Wpis z mikrobloga

A tak w ogóle jakby ktoś w późnojesiennym półlockdownie czy ćwierćlockdownie chciał się trochę rozwinąć, to polecam klasyki dwudziestowiecznych nauk społecznych posortowane według wpływu (tzn. liczby cytowań).

(Źródło i więcej informacji)

PS: Creditsy dla @am_anfang_war_napoleon za podesłanie kiedyś tej listy.

#ksiazki #czytajzwykopem #nauka #gruparatowaniapoziomu #socjologia
eoneon - A tak w ogóle jakby ktoś w późnojesiennym półlockdownie czy ćwierćlockdownie...

źródło: comment_16051779166U14SbdlC8YhEChMTyGIFy.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@eoneon: Czytam właśnie "The Undoing Project" Lewisa o Kahnemanie/Tverskym, w sumie nie zaskoczyło mnie, że załapali się 2x do top 10 artykułów.
  • Odpowiedz
@mucher: To polecam później książkę samego Kahnemana. Trzeba przyznać że ekonomia behawioralna zrobiła furorę w ostatnich kilkunastu latach, o czym świadczą też Nagrody Nobla dla Kahnemana czy Thalera.

Z drugiej strony też coraz częściej pojawiają się głosy, że mimo dużego hajpu to nie przełożyła się ona praktyczne zastosowania. Również pojawiają się głosy że jest problem z wieloma wynikami ekonomii behawioralnej - mimo iż wprowadziły one naukowy rygor do badania zachowań
  • Odpowiedz
@eoneon: Z ciekawości - ile przeczytałeś z tego? Coś szczególnie mocno wpłynęło na zmianę w Twoim myśleniu?

Ja ostatnio zabrałem się za "Introduction to probability" Fellera, żeby odkurzyć stare zainteresowanie rachunkiem prawdopodobieństwa. Problem jest tylko taki, że oryginały po angielsku są cholernie drogie (na amazonie grubo ponad 100 USD za jeden tom), więc póki co znalazłem w "alternatywnych" miejscach PDFy z tym tytułem i ostatecznie chyba kupię polską wersję, która jest...
  • Odpowiedz
ile przeczytałeś z tego


@topper_drebin: W rękach miałem z 20%, objętościowo przeczytałem na pewno sporo mniej niż 10%, bo to często tomiszcza.

Coś szczególnie mocno wpłynęło na zmianę w Twoim myśleniu


@topper_drebin: W zasadzie wszystko, co czytałem, np. Rawls, Bourdieu, Foucault, Weber, czy nawet Marks, nie ma co ukrywać - czytane najczęściej fragmentami.

Klasycy to szkoła myślenia najwyższej próby, w zasadzie nigdy spędzony z nimi czas nie
  • Odpowiedz