Wpis z mikrobloga

Mirabelki, i Mireczki z #technologia i #elektronika, mam #pytanie - będe miał teraz więcej czasu, wiec stwierdziłem że chce nauczyc się w technologie.
Interesuje mnie, własnoręczne zmajstrowanie sobie samemu, systemu do nawadniania roślin automatycznie uruchomianego o określonej godzinie, stwierdzam że chce to postawić na mikro komputerze i nie wiem, czy wybrać Arduino czy Rasbery Pi? Które lepiej opanować na start? znam podstawy programowania, ale chce się nauczyc więcej z dziedziny elektroniki. Z góry dziękuje za pomoc
#rasberrypi
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jednorybek: w raspberry to sobie to napiszesz w pythonie, masz czas, masz neta, serwery, szmery, bajery, internety. Wypuszczasz sygnał na tranzystor a on włącza pompę albo zawór i gotowe.

Arduino (mimo że go nie lubię) pozwoli Ci się więcej nauczyć. Musisz podpiąć mu zegar czasu rzeczywistego, zrobić w nim jakimś interfejs żeby programować mu godzinę, albo manualny start więc będzie więcej zabawy w "bliżej nieokreślonym języku programowania" - bo skończy
  • Odpowiedz
@dktr: nic XD, lutowałem troche, wymieniałem jakieś kable, czy rozbierałem urządzenia, ale to dawno temu

@Tymian: chyba jestem przekonany możliwością pisania w pythonie

Dzięki chłopaki, chyba pochylam się teraz nad malinką ʕʔ
  • Odpowiedz
@Jednorybek: To jedyne co zrobisz to skleisz gotowe moduły z przekaźnikami z jakimś arduino czy rpi, napiszesz program który będzie te przekaźniki załączał na twoje życzenie. Sam sobie coś takiego zrobiłem w mieszkaniu przy okazji remontu, ale użyłem esp8266 zamiast arduino.
dktr - @Jednorybek: To jedyne co zrobisz to skleisz gotowe moduły z przekaźnikami z j...
  • Odpowiedz
@Jednorybek: jak się decydujesz na raspberry to musisz pamiętać że jej piny (GPIO) działają na 3.3V
Nie wolno Ci podłączać nic co pracuje na wyższym napięciu bo możesz sobie uszkodzić procka.

wyguglaj sobie jakieś hasła typu "electronics with raspberry, how to" albo coś podobnego
  • Odpowiedz
Polecam arduino albo coś zgodnego z tym standardem choćby z racji ceny. Najtańsze raspberry wychodzi za około 70 zł (raspberry pi zero 35zł + karta sd około 15 zł + moduł wifi z przejściówką ~ 20 zł). Tymczasem ESP8266 NodeMCU możesz kupić na allegro poniżej 20 zł, programujesz je przez arduino IDE, za pomocą USB i działa, może się łączyć z siecią WIFI i być sterowane albo wysyłać informacje przez internet.
  • Odpowiedz