Wpis z mikrobloga

Poszukuje osoby, która zajmuje się czymś pokrewnym jeśli chodzi o zakładanie działalności / rozliczaniem się.
Muszę założyć działalność gospodarczą (najprawdopodobniej) i szukam kogoś, kto mógłby mi w tym pomóc.

Oczywiście jeśli wszystko się uda, odwdzięczę się w postaci gratyfikacji, jestem kompletnie zielony, a prowadzę usługi hmm, program afilacyjny i żeby odebrać pieniądze, muszę założyć działalność, aczkolwiek też nie za bardzo wiem jakiego typu i jaka forma podatkowania będzie dla mnie najlepsza i jak się w ogóle za to zabrać...Ogólnie wchodzi ta cała tarcza antykryzysowa, są jakieś benefity szykowane dla osób, które mają w najbliższym czasie zakładać działalność? Bo też nie chcę sobie pluć w brodę, że ominie mnie jakieś benefit, jak założe działalność przed wprowadzeniem jakiś benefitów, o ile coś w ogóle maja zamiar dawać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakbym założył teraz działalność, to jak to wygląda z ZUS'em?
Kiedyś było coś takiego chyba, że nowi przedsiebiorcy nie musieli płacić przez pół roku zusu, tylko składki zdrowotne, a teraz jak to wygląda, zwłaszcza że są chyba zamrożone ZUSY?

#podatki #zus #dzialalnoscgospodarcza #ceidg #pieniadze #biznes #afilacja #ksiegowosc
  • 13
@Yakooo: Idź do biura księgowego, i Ci to ogarną. W dobrych biurach podpisujesz pełnomocnictwo, i prawie wszystko (poza CEIDG i rejestracją VAT) ogarniają za Ciebie. Tych dwóch ostatnich nie mogą, ale dają Ci dokładne instrukcje jak to zrobić.
Jakbym założył teraz działalność, to jak to wygląda z ZUS'em?


@Yakooo: wszystko przez internet, a dokładnie przez https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/

Kiedyś było coś takiego chyba, że nowi przedsiebiorcy nie musieli płacić przez pół roku zusu, tylko składki zdrowotne, a teraz jak to wygląda, zwłaszcza że są chyba zamrożone ZUSY?


@Yakooo: cały czas tak jest tzw. mały zus (czyli zdrowotne przez pół roku), ale zamrożenie ciebie nie obowiązuje bo nie prowadziłeś działalności przed
Czyli myślicie, że hmm...
-Wzięcie dofinansowania 25k (na jakiś komputer / strone / fotel / Monitor)
-Mały ZUS przez pół roku

Prowadzenie firmy przez rok, byłoby opłacalne?
Głównie musze założyć, żeby wypłacić srodki i się rozliczyć z tego bo trochę mam uzbierane, ale chciałbym z tego wynieść jak najwięcej.
czyli aktualnie myslisz ze lepiej sie wstrzymać? Myślisz, że nie będzie żadnych benefitów dla osób zakładajacych firm w obecnym czasie?


@Yakooo: Nie wiem czy jest sens się wstrzymać, ja bym nie liczył raczej na żadne profity dla nowych firm (a na pewno nie będzie to zwolnienie z zusu).

Czyli myślicie, że hmm...

-Wzięcie dofinansowania 25k (na jakiś komputer / strone / fotel / Monitor)

-Mały ZUS przez pół roku


Prowadzenie firmy
@harnas_sv: A w sytuacji, gdybym teraz założył firmę, odebrał pieniądzę i w tym miesiacu ja zawiesił. To są tego jakieś konsekwencje? I np: za dwa miesiące ją odwiesił i jeszcze raz zawiesił już na stałę?
A w sytuacji, gdybym teraz założył firmę, odebrał pieniądzę i w tym miesiacu ja zawiesił. To są tego jakieś konsekwencje?


@Yakooo: Teoretycznie nie. Jednak jeżeli jest to jakaś większa sumka to zawsze możesz się spodziewać kontroli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak teraz założysz firmę to przysługiwać ci będzie tzw. ulga na start (czyli brak składek na ubezpieczenie społeczne, płacisz tylko zdrowotną, a ta wynosi ok. 360 zł, a po odliczeniach to ok. 50 zł kosztów dla przedsiębiorcy). Później przez kolejne 24 miesiące możesz mieć zmniejszony ZUS (w sensie składki na ubezpieczenie społeczne), to jest ok. 600 zł łącznie. Warunek tych ulg jest też taki żebyś nie świadczył w ramach dg usług takich
@Wojtas_999: Nie mogę, zresztą co to jest za różnica. Przecież mogę świadczyć usługe reklamową dla firmy za załóżmy kilka tysięcy euro i nic im nie powinno być do tego.
@Yakooo: Jeżeli weźmiesz dotacje to będziesz musiał prowadzić działalność przez określony czas (np. rok). Nikt nie daje pieniędzy, aby wziać i zawiesić firmę, bo każdy by otwierał, brał i zawieszał.
@egold94 odnosiło to się do zupełnie czegoś innego, jednak jej nie biorę bo nie wiem czy będę trzymał firmę przez rok a może kiedy indziej mi się przyda