Wpis z mikrobloga

Richard Feynman u schyłku życia o teorii strun:

I have noticed when I was younger that a lot of old men in the field couldn’t understand new ideas very well... I’m an old man now, and these are new ideas, and they look crazy to me, and they look like they’re on the wrong track.


https://twitter.com/phalpern/status/1296528939196846080

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykateoretyczna #ciekawostki
Fake_R - Richard Feynman u schyłku życia o teorii strun:

 I have noticed when I was...

źródło: comment_1598010090CzEPnKIeRIajehYzWuky9h.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@QuantumEmergency: Tu się akurat nie zgodzę. Bardzo dużo wniosła, zarówno do fizyki jak i matematyki, a także z tego co mi wiadomo to ciągle bardzo wielu fizyków się nią zajmuje. Pytanie tylko czy rzeczywiście uda się z niej "stworzyć" teorię do miana, której aspiruje - ToE.
  • Odpowiedz
@Fake_R: jak dotąd intuicja Feynmana, mimo wieku, była bardzo trafna. Od prawie 40 lat
teoria strun to historia porażek, niezgodności z rzeczywistymi obserwacjami, ciągłymi modyfikacjami prowadzącymi do kolejnych sprzeczności i zastępowania jej przez lepsze modele.
  • Odpowiedz
@Clermont:
W sumie jest już tyle wersji (nowa po każdym kolejnym fiasku), że można sobie wybrać, co wolisz. Łącznie z zakładaniem w teorii, że wszechświat ma właściwości, o których wiemy już, że ich nie ma, i ciągłe rozwijanie (bo to takie ładne matematyczne struktury i wtedy wszystko pasuje, poza rzeczywistością... ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), albo przewidywania możliwe do weryfikacji w akceleratorach wielkości galaktyki...

Podaj jeden sukces
t.....y - @Clermont: 
W sumie jest już tyle wersji (nowa po każdym kolejnym fiasku),...

źródło: comment_1598039444NbGYFLfPcyWV59LZuBkEjp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
W sumie jest już tyle wersji (nowa po każdym kolejnym fiasku), że można sobie wybrać, co wolisz. Łącznie z zakładaniem w teorii, że wszechświat ma właściwości, o których wiemy już, że ich nie ma, i ciągłe rozwijanie


@thexDguy: Nie pieprz mi tutaj takich farmazonów, tylko odpowiedz konkretnie, bo muszę wiedzieć, do jakiej bzdury mam się ustosunkować. Albo coś jest niefalsyfikowalne, albo niezgodne z obserwacjami.

Podaj jeden sukces teorii strun, który popchnął
  • Odpowiedz
@Clermont:

(1) ... w przestrzeni anty-de Sittera

mhm, równoważność zachodzi, tylko nie w naszym wszechświecie xD

plazmy kwarkowo-gluonowej i fizyce materii skondensowanej.

ale wiesz, że teorie strun na początku powstały, żeby wyjaśnić oddziaływania silnie ale niespecjalnie działały, w przeciwieństwie to chromodynamiki kwantowej i z tego co mi wiadomo, dalej tak jest. Jak sobie w modelu porobisz dziesiątki (w tym część nieprawdziwych) założeń, to może raz na 50 lat coś dobrze wyjdzie
  • Odpowiedz
ale wiesz, że teorie strun na początku powstały, żeby wyjaśnić oddziaływania silnie ale niespecjalnie działały, w przeciwieństwie to chromodynamiki kwantowej i z tego co mi wiadomo, dalej tak jest.


@thexDguy: Ale wiesz, że AdS/QCD to nie służy do zastąpienia QCD jako fundamentalnego opisu oddziaływań silnych, tylko do odpowiedzenia na pytania, na które QCD od lat 70. nie odpowiedziała.

mhm, równoważność zachodzi, tylko nie w naszym wszechświecie


@thexDguy: AdS/CFT bada się
  • Odpowiedz