Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,

trafiłem właśnie na taki artykuł:

https://www.wnp.pl/energetyka/bezpieczenstwo-instalacji-fotowoltaicznych-weszly-nowe-wymogi,421837.html

Nie brzmi to dobrze ( ͡° ʖ̯ ͡°) zwłaszcza, że właśnie jestem na etapie instalowania ~9kWp...

Jedna sprawa to zgłaszanie do służb przeciwpożarowych - to jak najbardziej rozumiem, choć nie bardzo widzę powód dla którego instalacja 6,4kWp nie ma być zgłaszana i sprawdzana a 7kWp już tak.

Bardziej mnie zastanawia to co piszą o konieczności użycia optymalizatorów do każdego z paneli. To chyba żart? Taka zabawa zwiększa koszt każdego panela o jakieś 50-70%... To faktycznie wymóg czy też artykuł jest kryptoreklamą firmy instalującej wszystko na mikrofalownikach?

#fotowoltaika #budownictwo
  • 6
@ZjadamChmury: tutaj - tylko śmierdzi mi to nadinterpretacją i kryptoreklamą w WP...

Rapid shutdown i bezpieczeństwo pożarowe – ważna jest technologia

W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dla instalacji opartej na falowniku centralnym, czyli wyłączenia wysokiego napięcia ze stringu, trzeba zastosować do każdego z paneli optymalizatory, które dodatkowo posiadają funkcję Rapid Shutdown. Jest to wysoki, dodatkowy koszt dla inwestora