Wpis z mikrobloga

@Kwiatsloneczny: Proste, wiedza w Starożytnym Egipcie ściśle była związana ze stanem kapłańskim który kształcił lekarzy, rzemieślników, matematyków, artystów itp. Po edykcie cesarza Konstantyna chrześcijanie zaczęli wszystko niszczyć, spalili również bibliotekę aleksandryjską, największą skarbnicę wiedzy świata starożytnego. Polecam film "Agora", tam to wszystko jest ładnie pokazane.
@HeruMerenbast: To nie jest film dokumentalny, żeby traktować go jako prawdę objawioną. Tym bardziej, że sytuacja tutaj jest bardziej skomplikowana, a biblioteka była nie raz palona. Odsyłam do wikipedii(wersja angielska mówi o wszystkim dosyć dokładnie i jest masa przypisów)

@suqmadiq2ama Dlaczego w takim razie chrześcijańscy mnisi przepisywali dzieła Pogan? Ba, robili to nawet we współpracy z muzułmanami(tłumacze z Toledo). Większość dzieł ze Starożytności mamy i znamy dzięki tym złym katolom(+ muzułmanom
@4lord: autorzy książek z indeksu zakazanych

Allan Kardec
Dante Alighieri[8]
Joseph Addison
Gabriele D’Annunzio
Francis Bacon
Honoré de Balzac
Simone de Beauvoir
George Berkeley
Biernat z Lublina[9]
Giovanni Boccaccio
Augustin Bonnetty
Giordano Bruno
Giacomo Casanova
Daniel Defoe
René Descartes
Denis Diderot
Louis Duchesne
Alexandre Dumas (ojciec)
Alexandre Dumas (syn)
Desiderius Erasmus
Gustave Flaubert
Anatole France
Andrzej Frycz Modrzewski
Galileusz
Edward Gibbon
André Gide
Thomas Hobbes
Balthasar Hubmaier
Victor Hugo
David Hume
Adam Mickiewicz


@suqmadiq2ama:
Tego nie wiedziałem. Takie informacje wygrzebałem, dla zainteresowanych:

W 1848 roku Święte Oficjum Kościoła Rzymskokatolickiego wpisało dzieła Adama Mickiewicza do Indeksu Ksiąg Zakazanych. Przyczyną tej radykalnej decyzji były ogłoszone drukiem tzw."Prelekcje paryskie", cykl wykładów poświęconych literaturze słowiańskiej, które w latach 1841-44 wygłosił poeta w College de France. Krytykował w nich Kościół Katolicki za sprzeniewierzenie się zasadom pierwotnego chrześcijaństwa, nadmierny dogmatyzm, skodyfikowanie wszystkich aspektów wiary, doraźne politykierstwo papieży. Jednocześnie