Wpis z mikrobloga

134-1=133
Tytuł: Stowarzyszenie umarłych poetów
Autor: Nancy H. Kleinbaum
Gatunek: literatura piękna
Ocena: 6/10
★★★★★★

Książka opowiada o grupce chłopków uczęszczających do Akademii Weltona, elitarnej i konserwatywnej szkole średniej. Chłopcy mając lekcję z nowym nauczycielem angielskiego – panem Keatingiem – poznają sentencje carpe diem. Jeden z głównych bohaterów, Neil, znajduje księgę pamiątkową, z której dowiaduje się o istnieniu stowarzyszenia martwych poetów, do którego należał ich nauczyciel angielskiego. Postanawiają odtworzyć tę nieformalną grupę i nauczyć się chwytać dzień.

W mojej ocenie książka jest miejscami pusta, a główni bohaterzy nijacy i nie rozwijają się. Trochę mnie to zdziwiło, bo początkowo myślałem, że to właśnie na ich rozwoju się ona skupi. Wyjątkiem jest tutaj Todd Anderson, który faktycznie poczynił krok w przód i przeszedł wewnętrzną przemianę. Te wady mogą wynikać z tego, że została ona napisana na podstawie scenariusza więc na próżno szukać w niej barwnych opisów czy przemyśleń bohaterów.

Dałem tak wysoką ocenę, tylko dlatego, że niesie ona dość ważne przesłanie: konserwatywne wartości są szkodliwe i tworzą toksycznych dorosłych. Oni z kolei sprowadzają tragedię na jednostki, chcące żyć w inny sposób, ale nie potrafiące jednocześnie przeciwstawić się ich wpływowi. Ta książka świetnie przedstawiła toksycznych dorosłych, ofiarę konserwatyzmu, przyszłego toksycznego dorosłego i jednostkę, która poradziła sobie z wątpliwym wpływem autorytetów.
#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazka
Pobierz K.....n - 134-1=133
Tytuł: Stowarzyszenie umarłych poetów
Autor: Nancy H. Kleinbaum
G...
źródło: comment_1591516013nnS1Qvnh4PFErKRPFQY2DF.jpg
  • 9