Wpis z mikrobloga

Znalezisko - Gdy pancerni tytani starli się ze sobą. 77. rocznica bitwy na łuku kurskim

Rankiem 5 lipca 1943 roku ziemia wokół Kurska zadrżała. Ryk oznaczał początek operacji „Cytadela” – największej batalii pancernej w dziejach. Jak przebiegała bitwa na łuku kurskim?

Preludium słynnej batalii należy doszukiwać się w sytuacji, jaka ukształtowała się na początku 1943 roku, i dokonującym się wówczas zwrocie w II wojnie światowej. Dotychczas zwycięskie oddziały niemieckie cofały się po klęskach zadanych im przez wojska alianckie w trakcie bitwy pod El-Alamein. Także na Atlantyku załogi U-bootów doznawały porażek w starciu z flotą brytyjską i amerykańską. W działaniach wojennych w powietrzu zarysowała się słabość Luftwaffe, niezdolnej do obrony wielkich aglomeracji (np. bombardowanie Szczecina w kwietniu 1943 roku).

Niemniej decydujące były wydarzenia na froncie wschodnim. Wstrząs jakim była dla Niemiec klęska pod Stalingradem, czyli zagłada 6. Armii i 4. Armii Pancernej, zażegnał w trakcie bitwy o Charków feldmarszałek Erich von Mainstain. Jeden z najzdolniejszych dowódców Hitlera, autor m.in. planu umożliwiającego pokonanie Francji wiosną 1940 roku, zdołał w pierwszym kwartale 1943 roku powstrzymać Armię Czerwoną i tym samym ustabilizować front.

W rezultacie wokół Kurska ukształtowało się wybrzuszenie. Termin operacji „Cytadela”, czyli likwidacji sił nieprzyjaciela w tym rejonie, pierwotnie przewidywano na połowę maja. Hitler jednak odwlekał początek bitwy, zaś dowództwo OKW odradzało realizację operacji. Niekorzystny dla Niemców przebieg wojny sprawił jednak, że dyktator potrzebował spektakularnego sukcesu. Ostatecznie termin likwidacji występu wyznaczono na początek lipca.

Plany strategiczne
Na potrzeby operacji, która miała odbywać się na terytorium odpowiadającym wielkości Belgii, Niemcy zdołali skoncentrować ok. 1,3 miliona żołnierzy i blisko 3 tysiące czołgów. Ponadto doświadczenia wcześniejszych kampanii, kiedy Wehrmacht współdziałał i ponosił klęski wraz z wojskami węgierskimi, rumuńskimi, włoskimi, bułgarskimi i chorwackim spowodował, że operacja „Cytadela” miała być zrealizowana w oparciu o potencjał dywizji SS: „Adolf Hitler”, „Totenkopf”, „Reich”, oraz „Grossdeutschland”, czyli wyłącznie o siły niemieckie.

Równolegle przygotowania sowieckie były niemniej imponujące. Poinformowana przez wywiad brytyjski Stawka, czyli kierowany przez marszałka Gieorgija Żukowa sztab Armii Czerwonej, wiedział o zamiarach nieprzyjaciela. Liczba czołgów w zależności od źródeł wahała się od ok. 4,5 tys. do 8 tys. czołgów podzielono na armie, korpusy, dywizje i brygady trzech frontów: Woroneskiego, Stepowego i Centralnego. Rosjanie dysponowali druzgoczącą przewagą ilościową, ale nie jakościową. Trzon ich sił stanowiły lekkie czołgi typu T-70 oraz średnie T-34/76, dodatkowe wzmocnienie zaś, z racji ustawy Lend-lease, czołgi produkcji brytyjskiej (Valentine i Churchill) oraz amerykańskiej (Grand i Lee). Ponadto rozbudowywano system transzei, rowów przeciwpancernych, pól minowych i pułapek. Osłonę przeciwpancerną zapewniły znakomite działa typu ZIS 2 i ZIS 3. Wzmocnieniem potencjału obrońców był określany przez Niemców jako „czarna śmierć” samolot szturmowy Ił-2.

------
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem - mniej więcej codziennie wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała () #rozowaihistoria
------

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #swiat #xxwiek #iiwojnaswiatowa #niemcy #rosja #zsrr #iiirzesza #militaria #samoloty
jupjupjupek - Znalezisko - Gdy pancerni tytani starli się ze sobą. 77. rocznica bitwy...

źródło: comment_1593935560LgYEiqJWkT1uywlWV04IBr.jpg

Pobierz
  • 13
@jupjupjupek: Mała uwaga: Panzergrenadier-Division "Großdeutschland" nie należała do Waffen-SS tylko do Wehrmachtu (ściślej mówiąc do Heer), a SS-Panzergrenadier-Division "Das Reich" nie nazywała się "Reich" już od maja 1942 r. Tak samo pod Kurskiem nie walczyła dywizja "Adolf Hitler", a SS-Panzergrenadier-Division "Leibstandarte SS Adolf Hitler" :)
Ponadto stwierdzenie, że Operacja "Cytadela" miała być oparta jedynie na trzech dywizjach Waffen-SS i jednej Heer jest sporym nadużyciem (chociaż prawdą jest, że II. SS-Panzer-Korps był
@jupjupjupek: Co więcej, stwierdzenie, iż to Adolf Hitler odwlekał rozpoczęcie Operacji "Zitadelle" jest sporym uproszczeniem. Zgodnie z Rozkazem Operacyjnym nr 5 dowódcy obu Heeresgruppen mieli czas na podjęcie decyzji o uderzeniu do 25 marca 1943 r. Po zebraniu wszystkich opinii oraz przeanalizowaniu ich - wydano kolejny Rozkaz Operacyjny (nr 6) - miesiąc po poprzednim, który przewidywał rozpoczęcie operacji na czas od 28 kwietnia, a więc zaledwie tydzień po tym, jak pojawił
@Policjant997 link do znaleziska masz w pierwszej linijce wpisu na mikro. Jak klikniesz w link znaleziska, to będziesz miał cały artykuł, gdzie jest czarno na białym podany autor tekstu, bibliografia jest na dole ;)