Wpis z mikrobloga

Kontrolujecie swoje ciśnienie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawie każdy z nas zna kogoś, kto choruje na nadciśnienie. Szacuje się, że ponad połowa Polaków mających zbyt wysokie ciśnienie nie jest tego świadoma.

Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego według aktualnych wytycznych europejskich (2018 r.) na obrazku w komentarzu.

W Stanach Zjednoczonych za ciśnienie prawidłowe uznaje się wartości <120/80 mm Hg. Nadciśnienie rozpoznaje się już od 130/80 mm Hg.

W celu zdiagnozowania i odpowiedniej kontroli tej choroby istotny jest prawidłowy pomiar wartości ciśnienia tętniczego krwi. Poniżej napisaliśmy Wam kilka zasad pomiaru (z wykorzystaniem automatycznego ciśnieniomierza naramiennego):

✅Rozmiar mankietu powinien być dobrany do wielkości ramienia pacjenta

✅Minimum 30 minut przed pomiarem nie wolno pić kawy i palić papierosów

✅Bezpośrednio przed pomiarem pacjent powinien odpocząć przez kilka minut

✅Ciśnienie należy mierzyć w pozycji siedzącej z mankietem na wysokości serca

✅Wykonuje się po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, bezpośrednio przed przyjęciem leków, natomiast rano, przed pierwszym posiłkiem

✅W przypadku wykonywania badania po raz pierwszy, pomiaru trzeba dokonać na obu ramionach, natomiast kolejne wykonuje się na tym, na którym zmierzona wartość ciśnienia była wyższa

✅Jeśli stosuje się ciśnieniomierz nadgarstkowy trzeba pamiętać, żeby nie opuszczać badanej ręki. Nadgarstek z aparatem powinien opierać się o przednią powierzchnię klatki piersiowej na poziomie serca.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Do domowego użytku najlepszym wyborem będzie automatyczny ciśnieniomierz naramienny. Jest on łatwy w obsłudze, więc nawet osoby starsze nie będą miały problemu z samodzielnym pomiarem. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są z reguły mniej dokładne i wiele z nich nie przeszło procesu walidacji. Czasem warto wydać trochę więcej pieniędzy i kupić sprzęt, który zapewni nam prawidłowy pomiar, co może mieć wpływ na nasze zdrowie. Polecamy zakup w aptece lub sklepie medycznym, nie na bazarze.

Lista rekomendowanych ciśnieniomierzy: http://www.dableducational.org/sphygmomanometers/devices_2_sbpm.html#ArmTable

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #nadcisnienie #nfz #szpital #porady
dwa_fartuchy - Kontrolujecie swoje ciśnienie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawie każdy z nas zna kog...

źródło: comment_1589922052w6nNjWd1a36d84ZOtGPrV4.jpg

Pobierz
  • 187
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: nie wspomniałeś o "syndromie białego fartucha". Na co dzień nie odczuwam nadciśnienia, nie palę, nie piję kawę, alko max 1 piwko dziennie, ale nie zawsze, czasem lampka wina, raz na miesiąc lub kilka wódeczka. Jak tylko mają mi mierzyć ciśnienie to czuję jak mi serce wali w klatce piersiowej. Pomiar pokazuje ok 140, raz pokazało 160. Tak już mam. Kiedyś się obudziłem z #!$%@? bólem głowy, zmierzyłem ciśnienie i mi
  • Odpowiedz
Po śmierci bliskiej mi osoby gwałtowanie skoczyło mi bardzo wysokie ciśnienie trwało to kilka dobrych tygodni, trzeba pamiętać że ciśnienie może skoczyć po gwałtownych przeżyciach i stresie na przykład w pracy, to w sumie by było na tyle stosuje jemiołę dobrze obniża ciśnienie.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Naprawdę ręka przy mierzeniu ciśnienia ciśnieniomierzem nadgarstkowym powinna być oparta o klatkę piersiową? Wszędzie (łącznie z instukcją) piszą o oparciu o stół itp. np. na książce, żeby nadgarstek był na wysokości serca.
  • Odpowiedz
@starnak: praca ma zdecydowanie wpływ. Zanim odszedłem z poprzedniej firmy to miałem nawet zgagę (pomimo w miarę normalnego jedzenia), czasem też pikawa bywała dużo bardziej odczuwalna. Później miałem półroczną przerwę i błogi spokój. Zero zgagi, zero jakiegokolwiek nadciśnienia czy problemów z sercem.
  • Odpowiedz
@deyna: to ciśnieniomierz do zmiany w takim razie, skoro u lekarza wartości są odpowiednie :) Może w tym czasie kontrola w przychodni nie byłaby wskazana, ale gdy sytuacja z wirusem się uspokoi to warto kolejny raz sprawdzić to u specjalisty. Można też zmierzyć ciśnienie w aptece.
  • Odpowiedz
@BratProgramisty: Rozmawiałem z taką babką w pracę miała bardzo stresującą pracę. Dorobiła się kobita bardzo wysokiego ciśnienia miała i 230 na 120 i wiadomo trzeba brać leki mówiła że ma tak już kilka dobrych lat.
  • Odpowiedz
@BratProgramisty: Tak jak już zostało napisane, w takim przypadku przydaje się holter. Warto również mieć swój ciśnieniomierz w domu, mierzyć codziennie rano, aż organizm z czasem przyzwyczai się do tego i będziesz lepiej reagował na pomiar ciśnienia.
  • Odpowiedz
@wziuuuuu: Tak, są takie, które informują o arytmii i takie, które można połączyć z telefonem poprzez bluetooth. Natomiast warto sprawdzić, czy są to sprzęty odpowiedniej jakości, a nie byle jakie z chińskiego marketu.
  • Odpowiedz