Wpis z mikrobloga

PALIWO Z ELEKTROWNI ATOMOWEJ W BASENIE

Tak wygląda basen na zużyte paliwo z reaktora jądrowego. Taki basen zwykle znajduje się zwykle w tym samym budynku. Warto wiedzieć, że:
Niebieska poświata to promieniowanie Czerenkowa - kto chciałby zobaczyć na żywo może zapisać się na wycieczkę do reaktora MARIA w Świerku pod Warszawą
Kilka metrów wody zapewnia wystarczającą ochronę przed promieniowaniem.
Zużyte paliwo w wielu krajach poddaje się recyklingowi. Nie jest prawdą, że "nie wiadomo co robić z odpadami promieniotwórczymi".
Pracownicy mają nietypowy strój, aby nie zanieczyścić wody np. włosami.


#atom #energetyka #ciekawostki #nauka #technika #fizyka #chemia #edukacja
RyszardTyDraniu - PALIWO Z ELEKTROWNI ATOMOWEJ W BASENIE

Tak wygląda basen na zużyte...

źródło: comment_1602222891YOzvBeLH2MJOQKcCAIzEbq.jpg

Pobierz
  • 117
  • Odpowiedz
@KierownikMietek: Elektrownie to za dużo powiedziane.

Maria jest reaktorem doświadczalno-produkcyjnym. Ma korzystne położenie geograficzne (izolacja od osiedli ludzkich) i dzięki temu uniknął losu wielu europejskich badawczych reaktorów jądrowych, które zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Reaktor wykorzystywany jest do[9]:

napromieniowań materiałów tarczowych do produkcji izotopów promieniotwórczych, wykorzystywanych między innymi w medycynie nuklearnej (m.in. technet-99 – w 2014 NIBJ zapewnił 18% dostaw na świecie), eksportowanych m.in. do USA[10] (Maria jest jednym z siedmiu reaktorów na świecie, w których produkuje się tego typu izotopy)[11],
badań materiałowych
  • Odpowiedz
1. Czy ktoś wie jak je transportują do tego basenu? Bo ok w wodzie promieniowanie jest niegroźne ale sam transport do basenu jak wygląda?


@Jergen: Nie wyciąga się na powierzchnię, przynajmniej w Świerku. Basen ze zużytymi jest połączony z basenem z reaktorem (w zasadzie to ten sam basen), holuje się pod wodą. I tam sobie "stygną".
  • Odpowiedz
@RyszardTyDraniu: ok, skoro kilka metrów wody chroni przed promieniowaniem to jako problem wrzucać to wszystko do oceanu w głębokich miejscach? Kilka metrów wody pochłonie promieniowanie i z głowy. Nawet jakby to paliwo się rozpuściło i rozeszło po oceanie to ilość promieniowania byłaby mało znacząca dla ludzi.
  • Odpowiedz
@KierownikMietek: *Dlatego
reaktor =/= elektrownia
Wszystko jest w porządku. W Polsce jest reaktor, ale nie ma elektrowni.

I raczej nie będziemy mieć bo ludzie odpowiedzialni za budowę po prostu okradają społeczeństwo, zniechęcając do budowy jeszcze bardziej.
Niestety Polak to niewolnik i nie będzie protestować gdy się go okrada, tylko mruknie i tupnie gdy faktycznie ktoś coś chciał dla niego zrobić, a rezultacie zostanie z niczym i do końca życia będzie
  • Odpowiedz
1. Czy ktoś wie jak je transportują do tego basenu? Bo ok w wodzie promieniowanie jest niegroźne ale sam transport do basenu jak wygląda?


@Jergen: w beczkowozach, to chyba logiczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Wrzucę o tym osobny wpis jutro


@RyszardTyDraniu: to ja poproszę o wołanko

dlaczego jest taki hejt na energię atomową (tylko nie mówcie mi o katastrofach)


@Jergen: ale tak właśnie jest, hejt wynika z niedouczenia, niewiedzy o tym, co i dlaczego się stało w Czarnobylu i czemu w Polsce w XXI wieku by się to nie stało, a poza tym z błędu poznawczego zwanego heurystyką dostępności - więcej mówi
  • Odpowiedz
@gitarasiema: nie tylko. Pamiętaj że poprzednie pokolenia żyły w cieniu wojny jądrowej i było kilka momentów blisko jej wybuchu. W mediach cały czas ostrzegano przed promieniowaniem i jak się zachować. Zresztą spójrz na mapę wykradzioną przez płk. Kuklińskiego, w razie rozpoczęcia wojny jądrowej, polskie miasta zamieniłyby się w szklane pustynie. Dołączyło do tego kilka spektakularnych incydentów w elektrowniach, najbardziej znany w USA Three Mile Island (zwłaszcza że nastąpił tydzień po
  • Odpowiedz