Wpis z mikrobloga

Co by bylo, gdyby Slask odlaczyl sie od Polski?

W wielkim skrocie, kraina historyczna Slaska pokrywa sie z 3 wojewodztwami:

- dolnoslaskim (ludnosc 2,9 mln mieszkancow, powierzchnia 19946 km2)
- opolskim (ludnosc 0,985 mln mieszkancow, powierzchnia 9411 km2)
- slaskim (ludnosc 4,525 mln mieszkancow, powierzchnia 12333 km2)

Po zsumowaniu, dzisiejsze panstwo Slask, po zjednoczeniu trzech wojewodztw, liczyloby okolo 8,4 miliona mieszkancow (mniej wiecej tyle co Szwajcaria) i 41690 km2 powierzchni (znow bardzo podobnie do Szwajcarii)

Bezrobocie wynosiloby okolo 5%, a PKB w okolicach 118,5 miliardow USD (dane za rok 2017) - dla porownania Wegry mialy w 2017 roku 139 miliardow USD.

W 2017 roku PKB Polski (w cenach biezacych) wynosil 1 bln 988 mld zl. PKB Slaska stanowiloby 22,6% PKB calej Polski, wiec odpowiednio 449 mld zl.

PKB na mieszkanca w Polsce w 2017 roku wynosilo 51800zl, PKB na mieszkanca w nowym pantwie slaskim wynosiloby 53400zl.

Stolica historyczna Slaska jest #wroclaw drugim najwiekszym miastem sa #katowice

"Malym" problemem jest fakt, ze terytorium Slaska historycznego lezy dzis takze w Czechach i w Niemczech.
Takie miasta jak czeska Ostrava (300 tys mieszkancow, tyle co Katowice) i niemieckie Goerlitz (56 tys mieszkancow) rowniez sa miastami slaskimi.

Do Slaska nalezala takze #zielonagora

( ͡° ͜ʖ ͡°)

#historia #oswiadczenie #gospodarka #takaprawda
J.....s - Co by bylo, gdyby Slask odlaczyl sie od Polski?

W wielkim skrocie, krain...

źródło: comment_1581413037MniWUWDtUBeJlLqfz5d3XL.jpg

Pobierz
  • 86
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bardzospokojnyczlowiek: PKB jest w perspektywnie powstawania nwego panstwa za niskie. Trzeba pamietac, ze Warszawa ma wysokie PKB, poniewaz jest skupiskiem biznesu w Polsce. Jestem przekonany, ze po secesji Slaska Wroclaw, Opole i Katowice zostalyby olbrzymi zatrzyk finansowy w postaci inwestycji wielkich miedzynarodowych koncernow, jak to ma miejsce w scentralizowanej Polsce.
  • Odpowiedz
@Jud-Suss: Jeśli to państwo miałoby bazować na historycznym Śląsku, odpadła by spora część obecnego woj, śląskiego i kawałek dolnośląskiego. Takie miasta jak Sosnowiec, Zgorzelec czy Częstochowa.

Jestem przekonany, ze po secesji Slaska Wroclaw, Opole i Katowice zostalyby olbrzymi zatrzyk finansowy w postaci inwestycji wielkich miedzynarodowych koncernow, jak to ma miejsce w scentralizowanej Polsce.


@Jud-Suss: xD
  • Odpowiedz
@myzael: Jak widzisz, moje zalozenia opieraja sie tylko na polaczeniu 3 polskich wojewodztw, wiec nie jest to idea na odbudowie panstwa slaskiego wedlug historycznego zarysu. Wojen o Goerlitz czy Ostrave nie bedzie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Jud-Suss: Z waszymi władzami lokalnymi, które od lat patrzą daleko w przyszłość, maja ogromne poczucie lokalnego patriotyzmu, brakiem głębi strategicznej i państwowego know how, wróżę maksymalnie bycie taka gorsza wersja Czech. Kraju krańcowo skorumpowanego, w którym może i żyje się całkiem niezłe ale tylko dlatego ze jest się niemiecka wytworna. A jak ktoś ma pełna kontrole nad twoja gospodarka (a alternatyw do bycia niemiecka montownia nie macie), to będzie okrutnie
  • Odpowiedz
@Jud-Suss: Pomysł bardzo ciekawy, aczkolwiek jestem zdumiony, że Tobie jako przedstawicielowi lewicowych poglądów taki wpis przeszedł przez gardło. Polecam poczytać FP: Wolny Dolny Śląsk. Można zaznajomić się z przemyśleniami dotyczącymi właśnie odłączenia Dolnego Śląska od Polski, różnymi statystkami etc.

Np. poniższa grafika przedstawia, że faktycznie do Szwajcarii jest nam po drodze (z tego ekonomicznego punktu widzenia z przymrużeniem oka) zważywszy na fakt, że WBK odprowadza bardzo duże podatki.
Domciu - @Jud-Suss: Pomysł bardzo ciekawy, aczkolwiek jestem zdumiony, że Tobie jako ...

źródło: comment_1581417998ZzprArXEQL8M9AvrVCzirN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@fredperry: Naturalnym chyba jest, że takie nazwijmy to zabiegi autonomiczne są bliższe myśleniu prawicowemu niż lewicowemu prawda? A jak widać OP wypowiada się nader pozytywnie, stąd ta sprzeczność. Jednak trzeba przyznać Ci racje, że oczywiście rozmyślać możemy o wszystkim bez względu na światopogląd. Tego nikomu nie zabraniam. ;)
  • Odpowiedz
@Domciu: Moze zle mnie odebrales. Nie jestem skrajnym lewicowcem, jestem centrowcem o lewicowej wrazliwosci na krzywde ludzka (stad moje posty przeciwko przemocy na tle ksenofobicznym czy homofobicznym). Jednoczesnie irytuje mnie ludzka bezradnosc i biernosc zawodowa. Uwazam, ze kazdy jest kowalem swojego losu i zamiast plakac, ze jeden ma wiecej, a drugi mniej, trzeba z---------c. A pomoca powinna byc wedka, zamiast transz socjalnych.

A odnosnie Slaska, to tylko zabawa, moja prognoza
  • Odpowiedz
@Jud-Suss:

Fajna zabawa, ale jeden element mi nie pasuje. Dlaczego Dolnoślązacy, a przede wszystkim Wrocławianie, chcieliby przyłączyć się do państwa Śląsk? Czy przypadkiem większość z nich to nie potomkowie przesiedleńców i przybyszy z różnych stron Polski bez związku z regionem?
  • Odpowiedz