Wpis z mikrobloga

Izolator liniowy - sposób na model 3D w SolidWorks

W jednym z wpisów Mikrobloga, pojawiła się prośba jednego z użytkowników portalu o pomoc przy narysowaniu rzutu izolatora liniowego w programie AutoCAD. Temat zainteresował również i mnie, więc postanowiłem przygotować materiał o tym, jak wykonać model 3D takiego izolatora w programie SolidWorks. Aby materiał posiadał ciekawsze rozwiązanie, do zamodelowania podszedłem w sposób taki, aby uzyskać model półautomatyczny - oznacza to, że pewien fragment modelu został opisany zmiennymi zawartymi w module równań, dzięki którym możliwe było uzyskanie łatwiejszej przebudowy modelu w odniesieniu do liczby segmentów izolatora oraz ich wysokości. Przy okazji udało się wykazać pewne niebezpieczeństwo związane ze sposobem wymiarowania szkicu, wpływające na możliwość zmiany zakresu wymiarowego. Część wykonywanych działań w szkicu można uznać za analogiczne dla programu AutoCAD. Można zatem stwierdzić, że temat izolatora stanowi dobry przykład do celów szkoleniowych z obsługi programów zarówno 2D jak i 3D.
Uwaga: wszelkie odstępstwa od realnego detalu (np. sposób naszkicowania segmentów - "krążków") należy traktować jako uproszczenie dla materiału szkoleniowego.

Zapraszam: [[#157] Izolator liniowy - sposób na model 3D w SolidWorks](https://youtu.be/U-gIysKHDIU)

#inzynierprogramista #cad #solidworks #inventor #catia #nx #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu #energetyka
InzynierProgramista - Izolator liniowy - sposób na model 3D w SolidWorks

W jednym ...

źródło: comment_1605215553sNgbr995blzDzeNiip0TNQ.jpg

Pobierz
  • 25
@emkey_: Rozumiem. Ciężko z darmowymi. Jest taki całkowicie darmowy FreeCAD, ale konia zrzędem temu, kto chciałby od tego rozpoczynać naukę, tym bardziej, że komercyjnie się tego nie używa. Nie wiem jak obecnie to wygląda, ale podobno Fusion 360 jest w jakiś tam sposób darmowy. A jeżeli chodzi o SolidWorksa, by np. porobić kilka rzeczy, które przygotowałem na kanał, to można zwrócić się do Solidexpert o licencję czasową. O tyle dobre rozwiązanie,
Inventor jest darmowy dla "studentów". Program jest całkowicie funkcjonalny. Jest też znakomity podręcznik do nauki z ćwiczeniami pana Fabiana Stasiaka o objętości jakieś 2000 stron podzielonych na tomy dla podstawowych uzytkowników, zaawansowanych i pro. Można się nauczyć samodzielnie, ale kurs też warto jakiś zrobić, jeśli na studbazie kiepsko z nauką.
@Bordomir: Zdałem sobie sprawę z tego, jak ważne jest przedstawienie tematu po zainteresowaniu tym wpisem, ale sęk w tym niestety, że nie zawsze przychodzi wena, by skonstruować taki opis, który rzeczywiście potrafi zainteresować tak wiele osób. Bardzo miłe zaskoczenie, że tym razem udało się zwrócić uwagę Czytelników i mam nadzieję, że kiedyś jeszcze uda się przygotować materiał, który będzie miał podobny poziom zainteresowania.
@Goocio: Dokładnie. W zasadzie to w każdym CADzie wykonanie tego poprzez narysowanie szkicu i wykonanie obrotu da taki sam rezultat. Akurat gdy zobaczyłem wpis i spojrzałem na rysunek, od razu powstał w mojej głowie pomysł, by właśnie w taki sposób pokazać inne rozwiązanie. Czasami się przydają takie rzeczy. Może akurat komuś również będzie to przydatne.
@InzynierProgramista: To zaokrąglenie na styku kolejnych segmentów z 21:10 zrobić już w szkicu i nie ma problemów przy przebudowie po zmianie liczby elementów szkicu. Takie problemy często się trafiają, dopiero jak się model przerobi kilka razy to jest git majonez.
@InzynierProgramista: ja to w ogóle jak robiłem w inventorze i fusion360 to wszystko chciałem robić szkicem, a następnie obrotem/wyciągnięciem (no i jakieś dopieszczanie zaokrągleniami na końcu). Potem usiadłem do NXa i się nagle okazało, że ogrom dodatkowych funkcji wcale nie jest taki głupi ( ͡° ͜ʖ ͡°)