Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Zostały my trzy semestry studiów na automatyce i robotyce. Aktualnie mam pracę na stanowisku asystentki UR. Ogólnie lajt, a co za tym idzie kasa też nienajwiększa. Ale przynajmniej praca na jedną zmianę, więc nie muszę brać żadnych urlopów, żeby na studiach się pojawiać (studia zaoczne), bo już w piątek mam zjazdy.
I tak myślę przyszłościowo już o zmianie pracy. W razie gdyby mi umowy nie przedłużyli, a jak przedłużą to po studiach. Chciałabym ten czas wykorzystać na podniesienie kwalifikacji, żeby móc znaleźć lepiej płatną pracę.
I takie pytanie do was. Co polecacie robić? W naukę czego się zaangażować bardziej? Biorąc pod uwagę fakt, że jestem babą. Sterowniki zaczęliśmy programować sami w tym semestrze (w domu, na symulatorze). Ale w technikum też miałam styczność z programowaniem, więc jakoś lżej jest.
Biorąc pod uwagę fakt, że skończę studia, jakie szkolenia /uprawnienia polecacie zrobić?
Jeśli chodzi o sterowniki to w pracy mam #siemens. Czekamy tylko aż nam laptopa dadzą, instalujemy Tia Portal i może się czegoś w pracy nauczę. A tak poza tym? Dużo trzeba ogólnie, żeby pracować jako programista PLC? I jakich ewentualnie języków polecacie się uczyć? Póki co to Ladder. No i jakieś podstawy grafcetu mam.
Aha. No i SEP do 1kV mam też.
#pytaniedoeksperta #pytanie #praca #pracbaza #automatyka #robotyka #studbaza #plc #programowanie
  • 70
@oryginalny_kryptonim: ja programowaniem się interesowałem już od wieku 13 lat, głównie technologie backendowe. Ale jakoś się tak złożyło że chciałem spróbować programować procesy i maszyny. Po paru latach życie uruchomieniowca doskwiera wiec wróciłęm do technologi back-endowych i embeeded, było mi łatwiej bo ja się tym zawsze interesowałem i moje prace inż./mgr były o to oparte a nie o plc. Już siedzę jakieś 5 lat w IT.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@oryginalny_kryptonim: nie ma u nas wydziałów, to lokalna PWSZ, ale specjalizacja UR (bo tak większość wybrała)

AutoCADa mieliśmy, inwentora też, więc jakieś podstawy mam. W sumie, poćwiczę trochę i można w tym pracować chyba
A znasz jakieś darmowe kursy albo kanały na yt do nauki Pythona albo Javy? Może chociaż hakies podstawy przez wakacje ogarnę :D
Nie wiem jeszcze w jakim kierunku chciałabym iść. Chciałabym nie komplikować sobie życia i zarabiać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@krand: pracowałam na produkcji. No zależy w sumie gdzie, ale idzie na głowę dostać rzeczywiście. Chociaż może przy okazji programowania, można rozszerzyć zakres działalności

Myślałam, że całkiem inaczej to wygląda. Ale jak pisałam wyżej. Nie mam jeszcze określonej ścieżki w życiu. Chcę po prostu próbować aż nie trafię na coś, w czym będę dobra i dobrze mi się będzie to robiło. Jednak no...od czegoś trzeba zacząć. Najgorzej jak się nie wie
A tak poza tym? Dużo trzeba ogólnie, żeby pracować jako programista PLC? I jakich ewentualnie języków polecacie się uczyć?


@Amestris:

Z języków to najlepiej język Niemiecki.

Serio w Polsce bardzo brakuje inżynierów z płynnym niemieckim gotowych pracować w Niemczech na delegacji za polską pensję, bo tacy po prostu wyjeżdżają z kraju.

Więc jak tylko znasz dobrze język niemiecki to firma weźmie cię prosto po studiach, zapłaci 1k więcej niż kandydatom bez
@Amestris: Oczywiście możesz próbować różnych rzeczy z tym, że jeśli jesteś jeszcze niezapisaną kartką to zobacz, że odradzamy Ci pracę kierunkową po automatyce i robotyce - dlaczego - patrz powyżej.
Na Twoim miejscu mając jeszcze status studenta zorientowałbym się jakie koła naukowe związane z programowaniem w IT są na Twojej uczelni i tam się zapisał. Są tam ludzie, którzy kiedyś mieli taką samą wiedzę o programowaniu, jak Ty teraz i dosłownie
oryginalny_kryptonim - @Amestris: Oczywiście możesz próbować różnych rzeczy z tym, że...

źródło: comment_1592400277K0IRH3SpzMD8vpFU6KmXvL.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eeemil: w sumie.. Coś w tym jest. Zwłaszcza że ja blisko granicy niemieckiej. A i pracuje w niemieckiej firmie. A takich dużo w Polsce XD
Dzięki za radę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@oryginalny_kryptonim: Dzięki za wyjaśnienia. W sumie moja uczelnia, to tak naprawdę gówno w małym mieście, nie ma żadnych kół naukowych, więc jestem zdaną sama na siebie.
Kiedyś zaglądałam na udemy, masą kursów po taniości
Hm.. Może spróbuję jednak się któregokolwiek języka nauczyć :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CukrowyWykop: @oryginalny_kryptonim: którego języka polecacie się zacząć uczyć? Prawie mam wakacje, więc mogłabym zacząć coś robić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Może inaczej. Który język waszym zdaniem przyda mi się, jest związany z automatyką? Na studiach miałam przez jeden semestr podstawy C. Może iść w C++?
@Amestris: w automatyce to pascal, c i asembbler. Wiele środowisk używa języków pascalo(np. scada intouch, sterowniki schnaidera). C np. w scada wincc. A assembler sterowników PLC. stare softy albo takie które chcieli zmieścić z jakiegoś powodu w małym sterowniku. To przydatne ale jako dodatek. Polecam jeszcze.... visual basic i ogarnięcie ogólnie excela/worda. Przydatna sprawa dla automatyka.
@Amestris: w automatyce to STL, SCL, Ladder. Język C też, ale w późniejszej kolejnosci. Do programowania PLC to te pierwsze trzy, które Ci napisałem.

Jadąc po bandzie to C# też ma zastosowanie. Na S7-1500 znajomy pisał jakieś skrypty w C#(ale narazie traktuj to, jako ciekawostkę)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CukrowyWykop: Word jest git, Excel, jeszcze odkrywam jego funkcje, co do sterowników, w przyszłym roku jeszcze będę miała jakieś zajęcie z nimi chyba, dojdą mi systemy wizyjne, zobaczymy. Zastanawiałam się czy nie pójść na kurs z wincc, ale tyle płacić, a nie wiadomo czy mnie czegoś nauczy.. Może lepiej samemu w domu próbować
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@oryginalny_kryptonim: @CukrowyWykop: ogólnie czekam w pracy aż do mojego działu przydzielą nam laptopa, na którym zainstalujemy niedawno zakupioną licencję Tia portal, kolega ogarnął sterownik i mam nadzieję, że w końcu będzie można w pracy się trochę pouczyć. Czekam niecierpliwie
Bo tak w domu to właśnie problem z tymi programami jest