Wpis z mikrobloga

@GhorgorBej: Ale to nie są już słowa Jezusa. Autor tych listów, Paweł, mógł po prostu powtórzyć zasady z tych starych przepisów z ST w niezmienionej formie bo tak mu było wygodnie albo bo był homofobem.
  • Odpowiedz
@R187: To nie Św. Paweł wybrał Chrystusa a Chrystus Św. Pawła. Jego listy są kanonem Nowego Testamentu. A więc te listy zostały włączone za aprobatą Jezusa.

Przez dwa tysiące lat grzech sodomski był w chrześcijaństwie uważany jako czyn przeciw naturze i tak będzie. Ani ja ani ty ani ktokolwiek inny, włącznie z najmocniejszymi na świecie nie ma na to wpływu i mieć nie będzie.

Pewnych dogmatów nie da się w
  • Odpowiedz
@GhorgorBej: Ale to tylko człowiek. Mając wolną wolę mógł tam napisać wszystko, każdą bzdurę. Nie pochodzi to od Boga tylko od tego człowieka.
  • Odpowiedz
@R187: a która wypowiedź napisał Chrystus w Nowym Testamencie? Ewangelie są spisane przez uczniów. Najpierw Slowo głosili uczniowie razem z ap. Pawłem, później zostały one spisane pod natchnieniem DŚ. Tak samo jest z Listami w NT.
  • Odpowiedz
@R187: Jezus powiedział:

Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę?

I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.


Wyróżniając monogamiczny, heteroseksualny związek jako ten, który jest dobry i naturalny dla człowieka (bo dla takiego człowiek został stworzony), czym staje na stanowisku typowym dla dzisiejszych konserwatystów. Paweł niczego nie wymyśla, co najwyżej precyzuje.
  • Odpowiedz
@reynevayen Jeśli jesteś katolikiem i widzisz, że ktoś się krzywdzi powinieneś nie być obojętny i mu pomóc z tego grzechu wyjść.
Chyba co do tego że homoseksualny s--s w świetle wiary katolickiej jest grzechem się zgodzimy :)

Ale ja to tak na bakier jestem z wiarą, więc mogę się mylić.
  • Odpowiedz
list do Koryntian 6,9. List do Tymoteusza 1,8-13.

Nowy Testament też potępia homoseksualizm. Czyn nie ludzi.


@GhorgorBej: oba przytoczone fragmenty już dawno zatraciły swoj pierwotny sens ze względu na tłumaczenie z greckiego. Nawet najwybitniejsi bibliści nie są tak pewni sensu tych fragmentów jak jakiś idiota z wykopu xD
  • Odpowiedz
Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę?

I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.

Wyróżniając monogamiczny, heteroseksualny związek jako ten, który jest dobry i naturalny dla człowieka (bo dla takiego człowiek został stworzony), czym staje na stanowisku typowym dla dzisiejszych konserwatystów. Paweł niczego nie wymyśla, co najwyżej precyzuje.


@bh933901: Wychodzi na to, że
  • Odpowiedz
@R187: oczywiście. Jak pisał Paweł:

Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?


Myślę, że nie da się ująć
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: Czemu mnie wyzywasz od idiotów? Co to zmienia w dyskusji?

Jakie są źródła tych rewelacji? Anglikański teolog? Co to ma wspólnego z katolicyzmem?

Tłumacząc z greki arsenokoitai mamy złącze słów mężczyzn i łóżko. Oczywiste jest że chodziło sprawy łóżkowe między
  • Odpowiedz
Tłumacząc z greki arsenokoitai mamy złącze słów mężczyzn i łóżko. Oczywiste jest że chodziło sprawy łóżkowe między mężczyznami.


@GhorgorBej: dla ciebie tak. Dla lepiej wykształconych już to nie jest takie oczywiste o co dokładnie chodzilo.

Nie zachował się żaden list, żadne źródło jemu współczesne, które by temu zaprzeczało. Żaden z teologów kościoła temu nie zaprzeczył. Przez
  • Odpowiedz
@galicjanin: @GhorgorBej: Grzechem Sodomy była niegościnność, nie homoseksualizm. Tak właśnie tradycyjnie interpretowany jest grzech Sodomy w judaizmie, tę interpretację wydawał się podzielać Jezus (Łk 10, 10-12). Również chrześcijaństwo długo dopatrywało się winy Sodomitów w niegościnności, dopiero w średniowieczu zaczęto akcentować seksualny aspekt całej tej historii.

@TurboDynamo: Owszem, Jezus w ewangeliach milczy na temat homoseksualizmu, jednak milczenie to można odczytywać w różny sposób. Czy milczy, ponieważ ta
  • Odpowiedz
@Agathokles: nie wiem nic o tej gnostycznej ewangelii, natomiast w prawdziwej ewengelii św. Marka jest taki bardzo dziwny fragment z tym młodzieńcem w trakcie pojmania Chrystusa:
Marka 14:50

50 Wtedy opuścili Go wszyscy i uciekli. 51 A pewien młodzieniec13 szedł za Nim, odziany prześcieradłem na gołym ciele. Chcieli go chwycić, 52 lecz on zostawił prześcieradło i nago uciekł od nich.


A co do stosunku Chrystusa do homoseksualizmu. Nie chcę udowodnić
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: To nie jest moją analiza. Moje zdanie jest zbieżne że zdaniem KK.
Jeśli kościół uzna że homoseksualizm to nie grzech, przyjmę to. Choć wiem że tego nie zrobi i za 1000lat.

Kościół to nie tylko Pismo Święte ale i tradycja, encykliki, sakramenty, żywoty świętych i masa innych treści na których nie starcza życia. Mylisz katolicyzm z protestantyzmem.

Gdyby Chrystus chciał w swoim kościele tolerancji homoseksualizmu, to nie powoływał by Św. Pawła na głoszącego
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: Ta scena faktycznie zastanawiała wielu badaczy Nowego Testamentu. Ja osobiście uważam, że rozwiązanie tej zagadki jest dość proste. W starożytności noszono powszechnie luźne suknie, które pod wpływem szybkiego ruchu czy nawet mocnego podmuchu wiatru, mogły zsunąć się z ciała, obnażając jej właściciela. Marek odnotowuje zdarzenie, by pokazać kompletną kompromitację uczniów Jezusa, który uciekając, porzucili nawet ubrania.

A co do stosunku Chrystusa do homoseksualizmu. Nie chcę udowodnić że był temu
  • Odpowiedz