Wpis z mikrobloga

  • 3
#konstruktor #mibm #inzynieria #emigracja #pracazagranica #praca
#uk #irlandia #holandia #norwegia #dania #niemcy

Siema!
Wiemy wszyscy jaka jest sytuacja w PL, dlatego planujemy z moją przyszłą żoną wyjechać na kilka lat i zarobić na dom/mieszkanie.

Stąd moje pytanie: jaki jest najlepszy kierunek emigracji zarobkowej przy założeniach:
Mgr inż mibm, konstruktor 4 lata exp,
Znajomość języka angielskiego B2,
Wyjazd 01.2021

Chciałbym znaleźć pracę w zawodzie, wiem że w uk jest zatrzęsienie ofert ale ten system wizowy który ma wejść skutecznie mnie zniechęcił do tego kraju. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Podzielcie się doświadczeniami z kolegą w potrzebie
( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • 25
  • Odpowiedz
@Lavson: ja jestem po MBM, mierzę wibracje w samochodach. @narwi tez po MBM, robi hydraulikę w maszynach budowlanych. Z doświadczenia wiem, że jak wiesz jak wygląda rynek polski i tam popracowałeś, to przyjedziesz tu i plany powrotu trafi szlag.
  • Odpowiedz
@Lavson: Mam podobną rozterkę, nawet mógłbym przekopiować i wstawić to samo z tym, że raczej bez powrotu. Niestety w przypadku emigracji czekam na swoja drugą połówkę i chyba poczekam bo studia medyczne trochę trwają i się obawiam że zasiądę tutaj na dłużej. Tylko ja się chyba bardziej skłaniam ku Norwegii. Tak jak wyżej napisano, sądzę że jak już wyjedziesz to raczej powrót zostanie zapomniany
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Islam @motoinzyniere Ja serio chciałbym do Polski potem wrócić, bo lubię życie w tym kraju (pomimio wielu absurdów i marnych zarobków), a bliskość rodziny też ma znaczenie. No ale na razie chcę skupić się na tym żeby w ogóle gdzieś wyjechać i zgromadzić tyle kapitału ile się da... Prawie wszyscy moi znajomi budują domy/ kupują mieszkania na kredyty na 30 lat, a mnje ta perspektywa po prostu przeraża xD

Apropo
  • Odpowiedz
No ale na razie chcę skupić się na tym żeby w ogóle gdzieś wyjechać i zgromadzić tyle kapitału ile się da


@Lavson: Jeśli oboje macie pensje w okolicy 30-35k brutto rocznie (każde), to da się odłożyć 15-20k jak się będziecie ograniczać trochę. Jak macie oboje pensje w okolicy 40k brutto (każde) to 20k zostaje nie ograniczając się na niczym, wynajmując dom i mając 2 samochody. Pod warunkiem, że nie masz
  • Odpowiedz
@Lavson: Mnie też przerażą kredyty, narazie się nie pcham. Chociaż zastanawiam się nad mieszkaniem, bo nawet jeśli weźmie się kredyt to przy rosnących cenach za metr wcale może to nie być głupi pomysł, mieszkanie zawsze można opchnąć lub wynająć, z domem trochę gorzej. W Norwegii jeśli chodzi o prace w sektorze inżynierskim w większości przypadków angielski wystarczy (w pracy), poza pracą norwegowie często nie będą z Tobą gadać po angielsku.
  • Odpowiedz
@Lavson: w Danii w pracy w zawodzie wystarczy Ci raczej angielski. W szczegolnosci w wiekszych firmach.
Zarobki moga wyjsc roznie ale liczylbym na 40-50k DKK brutto (w Kopenhadze) czyli cos kolo 25-30k DKK netto czyli 14-17k PLN netto.
Jezeli jestescie oszczedni to na zycie wydacie z 10-12k DKK miesiecznie.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@rivui bardzo korzystny stosunek zarobków do wydatków (wiem, przy oszczędnym trybie życia).

Jak jest z językiem przy prostszych pracach, da radę coś złapać z angielskim ? (Myślę o pracy na start dla mojej kobiety).

Polecisz jakieś strony z ogłoszeniami o pracę?
  • Odpowiedz
@Lavson: Przy prostszych pracach bywa roznie. Czasami jest po angielsku ogloszenie bo i tak wiekszosc zatrudnionych to obcokrajowcy a czasami wymagaja dunskiego...
Strony ktore polecam to jobbank.dk, jobindex.dk i jobnet.dk (to jest strona urzedu pracy)

Na 2 osoby zakladajac 12k DKK wydatkow to licze okolo 8k na pokoj/mieszkanie (optymisycznie), ze 2k na jedzenie i 2k na transport / rozrywke.

Generalnie najwiekszy problem zawsze to bedzie znalezienie mieszkania. Nie liczylbym tez
  • Odpowiedz
Apropo Norwegii to też sporo myślałem o tym kraju, tylko że trzeba język raczej znać.


@Lavson: W Norwegii (w sumie to nigdzie) inzynier nie musi znac jezyka innego niz angielski zazwyczaj. Ale polkowa @Islam: niech juz sie rowngolegle do studiow zacznie uczyc norweskiego bo bez tego pracy tam w sluzbie zdrowia nie znajdzie.
  • Odpowiedz
@motoinzyniere: pisal wczesniej chyba ze druga polowa niewykwalifikowana wiec druga placa to raczej 15k annual salary (jak godziny beda:) a nie 35k, ale przynajmniej podatkow/skladek bedzie od takie placy prawie zero:). Inna sprawa ze po 1.I to juz bedzie ponizej tego ich minimum wiec moga nie da visy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Lavson: nie wiem co to mibm ale myślę, że dobrym kierunkiem są Emiraty. Tam jest praktycznie zero podatków, a stawki porównywalne do uk. Stąd przy założeniu wyjazdu na jakiś czas i powrotu dużo lepsza opcja, szybciej się będzie odkładać.
W UK to jeszcze zależy. Gdzie indziej to jako tako z tymi podatkami ale najlepsze stawki są w Londynie. Tylko, że koszta życia również i silna progresja podatkowa potrafi poważnie spowolnić
  • Odpowiedz
  • 1
@motoinzyniere po airze* ;)

@Lavson tam gdzie znajdziesz dobrą pracę. Ja jestem w dużym korpo i plus jest taki, że gdzie później nie pójdę, tam będą znali moją poprzednią firmę. Minusem są negocjacje dotyczące podwyżek, bo ciężko coś ugrać powyżej widełek ustalonych przez finanse/hr ) ale da się ;))
W czym robiłeś do tej pory?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@narwi Po studiach pracowałem ponad dwa lata w branży powiedzmy spożywczo-chemicznej w średniej wielkości firmie. Jako konstruktor: projekty zbiorników magazynowych i wymienników ciepła rurowo-płaszczowych (w tym urządzeń ciśnieniowych) i ogólnie instalacji rurociągowych. Jednak z uwagi że firma stawiała na uniwersalnych pracowników, to poza biurkiem sporo czasu na produkcji, do tego programowanie i obsługa frezarki cnc i lasera, czy wyjazdy na budowę instalacji jako osoba nadzorująca.
Od prawie 2 lat pracuje w
  • Odpowiedz