Wpis z mikrobloga

Chciałabym poruszyć dzisiaj kwestię zapisu liczebników, między innymi porządkowych, ponieważ wiele osób upiera się przy niepoprawnej pisowni.

Do rzeczy - liczebniki porządkowe (na przykład *piąty*, *osiemnaste*) powinniśmy zapisywać słownie, jako cyfrę z kropką lub bez, jeżeli z kontekstu wynika funkcja naszego liczebnika. Przy zapisie dat stawianie kropki jest wręcz niewskazane. Błędny jest zapis typu 3-ego maja, 1-ci etc. Wyjątkiem są zapisy matematyczne typu n-ty (wyraz). Co ciekawe, ten zapis był popularny przed wojną, ale go na długo zaniechano. Nie wiadomo, czemu dużo młodych osób go teraz używa.

Przykłady
Poprawnie: 1. na mecie.
Błędnie: 1-szy na mecie.

Poprawnie: 17 grudnia.
Błędnie: 17-ego grudnia.

Poprawnie: 13. ci to oddam!
Błędnie: 13-ego ci to oddam!

Istnieje też zapis cyfrowo-słowny, ale w przypadkach typu 2-tonowy, 14-cyfrowy, 3-letni.

Innymi problematycznymi złożeniami są twory typu dwuipółletni, czterotonowy, jedenastokrotny. Pamiętajcie, by zapisywać je łącznie!

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 135
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

będzie ulegał zmianom


@92feliks: ten błąd jest naleciałością SPRZED reformy ortografii kilkadziesiąt lat temu i są to pozostałości, resztki. Nie może wejść do języka coś, co nie wyraża się przez jakąś zasadę, bo błąd ten jest ciągle powielany ale na nieskończoną liczbę sposobów. Widzę zapisy z dodaniem 1-5 ostatnich liter co często nawet nie ma żadnego sensu (zdarzyło mi się nawet zobaczyć "2-wa").

@UnnAmmEdd ignorancją jest nieznajomość historii, a
  • Odpowiedz
Sęk w tym, że "21. Zlot (...)" Też sobie ciężko wyobrazić, bo nikt tak nie pisze. Na plakacie byłoby "21 Zlot" albo "XXI Zlot" ( ͡° ͜ʖ ͡°)


odpowiedz

@szpongiel: skąd takie przekonanie? Wpisz w google plakat festiwal i sobie zrób mały research. Pierwszym wyborem zawsze są liczby rzymskie bo dodają "prestiżu",
  • Odpowiedz
życiu nie widziałem żeby ktoś pisał 17-EGO co najwyżej 17-go


@bizonsky: mało widziałeś, a to nie jest ewolucja tylko strzępy sprzed reformy ortografii, zupełnie na odwrót.
  • Odpowiedz
@xhxhx
@xhxhx spoko, to tylko opinia z perspektywy laika

Zawsze przy takich wątkach polecam "filozofię przypadku" s. Lema innym laikom jako punkt odniesienia do mojej wypowiedzi
  • Odpowiedz