Wpis z mikrobloga

Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 43 p.n.e. – w bitwie pod Forum Gallorum wojska senackie pokonały zwolenników Gajusza Juliusza Cezara. Kilka dni później wiadomość o zwycięstwie sił senackich dotarła do Rzymu. Senat zarządził w dniu 21 kwietnia święto dziękczynne i ogłosił trzech dowódców Triumviri rei publicae constituendae (komisją trzech dla ustanowienia spraw republiki). Według relacji Appiana bitwa ta była frontalnym zderzeniem się legionów.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#14-4

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
IMPERIUMROMANUM - Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 43 p.n.e. – w bitwie pod Forum Gal...

źródło: comment_15868432845sgZiUjosGOK8FQEe4dj3g.jpg

Pobierz
  • 12
@The_Orz: No ale Antoniusz tak jak Oktawian byli za cezarem i chcieli go pomścić, tak? To dlaczego walczyli między sobą? Jedyne co wiem o tym to to że walczyli razem po zawiązaniu triumwiratu, zawsze myślałem że zawiązali go zaraz po zabójstwie cezara a tu widzę że nie
@Lucider5: Rzymska polityka była bardziej skomplikowana. Pod Forum Gallorum Oktawian, wraz z cezarianami Hircjuszem i Panzą, szedł na pomoc oblężonemu przez Marka Antoniusza Decymiuszowi Brutusowi, jednemu z czołowych zabójców Cezara. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Decymiusza Brutusa nie należy mylić z bardziej słynnym Brutusem, zresztą jego kuzynem.

Marek Antoniusz przez te kilka miesięcy po śmierci Cezara zdążył skłócić się ze wszystkimi, nawet z innymi cezarianami. To co odstawił
@The_Orz ja znam tylko to że Oktawian i Antoniusz byli już ziomkami po zabiciu Cezara i szli razem do bitwy z jego mordercami, gdzie tamci przegrali, nawet nie wiedziałem że to tak skomplikowane
Polecam serial "Rzym" od HBO. Tam ich relacja (Oktawiania i Antoniusza) jest dość dobrze zobrazowana. Oczywiście serial to nie książką i musi pójść na pewne skróty