Wpis z mikrobloga

@zdalny_robol: @miki4ever:
1) Jaki kraj?
2) Jaka technologia?
3) Jak wam spina się budżet? Ile % waszej wypłaty to mieszkanie, jedzenie itp.

Chce wyjechać ale na początku będę utrzymywał naszą rodzinkę 2+2 (dzieci jeszcze małe nie wiek szkolny). I zastanawiam się czy z pensji programisty za granicą dam radę.
@Luigi93:
Ad1. Austria
Ad2. Java Developer
Ad3. ok 44k netto euro rocznie na gotowo, ok 1200 euro na mieszkanie, rachunki, opłaty, internet itp - co do żarcia to teraz trudno mi napisać bo kupujemy razem z żoną, korzystam z voucherów w pracy i w ogóle ten rok jest poj**** ale gdyby żona nie pracowała na 80% etatu (ok 25k netto) to powiedzałbym że tak sobie.

Jeśli zależy ci tylko na kasie:
@yale: Docelowo żona też oczywiście pójdzie do pracy ale powiedzmy, że większość pierwszego roku niestety nie da rady.
Zależy mi na spokoju finansowym :) żebym nie popłynął.
@Luigi93: W IT nie dostaniesz dużo więcej w Niemczech niż w Polsce. Jak zależy ci głównie na kasie, to nie wyjeżdżaj, jak zależy ci na normalnej służbie zdrowia, dobrej jakości życia, ogólnego spokoju to polecam. Tez jestem 2+2 i przez tok utrzymywałem rodzine jak żona była na wychowawczym, problemu nie było, tylko ja już jestem PM wiec pensja trochę większa od średniej.
@Luigi93: W Monachium jeśli masz kilka lat doświadczenia i żonę niepracująca to dostaniesz 3300€ - 5300€ (ten górny zakres dla wybitnych, tzn teamlead lub architekt w BMW, czy Intelu). Mieszkanie ~70m2 to licz 1500-2000€. Z plusów przedszkola są darmowe, a żłobki prawie darmowe. Z minusów jeśli żona nie pracuję to niekoniecznie dostaniesz miejsce z przedszkolu obok domu. Jedzenie, to jak wszędzie. Ceny można przeczytać na https://www.lidl.de/de/online-prospekt/ Jest jeszcze 500+ w wysokoście
@miki4ever: Nie zależy mi na kasie. W Polsce mam >15k i co z tego :/
Bardziej chodzi mi o to żeby wyjechać, właśnie tak jak napisałeś normalnej służbie zdrowia, dobrej jakości życia i ogólnym spokoju i dobrym starcie w życie dla dzieci niż tym naszym #!$%@?łku.

@darck: Stawki chyba dla Java :-) a nie napisałem nigdzie w jakich tech stacku robię głównie NodeJS/PHP więc troszkę magiczne połączenie. Ale z tego
PHP podobno trochę mniej płaci niż Java, ale bez przesady. Jak masz z te 5 lat doświadczenia, to nie przyjmuj ofert poniżej 60k€ brutto. 60k rocznie to 3400€ jeśli masz niepracującą żonę i nie płacisz na kościół (60€ miesięcznie jeśli należysz do kościoła)

Mówię o Monachium, a nie o całych Niemczech.
Z plusów przedszkola są darmowe, a żłobki prawie darmowe


@darck:
1 w Niemczech nie ma zlobkow, od 1 roku zycia sa przedszkola
2. nie sa darmowe, ja np. placilem za miejski 500€ od dziecka. Darmowe byly 2 ostatnie lata, ale to zalezy od miasta i musisz i tak jedzenie oplacic.

Poza tym, zgadzam sie ze wszystkim co piszesz:)

Chociaz nie, jedna rozniac, inaczej zarobisz w Monachium, inaczej w mniejszym miescie, a
@miki4ever: jak nie ma żłobków jak są? Od ukończenia 1-3 dzieci można wysłać do żłobka, a od 3-5 do przedszkola. Czasami oba mieszczą się w jednym budynku, ale nie zawsze. Podstawowa różnica między nimi to koszty i wielkość grup. W niektórych landach/miastach tylko przedszkola są darmowe, a za żłobki trzeba ponosić część kosztów. (Są landy z płatnymi przedszkolami?) Wielkość grup w przedszkolach jest średnio dwa razy większa niż w żłobkach. Ty
@miki4ever: dodam jeszcze, że choć żłobki i przedszkola nazywa się Kita, to żłobki nazywa się Kinderkrippe, a przedszkola Kindergarten. Tak więc są żłobki bo przecież ta nazwa to dosłownie "dziecięcy żłób" https://de.wikipedia.org/wiki/Kinderkrippe
I jeszcze dodam, że jak napisałem darmowy żłobek w Monachium, to chodziło mi o około 150€ plus jedzenie za chyba 60€ miesięcznie za 9h. Jest to prawie za darmo, bo w prywatnych trzeba za to 900€ płacić i rok