Wpis z mikrobloga

PALIWO Z ELEKTROWNI ATOMOWEJ W BASENIE

Tak wygląda basen na zużyte paliwo z reaktora jądrowego. Taki basen zwykle znajduje się zwykle w tym samym budynku. Warto wiedzieć, że:
Niebieska poświata to promieniowanie Czerenkowa - kto chciałby zobaczyć na żywo może zapisać się na wycieczkę do reaktora MARIA w Świerku pod Warszawą
Kilka metrów wody zapewnia wystarczającą ochronę przed promieniowaniem.
Zużyte paliwo w wielu krajach poddaje się recyklingowi. Nie jest prawdą, że "nie wiadomo co robić z odpadami promieniotwórczymi".
Pracownicy mają nietypowy strój, aby nie zanieczyścić wody np. włosami.


#atom #energetyka #ciekawostki #nauka #technika #fizyka #chemia #edukacja
RyszardTyDraniu - PALIWO Z ELEKTROWNI ATOMOWEJ W BASENIE

Tak wygląda basen na zużyte...

źródło: comment_1602222891YOzvBeLH2MJOQKcCAIzEbq.jpg

Pobierz
  • 117
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie jest prawdą, że "nie wiadomo co robić z odpadami promieniotwórczymi".


@RyszardTyDraniu: oglądałem ostatnio o Fukushimie i było mówione, że właśnie tak jest. Że w prowincji przy elektrowni stoją olbrzymie banie z milionami hektolitrów 'skażonej wody' i nie wiadomo co z nimi zrobić. Może warto Japończykom powiedzieć, że to nie prawda?
  • Odpowiedz
@beniamin-k: Skażona woda to nie odpad po reakcji rozszczepiania, tylko skutek awarii i faktycznie nie ma za bardzo co z nią zrobić, poza odizolowaniem od środowiska i składowaniem gdzieś.
Zużyte PALIWO można przetworzyć i wykorzystać ponownie.
  • Odpowiedz
@cecyl: @GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: tak na logikę, w elektrowni jest masa krytyczna która ma dodatnie sprzężenie zwrotne (aby zrobić rozruch reaktora) i potem utrzymuje to w okolicach 1 (tzn. utrzymanie bieżącego poziomu szybkości reakcji). W b----e atomowej natomiast musimy wyzwolić całą energię w ciągu milisekund, i sprzężenie zwrotnie nie będzie miało wartości 1.2 ani 2 ani 10 tylko pewnie jakieś niewyobrażalne wartości.
  • Odpowiedz
"Zużyte paliwo w wielu krajach poddaje się recyklingowi. Nie jest prawdą, że "nie wiadomo co robić z odpadami promieniotwórczymi"."

Wiadomo co robić. Składować pod ziemią i modlić się, żeby tysiące lat później tego syfu cały czas ktoś pilnował po tym jak geniusze twojego pokroju będą wąchać kwiatki od spodu.
  • Odpowiedz
@Cody3223:

tak na logikę, w elektrowni jest masa krytyczna która ma dodatnie sprzężenie zwrotne (aby zrobić rozruch reaktora) i potem utrzymuje to w okolicach 1 (tzn. utrzymanie bieżącego poziomu szybkości reakcji).


W przypadku rozruchu reaktora jest on w stanie podkrytycznym Kefff<<1, rozruch przeprowadza się (pierwsze załadowanie, "zimny reaktor") z pomocniczym źródełkiem neutronów. Powoli zmniejszając stężenie kwasu borowego i/lub położenie prętów kontrolnych osiąga się stan krytyczny reaktora Kefff=1 przy mocy poniżej 1% mocy znamionowej reaktora. Tutaj głównymi efektami reaktywnościowymi będą te od stężenia kwasu borowego i od zmiany położenia prętów kontrolnych, a już na pewno nie żadne sprzężenia dodatnie o których
  • Odpowiedz