Wpis z mikrobloga

@Lazerek: piszesz cos o warunkach w Polsce. Poczytaj o wplywie energetyki jadrowej na zasoby wod podziemnych i jakie te zasoby mam w Polsce "bogate"

@szasznik: cywylizowany napisalem. Jedynym krajem ktory w XXI wybudowal swoja pierwsza elektrownie jadrowa jest Iran. Atom byl kuszaca propozycja, ake w przeszkosci. Obecnie to tylko proba zachowania koryta.

@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: kolego ale ja pracuje w energetyce. Buduje morskie farmy wiatrowe na terenie morza polnocnego.

Obecnie jest
@WiktorekS: Odchodzi podobnie jak od wszystkich innych inwestycji które korzystne są dopiero w perspektywie 20-30 lat. Wybory trzeba jakoś wygrywać, a wydawanie miliardów na coś, co nie przynosi natychmiastowej poprawy i do tego ma liczne grono wrogich szurów temu nie sprzyja. Gdyby chociaż jacyś ideolodzy się nad tym spuszczali, jak nad OZE, to może by jeszcze przeszło, ale tak to ciężko.
@WiktorekS: Tylko po co ja to piszę człowiekowi który uważa, że porównanie ze sobą capital costs per kW to jest choćby namiastka analizy ekonomicznej. Od energetyki jądrowej "cywilizowany" świat odchodzi właśnie przez ludzi takich jak Ty którzy nie mają zielonego pojęcia o czym piszą, ale nie omieszkają stanąć po jednej ze stron sporu.
@WiktorekS

panele sloneczne sa rentowne

Mogę się mylić lub powtarzać jakiś mit, ale słyszałem że panele słoneczne są o mniej opłacalnym od innych źródłem energii, jeśli mówimy o Polsce ze wzgędu na nasze położenie geograficzne.
@WiktorekS: Może i panele słoneczne są dzisiaj nominalnie "tańsze". Co nie oznacza wcale, że ich koszt społeczny jest w ogólności mniejszy.
Zastanów się ile surowców trzeba wydobyć, ile fabryk z nisko opłacaną siłą roboczą wybudować, na ile dachów wejść, by wyprodukować i zainstalować taką ilość paneli, która wytwarzaniem energii będzie ekwiwalentna jednej elektrowni jądrowej.
Jaki potencjał na utratę ludzkiego zdrowia i życia jest przy infrastrukturze o tak wielkiej skali jaka wymagana
@WiktorekS: Odchodzi, bo ich na to stać, bo atom im na to pozwala żeby eksperymentować z jeszcze lepszymi źródłami energii, jak panele słoneczne albo elektrownie wodne. Ale w takiej Polsce to nie masz na to szans żeby w taki sposób skoczyć z węgla na odnawialne źródła energii.
@TheSilentEnigma: panele myslisz ze zwracaja sie na drugi rok? Turbiny zwracaja sie bez dotacji po 12 latach, a ich zywotnosc to 20-25 lat.

Swiat odchodzi od atomu bo jest niebezpieczny i nie ma nic wspolnego z niezaleznoscia energetyczna, gdyz trzeba sprowadzac surowiec.

Przeciez to jest po prostu koszt calosciowy, ile trzeba wylozyc siana zeby wytworzyc dana ilosc pradu. Jaka miara bylaby bardziej obiektywna? Czekam.

@djtartini1: wygaszane sa elektrownie w krajach
wygaszane sa elektrownie w krajach takich jak USA, Niemczecy czy Francja. Abudowane sa w Chinach, Indiach i Bangladeszu. Juz rozumiesz roznice?


@WiktorekS: wygaszane są starego typu i budowane nowego w USA, Francji czy Korei. Finlandia buduje tez nowy reaktor. To jeszcze długo będzie podstawą, Niemcy postawili na gaz bo mają go tanio z Rosji i mają technologię.
@djtartini1: Niemcy nie postawiki na gaz, to pierwsze klamstwo.

Finlandia buduje nowy reaktor do dzialajacej juz elektrowni. Nie buduje elektrowni od zera.

USA i Francja oficjalnie zapowiedzialy polityke zmniejszenia procentu atonu w miksie energetycznym.
Niemcy nie postawiki na gaz, to pierwsze klamstwo.


@WiktorekS: Nie, Niemcy postawili na gaz bo OZE w niemieckich warunkach i zużyciu nie da rady, tylko kwestia jaki udział tego gazu będzie, Jakub Wiech z energetyki powtarza od lat, że Niemcy grubo przesadzili z szacunkami i udział gazu będzie dużo większy (elektrownie można włączać i wyłączać relatywnie szybko przy dużej mocy spokojnie nadrobią braki OZE)