Wpis z mikrobloga

Wpływ zaborów na Polskę:
Wady:
- Powstania, w których zginęło wielu ludzi
- Grabieże, wywożenie surowców naturalnych, dzieł sztuki,
- Traktowanie Polaków jak obywateli drugiej kategorii, brak prawa wyboru
- Pozostawienie dawnych zaborów w ruinie przez opuszczenie ich przez zaborców

Zalety:
- Polacy w końcu nauczyli się czytać i dostali reformę rolną. Przyjęli również zachodnioeuropejską kulturę i zwyczaje.
- Wprowadzono normy prawne obowiązujące w Europie
- Ograniczono okrutne obyczaje, np. kołtunizm
- Rozwijała się edukacja i medycyna oraz budownictwo
- Wprowadzono języki niemiecki i rosyjski jako urzędowe, a polski był tępiony - ułatwiło to udział w kulturze światowej

#heheszki #neuropa #4konserwy
Bartoni - Wpływ zaborów na Polskę:
Wady:
- Powstania, w których zginęło wielu ludzi...

źródło: comment_15906234452VRb2LhqGIjLny83gq8Rgr.jpg

Pobierz
  • 55
Wprawdzie żyjący tam zostali ograbieni, pomordowani i odarci z ludzkiej godności,


@Bartoni: dostali też szczepionki, penicylinę, nowoczesne metody upraw rolniczych, alfabet, możliwość edukacji, elektryfikację i możliwość korzystania z intelektualnego dorobku Europy. Przez co w wielu krajach drastycznie spadła umieralność dzieci, a populacja nieraz na przestrzeni 100-120 lat wzrosła 10 krotnie. Ale przecież takie drobne detale nie pasują do jednowymiarowej, prostej narracji więc nie ma co się nimi przejmować xD
które dokładnie języki zniszczono? Wymieniaj, czekam.


@salamander-kwarcowy: Przecież większości tych wymarłych języków nie znamy, więc jak mam ci je wymienić? Jeżeli wywożono niewolników milionami, to nic dziwnego, że ich języki wymarły. Nie będziesz również chyba zaprzeczać, że istniała aktywna polityka kolonizatorska promująca języki imperialne i zwalczająca języki lokalne? Mniejsza o to, moim celem było jedynie zwrócenie uwagi na kretyński argument w TVP, że zmuszenie milionów ludzi do mówienia w języku, którym
Przecież większości tych wymarłych języków nie znamy, więc jak mam ci je wymienić? Jeżeli wywożono niewolników milionami, to nic dziwnego, że ich języki wymarły.


@Bartoni: Czyli nie wiesz nawet jakie, ale na pewno jakieś wymarły ( ͡° ͜ʖ ͡°) Super tylko że wywożeniem zajmowali się przede wszystkim inni czarni i raczej nie wywozili całych populacji ze swoich własnych terenów. Powstało kilka relatywnie bogatych murzyńskich państewek zbijających krocie
@Bartoni: Najpierw zobaczyłem fragment tekstu o Polsce i chciałem protestować. Potem dostrzegłem obrazek. Dość dobrze to oddałeś w naszych realiach.

Nie wiem czym są "prawa wyboru", chodzi o prawa wyborcze? Ciekawe, że większość Europy nie miała takich do XIX wieku, więc pod ten kolonializm podpadałaby chyba tylko Afryka i Azja. Z zalet to jedyną jaką mógłbym jeszcze uznać jest ten kanibalizm.
dostali też szczepionki, penicylinę, nowoczesne metody upraw rolniczych, alfabet, możliwość edukacji, elektryfikację i możliwość korzystania z intelektualnego dorobku Europy.


@salamander-kwarcowy: przecież to wszystko działo się już w czasach post-kolonialnych. Podstawowym celem zakładania kolonii było ograbienie terenu z surowców i zagonienie rdzennej ludności do niewolniczej pracy. Indianie na pewno cieszą się, że w zamian za szczepionkę odebrano im wszystkie ziemie, wytrzebiono sporą część populacji ospą i na koniec zamknięto w rezerwatach, a
przecież to wszystko działo się już w czasach post-kolonialnych


@pekak: Nie, pierwsze projekty masowych szczepień zaczęły się dużo wcześniej. Zresztą nawet Polak Rudolf Weigl jeździł w latach 30 do Afryki szczepić na tyfus, co ocaliło przed śmiercią setki tysięcy ludzi. To samo z rolnictwem, nowoczesne metody produkcji rolnej znacząco zwiększyły jej efektywność, na czym zyskiwali też i tubylcy. W wielu tych miejscach gwałtownie zaczęła rosnąć populacja z powodu lepszego dostępu do
@salamander-kwarcowy: Twoje argumenty ze szczepionkami, koleją czy rolnictwem są głupie.

Wiesz, że nie trzeba podbijać innych państw żeby móc w nich inwestować? Istnieje takie magiczne słowo, brzmi ono - "handel". Polega on na tym że oba kraje mogą wymieniać się surowcami czy zdobyczami techniki bez wojny i wzajemnego mordowania.

Kolonializm nie był potrzebny do budowy kolei czy wprowadzenia szczepionek w Afryce