Wpis z mikrobloga

Świadkowie Jehowy vs Boże Narodzenie

Rok temu pisałam o moich doświadczeniach ze świętami jako dziecko Świadków Jehowy (klik). W tym roku chcę wyjaśnić, dlaczego właściwie ŚJ tak bardzo negatywnie patrzą na Boże Narodzenie.

1. Jezus nie kazał swoim uczniom obchodzić jego urodzin, powiedział tylko o upamiętnianiu jego śmierci. (źródło)

2. W Biblii nie ma też nic o tym, żeby uczniowie Jezusa obchodzili jego urodziny. W ogóle obchodzenie urodzin według ŚJ jest niezgodne z Biblią, co wyjaśniam tutaj.

3. Data narodzin Jezusa też jest z dupy, nie ma nic w Biblii, że Jezus urodził się 25 grudnia. Według nich nie jest możliwe, żeby urodził się w grudniu, bo jest za zimno żeby pasterze nocowali z trzodą na dworze. Uważają, że urodził się jakoś na przełomie września i października. (źródło-1, źródło-2)

4. Święto to wywodzi się z pogańskich świąt, jak Saturnalia albo Narodziny Słońca. A jak już pisałam, ŚJ unikają jak ognia wszystkiego, co pogańskie. (źródło)

5. Zwyczaje świąteczne też pochodzą z pogaństwa. Jak na przykład choinka związana jest z zimowymi uroczystościami pogańskimi, ostrokrzew z celtyckimi zwyczajami związanymi z przesileniem zimowym i chochlikami, jemioła to już w ogóle pochodzi od druidów i ma związek z kultami okultystycznymi, a Mikołaj to tak naprawdę Thor z mitologii germańskiej (źródło)

Po odrzuceniu wierzeń ŚJ, już jako ateistka, nadal byłam sceptycznie nastawiona do obchodów Bożego Narodzenia w moim domu - niewiele wiedziałam o zwyczajach, a pogląd na temat świąt wyniesiony od ŚJ też nie pomagał, tak samo jak komentarze rodziców, że “może teraz jeszcze katoliczką zostanę”. Ale 2 lata temu miałam szczęście obchodzić prawdziwie polskie święta u rodziców lubego i było to naprawdę super doświadczenie () (pisałam o tym tutaj) Pokazali mi te wszystkie złe, pogańskie zwyczaje, ale w przeciwieństwie do doświadczeń z dzieciństwa cieszyłam się jak dziecko i byłam wreszcie wolna od wyrzutów sumienia związanych z otrzymywaniem prezentów.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, wysłaliśmy bliskim kartki z życzeniami, rozwiesiliśmy pogańskie świąteczne lampki w całym mieszkaniu, a co gorsze ubraliśmy choinkę! :D Od wczoraj robię kompot z suszu, a dzisiaj planuję opakować prezenty w papier ozdobny, do czego zdaję się mieć 2 lewe ręce, bo nadal nie wychodzi mi to tak ładnie jak lubemu xD Co prawda w naszym domu nie ma miejsca na religię, ale same zwyczaje praktykuję z przyjemnością, bo dają taką przytulną, ale i uroczystą atmosferę ;)

------

Na tagu #wesolezyciewsekcie piszę wspomnienia z czasów, kiedy byłam wierzącym Świadkiem Jehowy. Prócz samego tagu możecie mnie też obserwować na FB.

Źródła i zdjęcie do mema pochodzą z oficjalnej strony ŚJ.
#swieta #religia #swiadkowiejehowy #sekta #sekty
Pobierz 13czarnychkotow - Świadkowie Jehowy vs Boże Narodzenie

Rok temu pisałam o moich do...
źródło: comment_16087338168D08jwZqOpXLUF8XmqkbQu.jpg
  • 42
@13czarnychkotow

3. data rzeczywiście została wymyślona ponad 350 lat po narodzinach, ale szacuje się, że w tamtych czasach gogli być znacznie ciepłej i argument o chłodzie jest inwalidą

5. Thor VIA Wikipedia Thor (ze staronord. Þórr, grom)[1] – jeden z głównych bogów nordyckich z dynastii Azów (syn Odyna i Jörð, małżonek Sif), odpowiednik południowogermańskiego Donara, bóg burzy i piorunów, sił witalnych[2][3], rolnictwa (jako sprowadzający deszcz odpowiedzialny za urodzaj). Patronował także małżeństwu i
@jiwe w nocy jest dużo mniej, poza tym piszą, że to raczej deszczowa pora i pasterze, zwłaszcza ci z górskich okolic, zostawiają stada w zadaszonych miejscach zamiast nocować z nimi na dworze

@Viking- no to nie mam pojęcia, skąd to wzięli xd
@jiwe
Przecież sam KK nie twierdzi, że to jest data narodzin Jezusa i nikt nie kryje się z tym, że jest to data umowna. Więc jeżeli ktokolwiek wierzy, że to jest jakiś fakt historyczny to szczęść Boże!( ͡° ͜ʖ ͡°)

Argument z panującymi w tym okresie temperaturami wydaje mi się zupełnie niepotrzebny.
@13czarnychkotow W Bożym Narodzeniu nie chodzi doslownie o obchodzenie urodzin, jest to tylko pretekst do powtarzania historii Jezusa na nowo i budowaniu milosci. Zwyczaje maja pomagac pamietac o tym co najwazniejsze ludziom, ktorzy Pisma Świętego nie czytają. Dzisiaj moze byłoby oczywistym, że prawdziwy chrzescijanin powinien codziennie do poduszki czytac Ewangelię. Na szczescie misjonarze ktorzy do naszych przodków dotarli, wiedzieli, ze tak do nikogo nie trafią, ze muszą byc kreatywni, bo przyszli analfabetów
@gumiorek Wszystkiego Najlepszego i żeby Twoje święta były też spokojne i pełne ciepła (ʘʘ)

@Przepoczwarzenie dzięki za odpowiedź, dobrze jest znać perspektywę katolika. Świadkowie podchodzą do tego zupełnie inaczej, dla nich te święta nie tylko nie mają sensu, ale i łamią zasady Boże, bo według nich Bóg się brzydzi poganstwem i prawdziwa czysta religia nie powinna się z nim mieszać. Jakiekolwiek powody byś nie dała, to dla nich
@13czarnychkotow:
ad 1 ale też nie zakazał, a wg starej rzymskiej maksymy, to co nie jest zakazane, jest dozwolone.
Ad 3 Chrystus urodził się najprowodoboniej na wiosnę, a Heretycki Dizjonizy mniejszy pomylił się w obliczeniach o kilka lat( btw dlaczego świadkowie korzystają z pogańskiego kalendarza i pogańskiego alfabetu? Jezus nie znał i nie polecił używania alfabetu łacińskiego( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ad 4 bo nie pochodzi z tradycji