Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Zostały my trzy semestry studiów na automatyce i robotyce. Aktualnie mam pracę na stanowisku asystentki UR. Ogólnie lajt, a co za tym idzie kasa też nienajwiększa. Ale przynajmniej praca na jedną zmianę, więc nie muszę brać żadnych urlopów, żeby na studiach się pojawiać (studia zaoczne), bo już w piątek mam zjazdy.
I tak myślę przyszłościowo już o zmianie pracy. W razie gdyby mi umowy nie przedłużyli, a jak przedłużą to po studiach. Chciałabym ten czas wykorzystać na podniesienie kwalifikacji, żeby móc znaleźć lepiej płatną pracę.
I takie pytanie do was. Co polecacie robić? W naukę czego się zaangażować bardziej? Biorąc pod uwagę fakt, że jestem babą. Sterowniki zaczęliśmy programować sami w tym semestrze (w domu, na symulatorze). Ale w technikum też miałam styczność z programowaniem, więc jakoś lżej jest.
Biorąc pod uwagę fakt, że skończę studia, jakie szkolenia /uprawnienia polecacie zrobić?
Jeśli chodzi o sterowniki to w pracy mam #siemens. Czekamy tylko aż nam laptopa dadzą, instalujemy Tia Portal i może się czegoś w pracy nauczę. A tak poza tym? Dużo trzeba ogólnie, żeby pracować jako programista PLC? I jakich ewentualnie języków polecacie się uczyć? Póki co to Ladder. No i jakieś podstawy grafcetu mam.
Aha. No i SEP do 1kV mam też.
#pytaniedoeksperta #pytanie #praca #pracbaza #automatyka #robotyka #studbaza #plc #programowanie
  • 70
Zastanawiałam się czy nie pójść na kurs z wincc, ale tyle płacić, a nie wiadomo czy mnie czegoś nauczy.. Może lepiej samemu w domu próbować


@Amestris: zapomnij o tym ;) totalnie nie opłaca Ci się na to wydawać z własnej kieszeni. Firma Cię wyśle, albo współpracownicy Cię nauczą.

ogólnie czekam w pracy aż do mojego działu przydzielą nam laptopa, na którym zainstalujemy niedawno zakupioną licencję Tia portal, kolega ogarnął sterownik i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CukrowyWykop: o kurde, aż tak to Excela nie ogarniam
@oryginalny_kryptonim: niby racja, no z tymi programami to ciężko będzie, ogólnie burdel niesamowity w tej firmie. Ale będę coś myśleć.

Może jak się przyłożę to za pół roku będę mogła szukać lepszej pracy
Z drugiej strony nie wiem co myśleć, no wyżej ktoś pisał, że na programowaniu sterowników wcale się tak nie opłaca pracować. Bo to jak praca na produkcji
Mi
niby racja, no z tymi programami to ciężko będzie, ogólnie burdel niesamowity w tej firmie. Ale będę coś myśleć.


@Amestris: pracowałem/współpracowałem z 5-cioma firmami integratorskimi i tylko jedna z nich miała porządek. Doszedłem do wniosku, że burdel w przepływie informacji, układaniem harmonogramu i terminami realizacji etapów projektów jest nierozłączny z tą gałęzią branży ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chyba wszystko już Ci powiedziałem w temacie pracy, jako uruchomieniowiec.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@oryginalny_kryptonim: może masz rację. Ochłonę, dam sobie trochę czasu i zobaczę w czym będę się czuła najlepiej.
Planowałam też logistykę zrobić podyplomowo, może coś w tym kierunku, ech.. Nie mam pojęcia co mam robić w życiu
@oryginalny_kryptonim: podobno jest teraz na rynku za dużo programistów w it i ciężko o robotę dzięki czemu łatwiej jest o pracę dla programisty PLC, podzielasz ten fakt? W jaki język najlepiej iść chcąc uciec z PLC w świat it licząc na dobre zarobki w perspektywie 2-3 lat? Czy może lepiej iść w roboty
@pawel0414 Tak na szybko:
- jest boom na it i poziom wejścia jest wysoki to prawda, ale myślę, że w każdej pracy, kiedy się do niej przykładasz to osiągniesz sukces. Także upór i konsekwencja, i osiągasz, co chcesz. Ja idę we front end, ale tak na prawdę skillując obojętnie jaki język, na który jest duże zapotrzebowanie z biegiem czasu hajs będzie rósł. Te 2-3 lata to tak optymalnie dla dobrych zarobków(pod warunkiem,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@oryginalny_kryptonim: przeglądałam gdzieś swoje wpisy, które miałam zapisane w ulubionych i trafiłam na ten wpis, w sumie nadal aktualny.
Jestem inżynierem automatyki i robotyki, pracuję w firmie gdzie koordynuje system CMMS i zamawiam części zamienne XD
Zaraz będę kończyć pierwszy semestr zarządzania i inżynierii produkcji. No tu mieliśmy VBA, ale mi przepiszą oceny z inżynierskich. VBA - podstawy warto znać ale nic ciekawego. I tak coraz poważniej rozważam właśnie to pójście
Myślę, że najlepsza dla mnie byłaby Java albo Python.


@Amestris: Ani w jednym, ani w drugim nie mam doświadczenia, nie jestem backendowcem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Python na pewno jest łatwiejszy i też jest zapotrzebowanie na pythonowców. Poszukaj na yt filmików o tym co ludzie mówią, o nauce tych języków w 2022 r., może coś opowiedzą o swojej drodze i znajdziesz jakieś odpowiedzi na swoje pytania co