Wpis z mikrobloga

#prawo #prawojazdy #ruchdrogowy #polskiedrogi i potencjalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) #wypadki

Ostatnio byłem w mieście #radom - ogólnie spoko, co jednak mnie zaskoczyło to - przy Placu Konstytucji 3 Maja ktoś z UM postawił tablicę ostrzegawczą jak na zdjęciu. Nie wiem, czy jest to prawnie dozwolone, ale samo skrzyżowanie jest dziwne i imo dość niebezpieczne:

https://goo.gl/maps/pJeQNCRKFxC9BVYL7

Jadąc Marszałka Piłsudskiego nie mamy żadnej informacji, że powinniśmy USTĄPIĆ pojazdom wyjeźdzającym z Henryka Sienkiewicza. Moim zdaniem cholernie średnio, powinien być albo normalny znak, albo chociaż coś na jezdni - nie ma nic :).

Piszę o tym, bo - dzięki trzeźwości kierowcy, który z Sienkiewicza wyjeźdzał uniknąłem stłuczki - szybko też nie jechałem, ale wyczuł mój błąd i mnie przepuścił. Nie zmienia to faktu, że samo skrzyżowanie jest słabo oznaczone - i w sumie pierwszy raz się spotkałem z czymś tak nielogicznym. O ile rozumiem brak znaku pierwszeństwa przejazdu, tak znaki o ustąpieniu powinny być zawsze.
Pobierz
źródło: comment_15999234156SlyIgp3CSJXAf5oXiZG2o.jpg
  • 18
@daox: .... w normalnych warunkach - widziałem to na zachodzie, m.in. w DE, przyjmuje się, że brak znaku = pierwszeństwo. Natomiast znaki ustąpienia są zawsze - no tak jest logiczniej ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Student_AWAS: no to nawet, u nas jest coś takiego jak hierarchia znaków i sygnałów. Nie masz sygnalu/znaku mówiącego o pierwszeństwie - > przepisy PoRD i reguła prawej ręki
@Student_AWAS: napisałeś, że w Niemczech brak znaku = pierwszeństwo, a potem że jak jest równorzędne to nie ma znaków.
Czyli wynika z tego, że jadąc tam autem i widząc skrzyżowanie bez znaków nie wiesz czy spodziewać się pierwszeństwa na podporządkowanej czy równorzędnego?
@Lolenson1888: niee, spoko bylo, ogolnie podoba mi sie w Radomiu (i w sumie kazdym innym miescie) taka przestrzen. Kielce sa zbite, bardzo ciasne. Ma to swoje plusy, ale tez minusy ( ͡° ͜ʖ ͡°) poza tym bardzo fajny ten plac, sporo ludzi, dobre lody (ale gdzie sa zle ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
Jadąc Marszałka Piłsudskiego nie mamy żadnej informacji, że powinniśmy USTĄPIĆ pojazdom wyjeźdzającym z Henryka Sienkiewicza.


@Student_AWAS: Miejsce które pokazałeś na streetview to nie jest skrzyżowanie, tylko zakręt w prawo.

Ta odnoga prosto nie jest drogą publiczną (a strefą zamieszkania) i przecinając się z drogą publiczną nie tworzy skrzyżowania.
Wjeżdżający z niej włączają się do ruchu.