Wpis z mikrobloga

Chciałem tym wpisem zacząć Swój autorski tag o gotowaniu. Kilka osób mi to sugerowało więc sprawdźmy czy faktycznie jest popyt na moje wynurzenia. Więcej na temat tagu w kolejnych akapitach.

Klarowałem dzisiaj masło i z ciekawości postanowiłem sprawdzić ile zostanie go po obróbce.

Kupiłem 3 kostki po 200 g, 3,99 zł / szt. Z deklarowanych 600 g wyszło:
450 g masła klarowanego
65 g oddzielonych białek z mleka z resztkami masła
85 g odparowana woda + jakieś straty na przyborach kuchennych.


Więc za 1 kg masła klarowanego wychodzi 26,57 zł. Z ciekawości sprawdziłem oferty dostępne w Internecie i najtańsza była Mlekovita na allegro, opakowanie 500 g za 19,89 czyli 39,78 zł / kg. Zatem 150% ceny masła klarowanego samodzielnie. Nie licząc tego że po klarowaniu zostały mi pozostałości które można uprażyć (albo i nie) i dodać do dowolnych deserów czy dań wytrawnych do których moglibyśmy użyć masła. Dzięki czemu otrzymamy wspaniały orzechowo – karmelowy maślany posmak. Sam najczęściej dodaję te resztki do wołowiny po burgundzku lub brownie. Gdyby policzyć razem z tymi 65 g to gotowe masło klarowane wychodzi 171% drożej, czyli niemal dwukrotnie.

Fakt że 3,99 za masło to niezła okazja, ale zawsze jak jestem w większym markecie to widzę chociaż jedną ofertę w podobnej cenie. Parę tygodni temu nawet kupiłem Lurpak poniżej 3,50. I oczywiście można by się spierać że w Żabce masło kosztuje 6 zł, ale trochę też o to chodzi w maśle klarowanym – żeby zrobić zapas po dobrej cenie. W ogóle kluczem do oszczędzania w kuchni jest kupowanie większych ilości po dobrych cenach. Masło klarowane nie tylko nabiera innych właściwości podczas gotowania ale jest też o wiele bardziej trwałe. Bez żadnego problemu wytrzymuje w lodówce kilka miesięcy.

Oczywiście komuś może się nie chcieć klarować masła samemu, i nie ma nic złego w wygodzie za którą chcemy zapłacić. Ale problem pojawia się kiedy zaczynamy płacić za niewiedzę. Więc po prostu chciałem żebyście wiedzieli

Jeżeli ktoś nie używa masła klarowanego w gotowaniu – polecam. Jest to jeden z najlepszych tłuszczy do smażenia. I nie chodzi tylko o temperaturę dymienia – której i tak nie chcemy osiągnąć. Chodzi o to że składa się głównie z tłuszczy nasyconych które są dużo bardziej stabilne od tłuszczy jedno i wielonienasyconych. Dzięki czemu się wolniej utleniają. A utlenianie jest niezdrowe.

TAG
Planuję na tagu poruszać kwestie gotowania bardziej ogólnie niż dawać tylko przepisy. Przepis jest raczej jednowymiarowy – możesz zrobić to na co dostaniesz przepis albo nie. Chciałbym żeby moi czytelnicy mogli korzystać z dostarczanego przeze mnie kontentu szerzej – w codziennym gotowaniu. Pokazując właśnie jak zaoszczędzić w kuchni, lepiej i pełniej wykorzystać produkty lub planować gotowanie tak żebyśmy każdego dnia mogli jeść coś zajebistego.

Niniejszym zapraszam na #gotujzmirkosoft , gdzie każdy sub to uśmiech na mojej twarzy i jedna cegiełka więcej w motywowaniu mnie do kolejnych wpisów. Jeżeli macie jakieś kwestie które chcielibyście żebym poruszył - jestem otwarty na sugestie :)

INSTRUKCJA
Przygotowanie masła klarowanego w domu jest banalnie proste i nie wymaga zbyt wiele uwagi.

Do rondla wrzucamy kostki masła pokrojone na 2-3 części.
Topimy masło na średnio-wysokim gazie.
Kiedy całe się roztopi zmniejszamy na średnio-mały.
I tak gotujemy aż wytrącą się białka z masła, możemy zmniejszyć gaz na mały.
Po pewnym czasie białka zaczną opadać na dno.
Kiedy całkowicie oddzielą się od tłuszczu i pozostaniemy z dwiema frakcjami: przezroczystym tłuszczem oraz białym osadem na dnie. Przecedzamy całość przez drobne sitko lub szmatkę i gotowe.
Cały proces trwa jakieś 45 minut.

Możecie też skorzystać z trochę innego poradnika w formie wideo, albo z całej masy innych przepisów dostępnych w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=D7Gh5ZiRAIA

CIEKAWOSTKA
Czym się różni masło klarowane od ghee?
Ghee jest masłem klarowanym zabranym krok dalej. Masło jest podgrzewane dłużej tak aby zawarte w nim białka się uprażyły oddając dodatkowy aromat. A następnie są tak samo przecedzane. Gdybyśmy je pozostawili w maśle mielibyśmy beurre noisette („ber nazet”) – brązowe masło. A prażąc masło jeszcze dłużej niż przy brązowym maśle mielibyśmy Beurre noir – czarne.

#gotujzwykopem #jedzenie #jedzzwykopem
Pobierz Mirkosoft - Chciałem tym wpisem zacząć Swój autorski tag o gotowaniu. Kilka osób mi t...
źródło: comment_15973371708s6C0OCHjp686hclvXYyXr.jpg
  • 21
@paramyksowiroza: Dyskusja raczej toczy się w drugim kierunku. Wiele osób, zwłaszcza z hinduskiego kręgu kulturowego uważa że ghee jest zdrowsze od zwykłego masła czy masła klarowanego. Natomiast te twierdzenia nie są jednoznacznie udowodnione naukowo.

Wiadomo że im dłużej i w im wyższej temperaturze podgrzewany tłuszcz tym większa szansa na niepożądaną zmianę składu. Natomiast ghee czy masło klarowane są wytwarzane w na tyle niskich temperaturach że nie powinny się stawać przez to
@Mirkosoft: No i fajnie.
Może zrobisz to co trzeba, to znaczy, nie mam wątpliwości że będzie super wiec ja Cie motywuję teraz. Działaj ;)
Jestem bardziej niż przekonana że to będzie wartościowa treść, a Ty przestaniesz pisać tylko tak, jakbyś był przelotem.

Masło klarowne mniam, dobra rzecz, warto używać i znać. W Tesco jest teraz po 2,99zł gdy bierzesz 3 szt. Nabyłam zapas ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@rozvadovsky: Nie, i w sumie nie zamierzam. Masło ma dosyć intensywny smak, natomiast ziemniaki delikatny. Jeżeli usmażymy je na maśle to smak ziemniaka zostanie przyćmiony smakiem masła. Dlatego do frytek używa się delikatnych w smaku tłuszczy jak łagodnych olejów roślinnych czy smalcu.

Jeżeli chcesz ulepszyć Swoje frytki zacznij od wybrania odpowiedniej odmiany ziemniaków - powinny być mączyste. Poznasz je po bardziej matowej skórce. Standardem jest smażenie dwa razy, najpierw w niższej
Mirkosoft - @rozvadovsky: Nie, i w sumie nie zamierzam. Masło ma dosyć intensywny sma...