Wpis z mikrobloga

Przeprowadzałem dziś rozmowę wstępną z kandydatem - studentem informatyki - na staż jako SWE. Była to rozmowa telefoniczna + dzielony ekran do pisania kodu.

Proszę go by zaimplementował kopiec binarny - w sumie nie chodziło o działającą implementację, a szkic w pseudokodzie, bo nie będę czasu marnował żeby ktoś w stresie średników szukał. No hehe było na wykładzie ale trochę nie pamięta, ale jak mu powiem co to to będzie umiał. Powiedziałem. Nie umiał.

Pytam, co to procesy. Jak wyglądają w pamięci? Jak się komunikują? Jak działa scheduler? Jak kernel wykonuje context-switch między wątkami? Nie wiem, nie pamiętam, tego nie było.

Proszę by wytłumaczył stronicowanie. Co to page table, page fault, MMU, syscall, co robi proces sięgając do pamięci? Cisza.

Do programowania komputerów rwą się osoby niewiedzące jak komputer działa. (°° A potem płacz, że rynek juniorów nie istnieje.

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania
  • 162
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@WykopekNaPolEtatu: No może u ciebie nie weryfikują ale u OPa może i owszem.
Nie każdy robi frontend albo klepie w. .NET.
W Polsce jest wiele firm które robią soft embedded a tam są często ograniczone zasoby na przykład w nadajnikach 5G
  • Odpowiedz
@WykopekNaPolEtatu: No i spoko. U mnie pyta się o operacje na bitach. Każdy niby wie co to jest system dwójkowy ale mało kto umie wykorzystać.
To samo mamy z pytaniami o STL. Ludzie wszędzie by pisali pętle i ok to zadziała ale jest STL i zaleca się jego wykorzystanie bo jest zoptymalizowany.
Z mojego doświadczenia wynika że wystarczy że raz przyjdzie kandydat, nic nie umie i zrobi mu się wstyd.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Nemeczekes: żadnej obrony nie potrzebuję, to o co pytamy to żadna tajemnica, juniorzy dostają na start £50k więc jak ktoś jest chętny to się przyłoży. poza tym chcę jeszcze raz powtórzyć że wszystkie wymienione pytania są normalną częścią przedmiotu systemy operacyjne, więc jak ktoś przedstawia się w cv jako student to wypada żeby miał w głowie tę wiedzę choćby z ostatniego semestru.

@doomer-2020: lol, ja nie pamietam co
  • Odpowiedz
To samo mamy z pytaniami o STL. Ludzie wszędzie by pisali pętle i ok to zadziała ale jest STL i zaleca się jego wykorzystanie bo jest zoptymalizowany.

@WykopekNaPolEtatu:
@sznajder: Taa a na studiach zakaz używania STL i ręczne pisanie każdego algorytmu xdd
  • Odpowiedz
@doomer-2020: Ja wiem, ze zarzutka ale sam bym #!$%@? odpowiedział, w lat w branży więcej niż średnia wieku na wypoku.

Teraz już przygotowuje i nadzoruje procesy rekrutacji i tłukę do głowy jedno - jeśli nie szukasz specjalisty w temacie, a zwykle nie szukasz, to przestań zakładać ze każdy musi umieć nie wiem, napisać serwer REST w 5 minut. To ze nasza firma to robi, nie znaczy ze inne.
#!$%@? pracowałem
  • Odpowiedz