Wpis z mikrobloga

Polecam to tym, którzy cyklicznie lamentuja nad obecnoscia wschodnich studentów w Polsce.

Rosjanie zapowiadają walke z Polską i Zachodem o ukraińskich i białoruskich studentów, bo uważają, że ich zachodnie studia uderzają w geopolityczne interesy Rosji.

W uproszczeniu:

Wejscie państw zachodnich z usługami edukacyjnymi (sciaganie studentów) przyczyniło się do prozachodnich rewolucji i oderwania Ukrainy od Rosji.
W tekscie za cel stawia się wzmocnienie edukacyjnej oferty dla obcokrajowców jako kluczowej dla obrony państw poradzieckich przed derusyfikacją, której skutkiem jest zachodnia ekspansja geopolityczna.
Uczniowie wyksztalceni na Zachodzie potem emanują zachodnimi wartosciami i rozpowszechniaja je w swoich krajach lobbując po stronie USA i UE.
Autor uważa, że zwiekszenie liczby zagranicznych studentów pozwoli polepszyć wizerunek Rosji za granicami kraju.
Wyrażony jest żal z powodu niedostatecznej ilosci środków finansowych na wsparcie nauczania zagranicznych studentów oraz słabą organizację i nagłośnienie oferty i wspomina się, że zachodni blok wykorzystuje unijne stypendia i programy w rodzaju Erasmusa lub Kart Polaka.

źródło j.ros klik

#rosja #rosyjskiemediaopolsce #geopolityka #neuropa #4konserwy
  • 14
Świetny artykuł. Cały czas o tym, jak to Ukraińcy z ochotą wstępują na rosyjskie uniwersytety, które zapewniają wysoki poziom kształcenia i są tanie. Wojna i polityka nie mają znaczenia, sa nieistotne, bowiem liczy się tylko nauka i przyszłość. Tylko między wierszami ten słabo tajony żal, że po skończeniu rosyjskich uczelni Ukraińcy słabo garną się do powrotu do Kijowa. A Rosjanom nie sa potrzebni Ukraińcy w Moskwie, ani w Londynie, tylko właśnie w
@szurszur: Na drugą stronę ciekawe jest zestawienie takich wiadomości z doniesieniami z Australii co do chwalenia idei komunistycznej przez chińskich studentów na ichnich uczelniach. Aż przeczytałbym jakieś dłuższe wypracowanie nt. długofalowych skutków nauczania u siebie zagranicznych studentów z krajów o przeciwnych interesach, jeśli coś takiego istnieje. Kim Dzong Un też się uczył w Szwajcarii i nic to nie dało jak widać.
cyklicznie lamentuja nad obecnoscia wschodnich studentów w Polsce.


@szurszur: Z tego co słyszałem to ludzie narzekają na dyskryminację polskich studentów względem zagranicznych, a nie na samą ich obecność.
@szurszur:

No chyba nie zawsze. Rozsiewane sa mity jakoby wszyscy studiowali za darmo i otrzymywali stypendia gdy wiekszośc uczy się


podaj mi proszę źródła na to że to mity gdyż studiuję na polskiej uczelni, mieszkałem z ukraińcem w pokoju w akademiku i z moich informacji to prawda.
@0macias0: A jakie sa źródła twierdzace inaczej? Gównostronki, anonimy w internecie lub tezy oparte na małej grupie ''badawczej''.

Nawet kresy.pl to przyznawały swego czasu. Jak niby wszyscy mieliby studiowac za darmo skoro nie ma ku temu podstaw? musieliby mieć Karty Polaka, a takie ma około 10 % studentów z Ukrainy. Wiadomo sa jeszcze jakięs stypendia prywatne (ale tu chyba nie można mówić o dyskryminacji polskich) , unijne czy jak samorzad uchwali
@szurszur: Dzięki za źródła właśnie dlatego zapytałem bo odnosiłem inne wrażenie. Rzeczywiście mój ukr miał kartę Polaka i dostawał stypendium socjalne, myślałem że to reguła u Ukraińców ze względu na ich niskie dochody.