Wpis z mikrobloga

Przeprowadzałem dziś rozmowę wstępną z kandydatem - studentem informatyki - na staż jako SWE. Była to rozmowa telefoniczna + dzielony ekran do pisania kodu.

Proszę go by zaimplementował kopiec binarny - w sumie nie chodziło o działającą implementację, a szkic w pseudokodzie, bo nie będę czasu marnował żeby ktoś w stresie średników szukał. No hehe było na wykładzie ale trochę nie pamięta, ale jak mu powiem co to to będzie umiał. Powiedziałem. Nie umiał.

Pytam, co to procesy. Jak wyglądają w pamięci? Jak się komunikują? Jak działa scheduler? Jak kernel wykonuje context-switch między wątkami? Nie wiem, nie pamiętam, tego nie było.

Proszę by wytłumaczył stronicowanie. Co to page table, page fault, MMU, syscall, co robi proces sięgając do pamięci? Cisza.

Do programowania komputerów rwą się osoby niewiedzące jak komputer działa. (°° A potem płacz, że rynek juniorów nie istnieje.

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania
  • 162
Po prostu autor pytał studenta o rzeczy, których wiedzieć nie musiał, szczególnie po informatyce bo to studia o wszystkim po trochu. Architektura komputerów na wysokim poziomie to np. na EiT...


@MikiPL: a co ty w ogóle wiesz o tym co jakie studia oznaczają i kto co musiał wiedzieć. nie wiem ile jeszcze razy mam tłumaczyć że wymagania mamy jasno określone w ogłoszeniu, a odpowiedzi na rzeczy z posta są w dowolnym
@doomer-2020: Nie rozumiem skąd tyle wysrywu w komentarzach. Też przeprowadzam rozmowy na stanowisko związane z embedded.
W opisie stanowiska są wymagania, mało tego sam studiowałem informatykę na pwr i to wszystko faktycznie było na zajęciach.
Może i tego się nie "implementuje" codziennie jak tu niektórzy myślą ale na pewno łatwiej jest z kimś dyskutować rozwiązanie problemu jeśli zna podstawy.
Często na studiach pokazują podstawowe mechanizmy które można wykorzystać w różnych konfiguracjach.
@GienekZFabrykiOkienek: Dobra, ale zakładam z kontekstu, że tu prawdopodobnie koleś chciał dostać się na staż na c/cpp deva. Wiadomo, że nie wszystko można wiedzieć na etapie studiów, ale do wuja nie znać odpowiedzi na żadne pytanie to wstyd. Z drugiej strony mam choć wiarę, że OP potraktował kolegę życzliwie i doradził mu chociaż kilka dobrych książek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@doomer-2020: uważam, że pytania dla studenta spoko. Najprostszy sposób na sprawdzenie czy dany człowiek będzie się do czegoś nadawał. Osobom z doświadczeniem zawodowym takich pytań się nie zadaje. Więc nie wiem o co reszta ma ból dupy
@ukazuyr: ty ale to były pytania o teorie a nie zadania praktyczne gdzie ocenia się jak optymalnie coś zaimplementowales.
Czy na praktyki należy brać każdego z ulicy? Bez względu na to czy wie na jakie stanowisko aplikuje?
@pepepanpatryk: No nie wiem, ja nie pracuje ani w jednym ani w drugim i ani przez chwile nie przydalaby mi sie wiedza zawarta w pytaniach o procesor i pamiec.
Jednym normalnym pytaniem jest to o algorytm w pseudokodzie.