Super, że zarobiła 780 mln na czysto. Szkoda, że trzeba było wcześniej wypłacić 1,3 mld pln pomocy od rządu ( w 2016 roku - obligacje JSW kupiły państwowe firmy za nasze podatki - PZU Życie, BGK, PKO BP, PZU ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) Ale to nic, w kolejny roku wyciągnęli na czysto 600
Poza wyjątkami myślę że ciężko będzie takie znaleźć. Islandia ma swój specyficzny "ekosystem" + to co słusznie poruszyłeś w wątku wyżej. Tak cały świat nakręcił lawinę długów, pożyczek itp. :)
@spidero: Orlen i Lotos to jedyni dostawcy paliw 95/98/ diesel w PL. Jedynie Shell sprowadza z zagranicy 100 oktanowe paliwo.

Ceny Orlenu w hurcie możesz zobaczyć na stronie Orlenu. Firmy takie jak BP, CK kupują paliwa w hurcie, utrzymują swoją infrastrukturę (terminale, stacje, floty, backoffice) i mają marżę rzędu x groszy/litr i jesczcze muszą konkurować ze stacjami Orlenu. Cena paliwa w PL to podatki i marża Orlenu, czyli znów podatki.