Wpis z mikrobloga

Ciąg dalszy akcji #zbieramnatesle. Akcja polega na tym, że co miesiąc regularnie dokupuje troche akcji Tesli, licząc na wzrost kursu tych akcji, by na koniec wszystko sprzedać i kupić sobie Teslę Model Y. Kolejny miesiąc minął, znowu trochę dokupiłem.... jednak nieco zmieniłem taktykę.

29 stycznia Tesla (z powodu tego, że jest spółką notowaną na giełdzie), publikowała swoje kwartalne wyniki finansowe, tym razem za ostatni kwartał 2019r. Już kilka tygodni wcześniej Tesla opublikowała wstępne szacunki co do liczby sprzedanych przez siebie aut. Wyniki sprzedaży znacznie przekroczyły oczekiwania giełdowych analityków... więc i oczekiwania względem finansów za ten kwartał również były naprawdę duże. W takich przypadkach wiele osób mówi, że "bardzo dobre wyniki, już dawno są wliczone w cenę", tzn. że Tesla tak naprawdę powinna mieć prawie perfekcyjne wyniki, by nie zawieść oczekiwań "ulicy". Jeżeli tylko Tesla miała by dobre, ale słabsze niż oczekwiano wyniki... to kurs akcji Tesli mógł poszybować w dół.

Przyznam szczerze, że nie lubie kupować akcji w okolicach ogłoszenia wyników, bowiem 1 dzień różnicy może znacząco wpłynąć na to, że przepłacę za kupowane akcje. Ponownie się zastanawiałem, czy kupić może przed ogłoszeniem, by zapłacać się na ewentualne wzrosty, w przypadku jeszcze lepszych wyników, czy też może poczekać, by kupić nową porcje taniej. Zrobiłem ankiete. 365 mireczków (79,69%), głosowało bym kupił wcześniej i wyłamał się ze swojej zasady kupowania na początku nowego miesiąca.

Ostatecznie... stwierdziłem, że skoro cała ta akcja ma na celu uśrednianie średniej ceny zakupu... to mogę ją uśrednić także teraz, kupując przed i po.

TR;DR;
- Kupiłem 0,43818463 akcji w cenie 586,99 USD/szt, przed ogłoszeniem wyników, tj. 2020-01-29 (za ~1000 PLN)
- Kupiłem 0,40187793 akcji w cenie 639,00 USD/szt, przed ogłoszeniem wyników, tj. 2020-01-29 (za ~1000 PLN)

# Liczba posiadanych akcji TSLA: 18,01534179
# Wartość portfela: 13,669.68 USD / 53,175.06 PLN
# Wkład własny: 5,061.41 USD / 19,482.12 PLN
# Średnia cena zakupu akcji: 280,95 USD/sztukę
# Zysk/Strata: +173,91% (+ 33,880.75 PLN)

# Uzbierałem obecnie ~19,76% Tesli Model Y *


# Do uzbierania zostało 80,24% : 216,648.00 PLN
# Gdyby cena akcji staneła w miejscu, a ja co miesiąc dokładałbym 2k PLN, to Tesle kupiłbym w: Lutym 2029 (poprzednio: Grudzień 2029)
# By kupić swoją Tesle akcjami po obecnej cenie, musiałbym posiadać: 91,152 akcji (~5,06 razy więcej niż mam)
# Liczba osób obserwująca tag #zbieramnatesle: 1456 (+479 nowych osób, co daje 49% wzrostu)
# Liczba osób, która dopisała się do mikrolisty, by dostawać powiadomienia o kolejnych wpisach: 149 (+62, +71%)

Dzisiaj bonusowo 4 fajne newsy co do Modelu Y, w kometarzach :)

Poprzednie zestawienia:
- 2020-01-01
- 2019-12-04
- 2019-11-06
- 2019-10-25
- 2019-07-24
- 2019-07-03
- 2019-06-05
- 2019-05-24

Ciekaw jesteś jak to się skończy? Dopisz się do listy, jeżeli chcesz być wołany do kolejnych wpisów, badź zacznij śledzić tag #zbieramnatesle

#tesla #samochody #elonmusk #modely #gielda #januszemotoryzacji #januszeinwestowania
Pobierz
źródło: comment_uhauTi3jkPtRyfgQbCJbSAcuylBWkDU4.jpg
  • 66
@ziele1985: Nie, po prostu Tesla idzie jak burza. Jeszcze nie tak dawno było kiepsko, a teraz ich wyniki zaskakują. Są pół roku do przodu z produkcją Model Y, który nota bene będzie miał większy zasięg niż planowano, wyniki sprzedaży Model 3 powyżej spodziewanych (nawet w Europie Model 3 w grudniu to rynkowy numer 3), ruszyła fabryka w Szanghaju, ruszyły pracę nad berlińską fabryką, podpisano umowy na produkcję baterii z LG i
@dunno: Jeśli chcesz się pobawić za małe kwoty, to możesz założyć konto na Revolut, a jeśli chcesz iść w poważniejsze sumy, to załóż konto inwestycyjne w jakimś banku. Teraz chyba ING ma dobrą ofertę dla giełd zagranicznych. Tylko lepiej zacznij od małych stawek i nie wkładaj wszystkiego co masz ;)
@dunno: Dla mnie Trading 212 jest bardzo prosty i wygodny w obsłudze, do tego zasilenia z karty i darmowa akcja w ramach promocji [wpisz sobie w Google np. "trading 212 darmowe akcje"]. Pewnie są dużo lepsze platformy, ale ta i Revolut mi najbardziej siadają.
@anonimowy_programista: Nie zrozum mnie źle ale TESLA jest w top 5 giełdowych wydmuszek, kapitalizacja wieksza od VW, gdzie VW po analizie fundamentalnej rozkłada teslę za łopatki, ludze w tym owczym pędzie powariowali... na wykresie już zrobiła się parabola i pionowa ściana, a parabola zawsze się musi wysypać.
kapitalizacja wieksza od VW, gdzie VW po analizie fundamentalnej rozkłada teslę za łopatki, ludze w tym owczym pędzie powariowali...


@PanMihau: Też VW:
https://www.tesmanian.com/blogs/tesmanian-blog/vw-again-delayed-the-long-waiting-id-3-to-spring-2021

"The new ID.3 will become the flagship car of the Volkswagen Group. Unfortunately, it is still being produced for months without full software. It was not planned that way," Von Michael Freitag.


Okazało się, że zrobienie auta elektrycznego nie jest takie proste XD
@PanMihau: ludzie od analizy automoto analizują Tesle jak firmę automoto... to trochę tak jakby analizować Nvidię jak producenta kart graficznych (gdzie to jest firma specjalizująca się w AI).

Jestem programistą i wydaje mi się, że doskonale rozumiem przewagę konkurencyjną Tesli. Wszyscy myślą, że chodzi o to, że Tesla to auto elektryczne i cała konkurencja skupia się tylko na tym, co i tak im nie wychodzi. Porsche Taycan, słynny "Tesla Killer" okazał
@PanMihau: Tak z ciekawości, miałeś okazję jechać Teslą? :) Bo już wielu krytykowało Teslę, zanim zasiadło za kierownicą. Zanim kupiłem pierwszą akcje Tesli, wypożyczyłem sobie Tesle Model S 90D na 1 dzień i ponad 700 kilometrów. Załączam skan faktury, żeby nie było że ściemniam.

Możesz mi powiedzieć, co Tobie się w tym aucie nie spodobało w trakcie jazdy? Czy może swoją opinie opierasz na tym co przeczytałeś w internecie?
Pobierz
źródło: comment_tXDkYupR515nPoXsHDquL94xZt5PEZMX.jpg
a czy liczysz podatek od wzbogacenia się ?


@Megasuper: zacznę to uwzględniać, jak będę nieco bliżej celu. Teraz szacunki co do tego ile % już uzbierałem, są szacunkowe.

czy wiesz jaki jest procentowy udział i wzrost roczny tych aut na rynku Polskim?


@sharkslayer: tych danych nie mam. O ile procentowo może być nieźle o tyle raczej w całej Polsce nadal mówimy o setkach a nie o tysiącach nowych Tesli na
@anonimowy_programista myślałem o Tobie obserwując jak zielona rakieta pędzi na Marsa z pozytywną zazdrością. Po Twoim wpisie wahałem się czy wejść w Teslę, ale wydawało mi się że zbyt napompowana i poczekam na jakiś dump( było to przy 400-450$/akcje). Niestety nie zdecydowałem się i wszedłem w niedowartościowana spółkę gazową. I zamiast być 80% na plusie jestem 30 na minusie()
@anonimowy_programista tylko gdy ladujesz powolnym prądem w domu, to może być tanio. Jednak obecnie gdy kończą się darmowe ladowarki, to cena za kWh szybkiego ładowania kosztuje około 2,50zl. Na 100 km pewnie zużywa 20-25 kWh. To daje 50-65 zł/ 100 km. Jeśli chodzi o auto nie przekonuje mnie ta ekonomia. Mam zagazowana hybrydę toyoty, która spala 7l gazu, więc 16 zł/100 km, a auto o wiele tańsze w zakupie¯_(ツ)_/¯