Wpis z mikrobloga

Planuje budowę domu, zastanawiam się nad ogrzewaniem. Nie ma w ulicy gazu, a niedawno była całkowicie wyremontowana i nic sie w tym temacie nie zmieniło ¯\_(ツ)_/¯.

Więc do wyboru zostaje olej albo węgiel. Ostatnio natknąłem sie na #pompaciepla, ktos cos takiego ma, gdzie najlepiej poczytać o tym? Warto się w to pchac? Jakie sa minusy? #budujzwykopem
  • 28
@crow7422 możesz coś więcej napisać? Jaki dom - rok budowy, kaloryfery czy podłogówka, ile ocieplenia czy okna nowe itp. No i jaka pompa/moc.
@janusz-lece to już zależy od tego jaka zima, czy podłogówka czy kaloryfery itd itd. Zaletą pompy to możliwość obniżenia rachunków dzięki fotowoltaice.
@ksiak: Dom ~200m2, rok budowy ~2010, wszędzie podłogówka. Jedyne grzejniki to te w łazienkach. Kompletny brak mozliwosci gazu, kuchnia indukcja/piekarnik elektryczny/woda pompa głębinowa itd. Okna 2 szybowe, ocieplenie nie będę ściemniał nie pamiętam.

Z dodatków jedynie kominek z rozprowadzeniem ciepła na wypadek ewentualnego dłuższego braku prądu, oraz czysto dla przyjemności siedzenia przy ogniu.

Pompa chyba viessman? Jestem za granicą a słabo z pamięcią odnośnie mocy. Gruntowa, 3 odwierty pionowe na 80metrów.
Gruntowa


@Crow7422: to już powoduje problem często i koszty. Ale eksploatacja tańsza.

3 odwierty pionowe na 80metrów.


@Crow7422: jaka powierzchnia działki?

Koszty prądu ~350-400pln/msc za cały dom.


@Crow7422: no właśnie, super tanio. Ciekawe ile by wyszło przy grzejnikach projektowanych na niskotemperaturowe źródło z połączeniem z podłogówką. No i pytanie jak to wygląda w przypadku pompy powietrznej.
jaka powierzchnia działki?


@ksiak: 50m x 25m

jak to wygląda w przypadku pompy powietrznej.


@ksiak: Trudno powiedzieć, ale zimą na powrocie ze studni temperatura jeszcze nigdy nie spadła poniżej 0 stopni, więc myśle że w miesiącach najzimniejszych różnica jest spora.
Nie pchałbym się w grzejniki przy PC.
50m x 25m


@Crow7422: mało trochę jak na trzy odwierty. Nie boisz się, że wychłodzisz ziemię?

Nie pchałbym się w grzejniki przy PC.


@Crow7422: to raczej chodzi o druga stronę, czyli grzejniki już są.
Nie boisz się, że wychłodzisz ziemię?


@ksiak: Śmiga już dobre kilka lat, mam notesik z temperaturami z przed lat, i nie widzę wychłodzenia, różnica widoczna jest w sumie wyłącznie pomiędzy 1 a drugim rokiem.
Kopiąc były jakieś żyły wodne więc moja teoria jest taka że gdzieś tam na dole przesącza się woda.
Kilka km dalej jest jezioro, i firma która czerpie wode gdzieś głęboko z podziemi, więc być może to dzięki
@janusz-lece: z własnego doświadczenia powiem, że PC to najlepszy obecnie możliwy wybór. Do tego 100% podłogówki i rekuperacja. Co do podłogówki to mam rurki co 10 cm, nie ma co żałować. Jak masz trochę kasy to walnij jeszcze bufor ciepła, choć ja nie mam i jakoś mega wielkich kosztów nie odczułem. No i wiadomo, dobra izolacja domu to podstawa. Możesz dać jeszcze kominek, w razie jak zimą wyłączą prąd, choć beton
@janusz-lece: dawaj pompę. Ile prądu zużywa? Przy samej podłogówce, będzie taniej niż gaz a może i węgiel.
Fotowoltaika to nie obowiązek przy pompie, wydajesz np. 3k na gaz to możesz wydać 2.5 na prąc.
Pompa jest bezobsługowa jak gaz.
Mam powietrzną i fotowoltaikę, jak chcesz to pytaj.

Rekuperacja to odzysk ciepła z powietrza usuwanego z domu. Konieczność!