Wpis z mikrobloga

Czemu backend jest zdominowany przez PHP, node.js, asp.net a nie języki takie jak C++? Ja rozumiem, że powinno się dobierać narzędzia do projektu, ale później powstają takie portale jak wykop.pl i serwery padają od nadmiaru zapytań jak Lewandowski strzela gola ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z tymi wszystkimi frameworkami proces tworzenia jest krótszy, ale performace zapewne dużo gorszy. Jest jakieś inne wytłumaczenie?
#programowanie #naukaprogramowania #webdev
  • 8
narzędzia do projektu


@maad: no dokładnie, dlatego używa się .net i PHP, bo są bardziej out of the box przystosowane do zabawy z requestami sieciowymi niż C++
@maad: krótszy czas to jedno, ale najważniejsza jest cena, obecnie nie ma tańszego języka by coś zrobić i utrzymywać (tani programiści, duża dostępność programistów, hosting z emailem za kilkadziesiąt pln rocznie, w miarę stabilny język że rzeczy z roku 2010 nadal gorzej lub lepiej działają i zarabiają $, łatwo i tanio zrobić stronę w wp + szablon), nie wszystko da się zrobić w PHP, ale to co się da prawdopodobnie pod
@maad: jako programista C++ sądzę, że pisanie backendów do stron w tym języku nie ma sensu. Języki takie jak PHP, Java, czy C# dużo #!$%@?ą przez co możesz skupić się na rozwiązywnaniu problemów w prosty sposób. Pisząc YOLO kod w C# albo w Javie pewnie będzie on szybszy niż odpowiednik w C++, bo np. alolakcje pamięci są tanie. To, że strony działają wolno nie jest często problemem technologii, tylko kodu.Pamiętaj, że
[potrzebne źródło]


@fegwegw: to tylko przykłady i nie widziałem ostatnio ofert pracy backendowca w cpp

backend czego? stronek internetowych? xD


@InterferonAlfa_STG: stronki internetowe, webserwisy, aplikacje

@Jaslanin: @Saly: Rzeczywiście C++ do zrobienia backendu prostej strony by był przerostem formy nad treścią, a napisanie komunikatora głosowego w nodejs byłoby złym pomysłem. Ostatecznie wszystko się rozbija o cenę, czas i odpowiedni dobór technologii do problemu i ma to sens. Czyli po
@maad: Związek padania serwerów z zastosowanym językiem jest dość słaby. W każdym języku możesz napisać program, który będzie powodował problemy wydajnościowe i odwrotnie. Wiele lat temu w sporym projekcie nad którym pracowałem w PHP i PostgreSQL wystarczyło pozmieniać kilka wartości w konfiguracji tego drugiego, żeby wszystko śmigało. To samo dotyczy Apache, czy Nginx. Kolejna rzecz to same zapytania SQL, które najczęściej powodują zwiechy systemów. Takie się odnajduje i poprawia. Nie potrafię
Czyli po prostu nie ma takiego zapotrzebowania na backend w C++


@maad: nie tylko nie ma zapotrzebowania, ale zwyczajnie pisanie w C++ często nie ma sensu, bo wydajność można uzyskać w inny sposób (np. skalując poziomo) więc taniej jest napisać to w trochę mniej wydajnym języku, ale szybciej, bezpieczniej i mieć łatwiejsze utrzymanie. Pamiętaj, że opóźnienie wynikające z sieci często będzie większym problemem niż czas wykonywania kodu na serwerze.

Ogólnie C++