Wpis z mikrobloga

519 + 1 = 520

Tytuł: Procesq
Autor: Franz Kafka
Gatunek: absurd, satyra, literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★

Proces
Józef K. zostaje pewnego ranka wybudzony przez dwóch przedstawicieli Prawa. Ma rozpocząć się proces w jego sprawie. Sprawie, którą aż dziw, że nie zna. W sprawie, której przedmiot owiany jest ścisłą tajemnicą, chociaż każdy przedstawiciel Prawa zachowuje się, jakby to była tajemnica poliszynela. Sprawie, która doprowadza do szaleństwa każdego, kto ma wytoczone podobne sprawy. I nie tylko tego, kto jest oskarżonym- ludzie Prawa zdają się prześcigać w tym, kto w oparach absurdu zbuduje największą pozycję.

Nie będzie lekko
Jasno mogę stwierdzić, że Kafka najwygodniejszym pisarzem to nie jest. Momentami chciałem po prostu przejść kolejne etapy tej historii nie za bardzo skupiając się na tym, co aktualnie się dzieje- bo wierzę, że akcja mogła być zmieszczona jednak w nieco krótszej objętości. Trudno powiedzieć, czy to wina tłumaczenia czy samego autora, ale tam, gdzie akcja zwalnia- zwalniało równocześnie moje zainteresowanie. Historia K. była w istocie świetna i wieloznaczna, ale styl nieraz dawał mi się we znaki.

Dostosuj się lub giń
Nie chcę tu zdradzać zanadto samych wniosków po lekturze, ale odniesień można znaleźć pokaźną ilość. Ja uczepiłem się trochę meandrów hiper-biurokracji (którą w Polsce znamy doskonale), ale egzystencjonalnie też działa (i to po zastanowieniu chyba lepiej). Bo czyż każdy z nas nie jest Józefem K.? U progu dorosłości wyrwani ze swojego wyra, z wyrokiem nad głową, szukamy i głowimy się nad rozwiązaniami, i zupełnie nikt nam nie pomaga- plącząc i plącząc wszystko do granic absurdu, stajemy się nieświadomie jednym z ogniw w łańcuchu pokarmowym instytucji, grupy etc. Kafka rozświetlił to świetnie, ALE chciałbym zobaczyć to w formie sztuki teatralnej- lepszej formy aby to ująć nie widzę.

#ksiazki #czytajzwykopem #literatura #bookchallenge 23/20 i staję na jakiś czas bo skończyłem wszystkie 5 książek rozpoczętych jakoś kilka tyg. temu #wykopkindleclub

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
FormalinK - 519 + 1 = 520

Tytuł: Procesq
Autor: Franz Kafka
Gatunek: absurd, satyra,...

źródło: comment_1606659136s1ji6FJk4j3rnFUjRCbzA1.jpg

Pobierz
  • 1