Wpis z mikrobloga

Przeprowadzałem dziś rozmowę wstępną z kandydatem - studentem informatyki - na staż jako SWE. Była to rozmowa telefoniczna + dzielony ekran do pisania kodu.

Proszę go by zaimplementował kopiec binarny - w sumie nie chodziło o działającą implementację, a szkic w pseudokodzie, bo nie będę czasu marnował żeby ktoś w stresie średników szukał. No hehe było na wykładzie ale trochę nie pamięta, ale jak mu powiem co to to będzie umiał. Powiedziałem. Nie umiał.

Pytam, co to procesy. Jak wyglądają w pamięci? Jak się komunikują? Jak działa scheduler? Jak kernel wykonuje context-switch między wątkami? Nie wiem, nie pamiętam, tego nie było.

Proszę by wytłumaczył stronicowanie. Co to page table, page fault, MMU, syscall, co robi proces sięgając do pamięci? Cisza.

Do programowania komputerów rwą się osoby niewiedzące jak komputer działa. (°° A potem płacz, że rynek juniorów nie istnieje.

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania
  • 162
@doomer-2020: Chyba jesteś typem gościa, co ostatnio prowadził ze mną rozmowę kwalifikacyjną. W sumie bardziej jak monolog wyglądało, bo zadawał pytanie, w połowie mi przerywał i zadowolony opowiadał o tym.

#!$%@?, gościu sam sobie odpowiadał na pytania, aby pokazać przed kimś, że jest obcykany...
jeden z tean leaderów z którym pracowałem żalił się że poziom studentów to teraz porażka bo nie umieją odpowiedzieć na pytanie co dokładnie dzieje się jak wpiszesz "google.com" w przeglądarce (w sensie od strony sieci). Spytałem po co to komu a on na to "to są podstawy, taka wiedza często się przydaje".

Rekrutacja była na stanowisko gdzie klepiesz stored procedures w SQL Server i gdzie najbardziej skomplikowanym konstruktem w kodzie był join.
@GienekZFabrykiOkienek: no super, tylko to wszystko ma zero wspólnego z tym jak wyglądała praca w tym zespole jako developer. Więc pytanie w żaden sposób nie ocenia jak dany kandydat sprawdzi się w boju. Wykazanie że coś nie działa z powodu problemów z siecią jest trywialne bo będzie miał to napisane w komunikacie błędu który wyszkoczy mu na ekranie, a jaka to konkretnie przyczyną się za tym kryje to już nie problem
@doomer-2020: Rozumiem że typa który ma 25 lat expa w embedded i nie pamięta algorytmu kopca binarnego bo ostatni pisał w 1990 roku też byś nie przyjął ( ͡° ͜ʖ ͡°)