Wpis z mikrobloga

Mireczki, myślę o kupnie nieruchomosci.

-25 LVL
-BIK scoring 80pkt
-Za wynajem płacę: 2500 pln/msc
-Zarabiam na UOP: 6200 netto + kwartalne premie w wysokości 9k brutto
-Zarabiam z JDG: 10k netto, czasem 20k netto przy dwóch projektach
To tak łącznie wychodzi ponad 15k

-Miasto Warszawa - z Warszawą lub okolicami wiąże swoje życie

Z racji tego, że nie mam żadnego większego parcia na kredyt teraz i już to widzę dwie opcje:
1. Do 30 lvl odkładać sobie, może sytuacja na rynku się ogarnie, ceny pójdą w dół? Przy 30 kupić po prostu za to co oszczędziłem
2. Pozbierać ze 2-3 lata(zakładam odkładanie 7-10k miesięcznie) i myśleć o kredytowaniu się

Plusy, minusy? Co byście zrobili w mojej sytuacji?
Czy jest coś takiego jak maksymalna kwota kredytu? Jeśli mam wkład własny w wysokości 500k to można wziąć kredyt na nieruchomości wartą 1 milion? To już czysta ciekawość.
Kredyt, mieszkanie będę brał sam. Nie chce mieć żadnej kobiety w papierach. Ślubów żadnych nie planuje przed kupnem mieszkania.

#kredyt #hipoteka #kredythipoteczny #nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #ekonomia #finanse #banki
  • 41
Z racji tego, że nie mam żadnego większego parcia na kredyt teraz i już to widzę dwie opcje:

1. Do 30 lvl odkładać sobie, może sytuacja na rynku się ogarnie, ceny pójdą w dół? Przy 30 kupić po prostu za to co oszczędziłem

2. Pozbierać ze 2-3 lata(zakładam odkładanie 7-10k miesięcznie) i myśleć o kredytowaniu się


@Illidan-Stormrage: ceny w warszawie imho beda szly tylko w gore wiec tani kredyt moze wyjsc
@machus666: Nie dodałem a nie wiem czy to ważne - nie będę brał z pewnością żadnej dziury w ziemi od dewelopera. Albo własny dom z podwórkiem albo mieszkanie/dom z rynku wtórnego
To chyba i tak nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o wzrost cen? Sięgnie to wszystko?
@Illidan-Stormrage: Pewnie nie będzie problemów na nieruchomość 800k-1.2kk
Jak masz stabilną sytuację i wiesz, że zostajesz w tym mieście to imo warto już pomyśleć - u siebie zawsze przyjemniej. Jesteś młody więc może Ci się odwidzi mieszkanie tu - ale zawsze wynajmiesz drożej niż płacisz kredyt.
Możesz też kredyt wziąć krótki i raty wysokie albo długi i szybko go po prostu spłacić.
@Illidan-Stormrage: nie słuchaj z tym odkładaniem, bo to nie żadnego sensu. Sam byłem w tej samej sytuacji i odbieram z różowym w kwietniu mieszkanie.

Wkład własny pod hipotekę to minimum 20% (miejscami było przez COVID chyba 30% ale się juz unormowalo) wiec czym więcej tym dla Ciebie lepiej. Czy dostaniesz kredyt nie jestem w stanie powiedzieć, ale warto zadzwonić i dopytać agenta od kredytów.

Po 5 latach wynajmu masz mieszkanie/dom droższy
@Illidan-Stormrage: osobiście uważam że głupota jest w tych czasach odkladanie i kupowanie mieszkania za gotówke. Bierz kredyt na max lat z minimalnym mozliwym wkładem. Inflacja bedzie Ci dewaluować kredyt mocniej niz odsetki które przy zerowych stopach wynosza jakies 2-3% rocznie. Oczywiście ta sytuacja sie za kilka lat zmieni wiec dobrze mieć pieniadze że by w razie czego szybciej spłacić. Dodatkowo ceny mieszkan raczej znaczaco nie spadna, a nawet jeśli ceny mieszkan
@Illidan-Stormrage jezeli w miedzyczasie odlozona gotowke bedziesz inwestowal - to mozna pokusic sie o zakup za gotowke. W przeciwnym razie tylko kredyt. Inflacja to 3procent. Liczac ze odkladasz decyzje o zakupie przez 3 lata - tracisz jakies 10 procent. To przy zalozeniu ze ceny w wawie beda rosly tak samo jak inflacja - a generalnie rosna szybciej. I co wazne - kredyt po czesciowym nadplaceniu moze wyjsc cie taniej niz obecny najem.
@xmajami: Plusy pracy w domu - 2 projekty na JDG, UOP i w miesiąc wychodzi około 25k. Jak będzie możliwość to i trzeci projekt będę brał. #!$%@?ć spanie xD Spróbuje sobie poprzeliczać: )

@michal0110: no nie mam większego problemu w sumie teraz, że ktoś dzięki mnie spłaca jakiś kredyt, to jego pieniądze, umowa podpisana - fajnie jest mieć gdzie mieszać. Z tym nadpłacaniem to w sumie spoko opcja o której
@Illidan-Stormrage: Tu nie ma dobrej odpowiedzi. Musisz na spokojnie pomyśleć. Dla jednych kredyt na chatę to jakaś wielka obawa i stres, który odkładają jak mogą, a dla innych zwykła rzecz. Bardziej pomyśl jakie masz priorytety teraz, czego Ci brak i jakie masz plany ;)
#!$%@?ć spanie xD

@Illidan-Stormrage: plus plus xD

#!$%@? na dwa etaty czy jak?

@alex-fortune: w sumie też mnie to ciekawi

Ogólnie ja bym powiedział tak, żebyś kredyt brał tylko popatrz przy umowie czy jesteś go w stanie bez problemu wypowiedzieć jakby co, no i nie wiem czy będziesz miał taki luksus, ale zrozum, czy będziesz to w stanie dalej spłacać jakby raty skoczyły, teraz masz je na historycznie niskim poziomie.
@Illidan-Stormrage znaczy wiesz zawszę możesz nadplacać kredyt powiedzmy tymi pieniędzmi co byś odkładal, a biorąc pod uwagę że jakbyś jednak zdecydował się ja kredyt i miał własne mieszkanie to zamiast tych 2500 na wynajem wyszło by Ci mniej w racie kredytu. Także wiesz ja Ci mogę zrobić symulację jeśli byś chciał i zobacz tak czysto matematycznie do dla Ciebie jest lepsze, ja do niczego nie przekonuje ho to jednak ważna decyzja i
@xmajami: Plusy pracy w domu - 2 projekty na JDG, UOP i w miesiąc wychodzi około 25k. Jak będzie możliwość to i trzeci projekt będę brał. #!$%@?ć spanie xD Spróbuje sobie poprzeliczać: )


@Illidan-Stormrage: haha #!$%@? sen chyba dawne nawyki z Wowa i stąd nick xD a czym sie zajmujesz? jak bys jednak wolal spac albo w wowa pyknać to mozesz jakis projekt podeslac ( ͡° ͜ʖ ͡
@Illidan-Stormrage: widziałem, ze piszesz tez pod tagami programowanie. Ostatnio przeszło mi przez myśl, żeby wieczorkami właśnie porobić dodatkowe projekty. Mógłbyś się podzielić miejscami, gdzie szukasz zleceń? Ja piszę głównie backend Java/kotlin, bo w sumie może mieć to znaczenie w perspektywie bardziej sprecyzowanych stronek z ogłoszeniami
@Illidan-Stormrage: ja też planowałem kupno za x lat większego mieszkania. Ogólnie wybrałem inna opcje: kupno mniejszego mieszkania (50m2). Rata kredytu mniejsza niż wynajmu, szybciej spłacę a w międzyczasie już powoli odkładam na większe. To co tu zostanie do spłaty (małe nadpłaty) zostanie pokryte w przyszłości przez wynajem. Ogólnie czekanie z kupnem może przynieść korzyści (tańsze mieszkania?), ale ja jakoś w to nie wierzę. Ceny już od 3lat mają spadać
@Illidan-Stormrage: przy odkładaniu zwroc jescze uwagę, że za 3 lata usługi mogą być i 50% droższe. Co z tego, że mniej zapłacisz odsetek, ja za wykończenie zapłacisz 2x. Ceny za usługi rosną w szalonym tempie. I za materiały też. Urdządzam własnie mieszkanie i urzadzałem 3 lata temu, teraz prawie wszystko +50/60%
Dodatkowo ceny mieszkan raczej znaczaco nie spadna, a nawet jeśli ceny mieszkan realnie spadna, to nominalnie przez inflacje beda stać w miejscu


@to_nie_tak_jak-myslisz: to zdanie nie ma sensu, jeżeli patrzymy na mieszkanie jako jedyne dobro "w koszyku". Albo coś tanieje i mamy deflację, albo drożeje i jest inflacja. Jak mieszkania stanieją, ale podrożeją pomidory na targu, to nie znaczy, że rosnące ceny pomidorów zrównoważą spadek cen mieszkań.