Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace
Pamięć GoodRam IRDM, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17 za 349 zł
ALBO
Pamięć HyperX Fury RGB, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 za 309 zł
O co chodzi z różnicą taktowania i liczbie obok CL, bo nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi (w skrócie czy im większa liczba taktowanie tym lepiej dla wydajności czy niekoniecznie), dzięki z góry za odpowiedź
  • 4
  • Odpowiedz
@s3bastian: Im wyższe taktowanie tym lepiej, jednak jednocześnie liczba CL nie powinna rosnąć, bo wtedy opóźnienie i tak zabije to wysokie taktowanie. W tym przypadku pamięci 3600/17 będą ciutkę szybsze
  • Odpowiedz
@s3bastian: cl ma być jak najniższe, taktowanie jak najwyższe. (dla zen2 takty się kończą realnie na 3733, potem już IF najpewniej nie da rady i lepiej timingi jak najniższe brać)
CL to opóźnienia w cyklach zegara wyrażone nie w ms, co za tym idzie cl14 przy 3200mhz to nie jest to samo co cl14przy3400mhz (więcej cykli w ciągu 1 sekundy = krótszy czas pojedynczego cyklu)

z tych irdm jest lepsze. raz,
  • Odpowiedz
  • 0
@10129 dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Na razie staram się wyszukiwać pojedynczych części do nowego PC. Chce złożyć coś na wzór https://www.purepc.pl/jaki-komputer-kupic-zestawy-komputerowe-na-pazdziernik-2020?page=0,11
Nie rzucam się od razu na cały zestaw, bo ceny skaczą przy jakiekolwiek premierze procesorów czy kart jak szalone, czekam na Black Friday, może Cyber Monday. Aktualnie bawię się na i5 6500, b150 mortar, hyperx fury 2x8 ale z niskim taktowaniem 2133, Gigabyte 1060 6gb windforce. Pozdrawiam
  • Odpowiedz
Pamięć GoodRam IRDM, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17


@s3bastian: Ida te kości CJR u mnie 3733Mhz CL16 od strzala z Ryzenem 3600. Pewnie by poszly 3800Mhz. Da sie je kupić raz na jakis czas za 299PLN. Nie wiem jak tam jest z pamieciami na platformie intela, niech ktoś intelowy sie wypowie.
  • Odpowiedz