Wpis z mikrobloga

Z obserwacji własnych (przez mój OIT przewinęło się 15 pacjentów z #koronawirus):
- prawie wszyscy sa otyli (BMI >30)
- prawie wszyscy mają nadciśnienie albo cukrzycę
- większość jest w wieku 50-80 lat (tu pewne zakłamanie, bo starszych przyjmujemy bardzo rzadko nawet w czasach bez pandemii)
- 80% potrzebuje dializy i prawdopodobnie będzie jej potrzebować po wypisaniu że szpitala
- wszyscy potrzebują zaawansowanej wentylacji, z zaawansowanymi ustawieniami - nie do zastąpienia "hand-made" respiratorami
- właściwie wszyscy łapią nadkażenie bakteryjne
- wszyscy wymagają bardzo głębokiego uśpienia, w przeciwnym razie kaszlą i walczą z respiratorem
- żaden lek jak na razie nie pomógł nikomu na tyle, żeby ogłosić, że cokolwiek działa

Żadna to statystyka, ale z porównań z innymi szpitalami rysuje się dość typowy obraz kowidowego zapalenia płuc.

#medycyna #zdrowie #covid19 #anestezjologia
  • 53
@urus: szczerze to mam wrażenie że media i oficjalne komunikaty rządu nie mówią nam wprost jak groźny jest ten wirus. Czytałem artykuły z Chin, w których lekarze twierdzą że wirus może również atakować centralny układ nerwowy.
@markaina dlaczego otyłość uważasz tutaj tak szkodzi?

A co do nadivisnienia kontrolowanego lekami. Z dobrymi wynikami krwi, moczu, usg nerek i serca?

Biorę leki na nadciśnienie ale powyższe badania wszystko ok. Jestem sportowo aktywnym człowiekiem. Ciśnienie trzymane 1 tabletka rano na 130/70 + dieta I sport.
kiedyś będziesz w tym wieku i w takim stanie (a ogromna większość ludzi będzie) i jakiś młody #!$%@? z wykopu napisze to samo :)


@kopszmercen: Zawsze byłem zwolennikiem eutanazji, a ostatnie miesiące czy nawet lata życia osób z mojej rodziny tylko utwierdziły mnie w tym przekonaniu. Oczywiście może coś mi się zmieni w myśleniu, ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie życia ze świadomością, że nic już nie mogę robić i
@efceka: BMI jest super wskaźnikiem, szybki do przeliczenia i dla 98% społeczeństwa spełnia swoją funkcję. Lekarz widzi przecież, czy ma do czynienia z wieprzem, czy nie. Podczas kwalifikacji do operacji uwzględniany jest ten wskaźnik, przez co trzeba go używać, żeby móc powiedzieć pacjentowi, że operacja w planie, ale bariatryczna raczej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Eliasz5000: No niby tak, ale ja mam BMI w absolutnej normie ale jestem facetem cienkim jak patyk z otyłością brzuszną i sądzac po samym swoim BMI mógłbym się oszukiwać, że jest OK i nic z tym nie robić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@markaina: No to może podłączanie do respiratora pogarsza stan ,może terapia tlenem wystarcza skoro jak piszesz "walczą z respiratorem" ?

Najnowsze dane z Wuhan i Stanów Zjednoczonych wykazały, że w tych miejscach z powodu Covid-19 zmarło znacznie więcej osób. Wszystkie były ratowane z wykorzystaniem respiratora.

aha no i osoby po "setce" przeżywają koronawirusa bez respiratorów

Nie chodzi mi o to że respiratory są złe ale może podawane ciśninenie jest błędne ?