Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Zostały my trzy semestry studiów na automatyce i robotyce. Aktualnie mam pracę na stanowisku asystentki UR. Ogólnie lajt, a co za tym idzie kasa też nienajwiększa. Ale przynajmniej praca na jedną zmianę, więc nie muszę brać żadnych urlopów, żeby na studiach się pojawiać (studia zaoczne), bo już w piątek mam zjazdy.
I tak myślę przyszłościowo już o zmianie pracy. W razie gdyby mi umowy nie przedłużyli, a jak przedłużą to po studiach. Chciałabym ten czas wykorzystać na podniesienie kwalifikacji, żeby móc znaleźć lepiej płatną pracę.
I takie pytanie do was. Co polecacie robić? W naukę czego się zaangażować bardziej? Biorąc pod uwagę fakt, że jestem babą. Sterowniki zaczęliśmy programować sami w tym semestrze (w domu, na symulatorze). Ale w technikum też miałam styczność z programowaniem, więc jakoś lżej jest.
Biorąc pod uwagę fakt, że skończę studia, jakie szkolenia /uprawnienia polecacie zrobić?
Jeśli chodzi o sterowniki to w pracy mam #siemens. Czekamy tylko aż nam laptopa dadzą, instalujemy Tia Portal i może się czegoś w pracy nauczę. A tak poza tym? Dużo trzeba ogólnie, żeby pracować jako programista PLC? I jakich ewentualnie języków polecacie się uczyć? Póki co to Ladder. No i jakieś podstawy grafcetu mam.
Aha. No i SEP do 1kV mam też.
#pytaniedoeksperta #pytanie #praca #pracbaza #automatyka #robotyka #studbaza #plc #programowanie
  • 70
  • Odpowiedz
Dużo trzeba ogólnie, żeby pracować jako programista PLC?


@Amestris: jak chcesz mało zarabiać to możesz zostać programistką plc. Jak chcesz dużo zarabiać w automatyce czeka cię życie uruchomieniowca czyli ciągłe wyjazdy itd. A programowanie plc? Za samo to się nie specjalnie nie płaci. Potrzebna ci znajomość technologi, ale tego się uczysz w pracy przez parę lat + programownaie plc.
  • Odpowiedz
@Amestris: osobiście zainteresowałbym się bardziej programowaniem robotów. Mam wrażenie, że specjalistów od tego jest mniej. Charakter pracy podobny jak w przypadku PLC, a robota ciekawsza.

  • Odpowiedz
@Amestris: Ja pierwsze 10 tysi. na uruchomieniu załapałem dwa miesiące po stuidach. Dobry duży temat, wygryzłem też głównego programistę(tu miałem farta) a później już poszło. Także wszystko możliwe. Ja cada używałem tylko do 2d, raczej do otwierania rysnuków ale to może zależeć od rodzaju technologi.Z resztą cad to tylko znowu program, jak nie znasz elektryki to w takim eplanie też nic nie narysujesz, więc ogólnie musisz znać technologie. Ale z samym
  • Odpowiedz
osobiście zainteresowałbym się bardziej programowaniem robotów. Mam wrażenie, że specjalistów od tego jest mniej. Charakter pracy podobny jak w przypadku PLC, a robota ciekawsza.


@bidzej: najlepsze zarobki w tym po za polską. Mam paru znajomych w tym, w sumie do tego wystarcza podstawówka(bo głównie to uruchomieniowcy, jest paru ludzi w biurze od symulacji i tyle). Większość czasu nie ma ich w Polsce ale w miarę dobry hajs. I jeździsz od chin
  • Odpowiedz
@bidzej: tyle że poprzeczka trochę inna. W standardowej automatyce w zależności od rejonu możesz spotkać się z matematyką, fizyką itp. I te niektóre rzeczy ze studiów okazują się przydatne. No i tak z 80% automatyków nie rozumie jak działa regulator pid(i jakie są rodzaje) dlatego mają oni problemy z ustawianiem układów szczególnie tych wielopoziomowych. Samej automatyki w Polsce jest więcej ale i dużo małych firm.
  • Odpowiedz
@Amestris:
W dużym uogólnieniu praca po AiR dzieli się na 3 działki - PLC, Scada, Robotyka. Stricte Scady nie polecam kompletnie, natomiast przy programowaniu PLC, często jakąś prostą Scadę w HMI trzeba zrobić. Teraz do rzeczy.

Praktyczna praca po automatyce, czyli nie jakieś R&D, sprowadza się do robienia w kółko tego samego i jest to ogólnie bardzo proste. Zarówno PLC, Scada jak i Robotyka. W związku z powyższym - sam fakt
  • Odpowiedz
@Amestris: Pracowałem przez 5 lat, jako uruchomieniowiec i jest to ciężki kawałek chleba. Jak chcesz po studiach szybko zarobić dużo pieniędzy to szukaj ofert jako programistka robotów - wyślą Cię na szkolenie, a potem wrzucą na projekt, gdzieś w Europie, będziesz uczyć się na miejscu pod czyimś okiem i mieć na sobie małą odpowiedzialność. Pracę na to stanowisko znajdziesz bardzo szybko. Programowanie robotów jest ciekawe, co projekt to coś innego, ale
  • Odpowiedz
@inquis1t0r:
#!$%@? ogólnie. AiR bez wyjazdów to kiepski hajs z bardzo niskim sufitem. Osobiście uważam, że jeżeli ktoś zamierza 2-3 lata pojeździć i potem się przebranżawiać na IT, to niech od razu sobie odpuści automatykę. Niby przez ten czas zarobi się na mieszkanie, ale długoterminowo, to lepiej mieć już te 2-3 lata expa w IT. Mieszkanie może i będzie trochę później, ale za 2-3 lata może już nie być okazji się
  • Odpowiedz
@inquis1t0r: uciąłeś " + dodatki", których w korpo nie brakuje.
Właśnie tak. Pensja nadal będzie rosła, a nie traci się życia, jako uruchomieniowiec, bo w tym kontekście to pisałem. Zawsze czymś płacisz.
Tutaj może nieco niższymi zarobkami na początku oraz specyfiką pracy w korporacji, a jako uruchomieniowiec - brakiem życia rodzinnego/towarzyskiego i większą odpowiedzialnością na rzecz większych zarobków.
  • Odpowiedz