Wpis z mikrobloga

Wpływ zaborów na Polskę:
Wady:
- Powstania, w których zginęło wielu ludzi
- Grabieże, wywożenie surowców naturalnych, dzieł sztuki,
- Traktowanie Polaków jak obywateli drugiej kategorii, brak prawa wyboru
- Pozostawienie dawnych zaborów w ruinie przez opuszczenie ich przez zaborców

Zalety:
- Polacy w końcu nauczyli się czytać i dostali reformę rolną. Przyjęli również zachodnioeuropejską kulturę i zwyczaje.
- Wprowadzono normy prawne obowiązujące w Europie
- Ograniczono okrutne obyczaje, np. kołtunizm
- Rozwijała się edukacja i medycyna oraz budownictwo
- Wprowadzono języki niemiecki i rosyjski jako urzędowe, a polski był tępiony - ułatwiło to udział w kulturze światowej

#heheszki #neuropa #4konserwy
Pobierz Bartoni - Wpływ zaborów na Polskę:
Wady:
- Powstania, w których zginęło wielu ludzi...
źródło: comment_15906234452VRb2LhqGIjLny83gq8Rgr.jpg
  • 55
@wyindywidualizowanyentuzjasta: Oczywiście każdy kraj na świecie będzie skłonny w ramach wolontariatu inwestować grube miliardy w budowę infrastruktury, know-how czy transfery technologiczne ot tak z czystej dobroci serduszka. Uprawiając handel z ludźmi mającymi do zaoferowania głównie ziemię i surowce naturalne. Tak jak to robią teraz np Chiny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

doktor Mengele też przyczynił się do rozwoju medycyny


@pekak: Nie przyczynił. To jest mit.

nie trzeba
@Bartoni: Kiedy wy się nauczycie, że niektóre kraje muszą być trzymane za mordę i nie można im dać całkowitej wolności? Pozostawienie Afrykańczyków samych sobie to nie będzie rozwój, demokracja, kultura, sztuka tylko wojny plemienne a głód i choroby to mają w dupie. Kolejny przykład Polska. Dostaliście demokrację i przekupuje was waszymi pieniędzmi Karakan, który zniszczy Polskę tylko po to aby się zemścić na PO.
@salamander-kwarcowy: to w takim razie badania jednostki 731, która dogadała się z USA, że nie będą skazywać oprawców w zamian za wyniki badań. Jeden pies.

i ile było takich przypadków w historii?

Cały czas teraz idzie pomoc Europy do Afryki, mnóstwo organizacji charytatywnych zajmuje się wspieraniem krajów trzeciego świata. A jeśli chodzi ci o historię to kiedy to miało nastąpić, skoro biały człowiek kolonizował wszystko jak leci?
Ludzie by żyli w chatkach z gówna do dzisiaj. Kogo najbardziej by bolała z tego powodu dupa?


@Bartoni: z jakiegoś powodu cywilizowany świat twierdzi, że cywilizacja, miasta i komputery są lepsze. A tacy buszmeni żyliby sobie w swoich wioskach, toczyli plemienne potyczki, brali psychodeliki i tańczyli dookoła ogniska.

Oczywiście, żyliby krócej, czasem byłyby lata chude, czasem tłuste, ale czy byliby mniej szczęśliwi?

ta cała "zachodnia kultura" i cywilizacja jet mocno przereklamowana,
@Bartoni: hej, naświetlę wam pokrótce różnice, bo widzę że macie poważne problemy w wyciąganiu wniosków. Jeśli kolonialna Afryka była bogatsza w okresie kolonialnym, a po dekolonizacji zamieniła się w jeden wielki ChOG z AIDS, Ebolą, wojnami domowymi, cyklicznymi okresami wielkiego głodu i porażającą biedą, oznacza to że system kolonialny był paradoksalnie lepszy. Afryka radziła sobie bowiem lepiej wtedy niż teraz.

Jeśli zaś po wyzwoleniu się Polski z okowów kolonializmu Polska stała
Jeśli kolonialna Afryka była bogatsza w okresie kolonialnym, a po dekolonizacji zamieniła się w jeden wielki ChOG z AIDS, Ebolą, wojnami domowymi, cyklicznymi okresami wielkiego głodu i porażającą biedą, oznacza to że system kolonialny był paradoksalnie lepszy. Afryka radziła sobie bowiem lepiej wtedy niż teraz.


@Karl_Tofel: I nie widzisz tego, że obecna sytuacja jest skutkiem kolonializmu? Wymordowanie lokalnych elit politycznych, a następnie przekazywanie większej władzy w ręce najskuteczniejszych (dla kolonialistów) lokalnych
@Bartoni: od upadku kolonializmu minęło już ponad pół wieku (od słynnego "roku Afryki" równo 60 lat). Jak długo jeszcze można zwalać na kolonializm niepowodzenia tego kontynentu? Sytuacja nie jest wcale lepsza a coraz gorsza. Niektóre kraje (takie jak np. Liberia) były niepodległe i mogły gospodarzyć od pierwszej połowy XIX w. I sytuacja tam nie jest ani trochę lepsza niż w tych krajach, które zostały opuszczone przez Europejczyków w latach 60 i
@salamander-kwarcowy: Angola została podbita przez Portugalczyków w XVI wieku, a Mozambik na początku XVII wieku. Od połowy XV wieku wybrzeża obecnego Senegalu penetrowali Europejczycy, którzy zaczęli handlować tamtejszymi niewolnikami, a w ciągu XIX wieku Francuzi podbili Senegal. W XVII wieku o kontrolę nad ujściem rzeki Gambii rywalizowali Portugalczycy, Hiszpanie i Holendrzy, a później Anglicy i Francuzi, aż w 1783 Anglicy opanowali Gambię. W XVIII wieku Holendrzy opanowali Zatokę Wielorybią w obecnej
@Karl_Tofel: Twierdzisz, że w czasach kolonialnych Afryka była bogatsza niż jest obecnie - pytanie tylko, czy w tamtych czasach tubylcy mieli pełną możliwość korzystać ze wszelkich dóbr i bogactw, jakie wówczas były. Bo jeśli to, że kolonialna Afryka była bogata, w pełni odczuwali wyłącznie koloniści i ich rodziny i ludzie z nimi powiązani, a szarzy tubylcy żyli w podobnej nędzy, w jakiej żyją teraz, to kolonializm nie był w niczym lepszy
@Trojden:

Słyszałeś coś o Królestwie Benin, Imperium Ghany, imperium Aszanti, państwie Oyo, królestwie Dagomba, królestwie Loango, Królestwie Kongo, państwie Alodia, państwie Dżolof, królestwie Lunda, królestwie Luba, królestwie Merina, królestwie Aksum, państwie Songhaj czy państwie Dendi?


Słyszałeś. Wszystkie one funkcjonowały na poziomie porównywalnym z epoką brązu. Dlatego też nie przetrwały konfrontacji z państwami europejskimi.
@Karl_Tofel: Poziom rozwoju nie ma związku z wynikiem zbrojnej konfrontacji. Natomiast zawsze jest tak, że silniejszy pokona słabszego. I bardziej agresywny pokona mniej agresywnego. A Europejczycy dodatkowo mieli szczęście posiadać broń palną.
Francuzi i Anglicy nawet na terenach własnych krajów wytępili z premedytacją wiele regionalnych języków, a ty masz czelność takie kretyńskie pytanie zadawać?


@budus2: To "tępienie języków" to naturalny proces wynikający z przechodzenia z państw feudalnych w monarchię absolutne, a potem w nation-state. W całej Europie w taki sposób zwijały się w analogicznym okresie dziesiątki regionalnych dialektów. Bo ustanowiono administrację w języku używanym przez stolicę, bo wprowadzono w nim powszechną edukację. Jedynie