Wpis z mikrobloga

Pracownik po odejściu z pracy nie ma prawa nic wynieść z pracy - żadnego kontaktu, żadnego numeru telefonu, emiala itp


@mango2018: Bazy danych klientów pracownik nie może wynieść i tak i tak, jest na to ustawa, ale to nie znaczy że po odejściu nie może zacząć obdzwaniać potencjalnych klientów - w tym twoich. Ty nie masz zakazu konkurencji tylko zakaz NIEUCZCIWEJ konkurencji - za zakaz konkurencji jako takiej musiałbyś pracownikom płacić po ich odejściu tak długo jak zakaz obowiązuje.
Jeżeli to OP założył w firmie dany dział to raczej ciężko powiedzieć, że wyniósł know-how z firmy, prędzej się nim podzielił. W 100% zgodziłbym się z tobą w sytuacji gdyby przyszedł nowy pracownik, podgapił co i jak, zgrał bazę danych na pendraka i po pół roku otworzył konkurencyjną działalność. W przypadku kogoś kto pracował w firmie 10 lat i częściowo budował ten biznes - co się nauczył to jego, ma pełne prawo iść na swoje. Dopóki specjalnie nie targetuje klientów ex-pracodawcy to nie widzę tu żadnego problemu.
Niestety kapitalizm tak działa, że jeżeli twoi pracownicy lepiej ogarniają branżę niż ty to mogą założyć firmę i wygryźć cię z rynku - I bardzo
  • Odpowiedz
@EmDeCe: warto przeczytać artykuł przed podlinkowanie ( ͡º ͜ʖ͡º)

Oferowanie korzystnych warunków i poszukiwanie lepszych ofert oraz zachęcanie do podjęcia współpracy nie jest „per se” nieuczciwe, bowiem dopiero okoliczności towarzyszące takim działaniom mogą przesądzić o takiej ocenie. (…) przykładem nieuczciwości będzie odejście od przedsiębiorcy pracownika, który podjął działalność gospodarczą na własny rachunek, kierując swoje oferty do klientów byłego pracodawcy. Jeśli temu działaniu towarzyszy pewien nacisk
  • Odpowiedz
@maciek930: hmmmm. Co jak co, ale jeśli pracujesz dla jakiejś firmy, a następnego dnia zakładasz własna działalność i przejmujesz klientów byłego pracodawcy, to nie jest to działanie zgodne z prawem i chyba jest na to paragraf?
Oczywiście nie twierdze ze zrobiliście źle, jestem po waszej stronie, ale ciekawe jak to wyglada pod wzgledem prawnym.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maciek930: byłeś już u prawnika? Są na to ustawy, m.in. ta o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ogarnięty prawnik jeszcze kilka paragrafów znajdzie. Mobbing, straty finansowe i moralne, zastraszanie. Może z tego wyjść niezła suma. Jeśli już w tym temacie działasz, to sory, ale jak nie, a tylko żalisz się na wykopie zamiast ogarnąć sytuację, to żal mi Was.
  • Odpowiedz
@GienekZFabrykiOkienek: przykładem nieuczciwości będzie odejście od przedsiębiorcy pracownika, który podjął działalność gospodarczą na własny rachunek, kierując swoje oferty do klientów byłego pracodawcy. Jeśli temu działaniu towarzyszy pewien nacisk i zniechęcenie innych osób do dotychczasowego kontrahenta, to można uznać że został popełniony czyn z art. 12 ust. 2 u.z.n.k. – wyrok SA w Gdańsku z dnia 22 kwietnia 2008 r. I ACa 1467/07 (https://www.wykop.pl/wpis/47944733/#comment-169453379)
  • Odpowiedz
@simperium: wynieść know-how? To po każdym zakończonym stosunku pracy faceci w czerni powinni wymazywać pamięć i zdobyte doświadczenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)? Po to jest lojalka jeśli się boisz i ta wiedza jest warta więcej niż opłacanie lojalki.
  • Odpowiedz