Wpis z mikrobloga

@ScarySlender W Japonii do 2020 algorytmem poprawili wyniki egzaminów wstępnych mężczyzn na akademie medyczne, bo uważali, że bycie lekarzem to nie zawód dla kobiet. Najlepiej jakby zajmowały się domem. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Ghooz: To nie stereotyp, a generalizowanie po prostu. Wiadomo, nie każda baba gada dużo bez konkretnego celu, ale na pracowych spotkaniach, to właśnie kobiety opowiadają wiele rzeczy niezwiązanych z pracą tylko żeby gadać.
  • Odpowiedz
@ScarySlender: Polecam książkę Amélie Nothomb - z pokorą i uniżeniem, trochę traktuje o relacjach w japońskiej korporacji i jakie tam miejsce miała kobieta (akcja działa się w roku 1991 jeśli dobrze pamiętam)
  • Odpowiedz
@lubie_jablka: kiedyś pod jakimś znaleziskiem gdzie wykopki pisały, że w Japonii kobiety są uprzywilejowane to napisałem, że są tam sprowadzane do sprzętu domowego i pisałem o tej sytuacji w akademiach medycznych to zalała mnie fala minusów. Tu jest wykop, tu nie wolno pisać, że kobiety mogą mieć gdzieś gorzej, bo wiadomo, że to zawsze facet ma najgorzej bez względu na kontekst czy miejsce ()
  • Odpowiedz
@ScarySlender: polecam dwa odcinki podcastu Dział Zagraniczny o Japonii, wyłania się z niego obraz mega tradycyjnego, wręcz patriarchalnego kraju, co w połączeniu z obrazem kraju mega zaawansowanego technologicznie itd. daje niezły dysonans poznawczy.
  • Odpowiedz
dla lewicy kazde stwierdzenie, ze płcie/rasy ludzkie różnią się od siebie to są stereotypy.


@pablo397: prawda

a dla prawicy prostackie generalizowanie i upraszczanie rzeczywistości to rodzaj hobby


@deziom: również prawda
  • Odpowiedz