Wpis z mikrobloga

Kochani od dwóch dni się męczę z problemem i ja już nie wiem. Mianowicie posiadam komputer stacjonarny na którym jest 12 GB RAM DDR3 - (3x4GB Triple Channel). Jest to Kingston Genesis HyperX 1600MHz CL9. Na święta kupiłem sobie identyczną dodatkową kość 4GB, gdyż chce mieć 16GB. Teraz na czym polega problem:
Instaluje dodatkową kość w odpowiednim miejscu, zgodnie z instrukcją mojej płyty głównej. Odpalam kompa i... zamiast widać 16 GB, zamiast widać moje stare 12GB, to widać tylko 8 GB RAM. Próbowałem czyścić sloty, kości, zmieniać miejsca kości, ale to nic nie daje. Co ciekawe niektóre programy widzą, że mam 16GB.
Co widzi, że mam 8GB:
- Bios
- System Windows
- 3DMark
- CCleaner
- IntelBurnTest
Co widzi, że mam 16GB:
- CPU-Z ( w zakładce SPD jest normalnie ta nowa kość, którą zainstalowałem)
- OCCT
Jakie kroki podjąłem:
- W zakładce msconfig odznaczyłem tę opcję, która blokuje dostępny ram
- W biosie bawiłem się również innymi ustawieniami, raz zmieniałem wszystko na auto, drugi raz ustawienia pod RAM, czyli 1600 MHz i napięcie 1.65V. No i nic nie daje efektów. Co ciekawe w biosie nie mam opcji takiej jak ten mapping czy ramping czy memory share z którymi oglądałem filmiki na youtube. Ma ktoś jakiś pomysł? Podaje przy okazji całą platformę:

Xeon 5670 @ OC 6x 4.5 GHz
12 GB DDR3 Kingston Genesis Hyperx 1600Mhz CL9
Asus P6T Deluxe v2
MSI X GAMING GTX 1070

#komputery #pcmasterrace #pc #ram #podzespoly #kiciochpyta #informatyka #elektronika #pytaniedoeksperta
Pobierz
źródło: comment_1609687304eDhj9EHlv6MuTS7NPOa93o.jpg
  • 20
Triple Channel


@JonasKahnwald: dla ścisłości, pamięci działają w trybie dwu albo cztero kanałowym na hedt

Trzy kości nie będą działały w żadnym triple chanel. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z ich wykryciem
Kingston Genesis HyperX 1600MHz CL9.


@JonasKahnwald: a jaka płyta tam? kiedyś miałem tak, że w Optiplexie 8GB było dla non-ecc, 16GB dla ECC. Sprawdzałeś ile dokładnie i faktycznie możesz RAM-u dać?
@JonasKahnwald po pierwsze to kto cie namówił na 4 kości w 3 kanałowym procku?
Po drugie obsadź po 2 kości w dwóch kanałach. Największe prawdopodobieństwo, że tak zadziałają.

Jak nie, to sprawdź każdą kostkę. Po kolei programem thaiphoon burner, żeby zobaczyć jakie tam kości siedzą. Od razu powiem, że raczej różne i pewnie się gryzą. Niektóre Mogą być Dual rank, co dodatkowo by utrudniło.

Po trzecie i najważniejsze - procki z tej