Wpis z mikrobloga

Obserwując "podstawówkowe" zmagania syna z gramatyką języka polskiego naszła mnie znów refleksja jakim idiotyzmem jest utrzymywanie stanu obecnego. Nie ma najmniejszych podstaw ku temu aby w gramatyce polskiej występowały wyjątki. Przypomnę, że np. Rosjanie uprościli swoją gramatykę na początku XIX wieku i jakoś im to nie wyszło na złe. Ciekawym doświadczeniem jest również "bezogonkowy" początek polskiego Internetu gdzie bez najmniejszych problemów kwitła wymiana korespondencji w latin1 (czyli kompletnie bez polskich znaków) i jakoś nikt nie narzekał.

Oto propozycja zmian:

1. Zastąpienie "ż" przez "rz" (albo obu "ż" i "rz" przez "z")
2. Zastąpienie "ch" przez "h"
3. Zastąpienie "ó" przez "u"
4. Zastąpienie polskich liter typu "ł", "ś", "ń" itd. wersją z apostrofem np. l'ania, s'nieg, kon'ski . Celem zmian jest całkowite przejście z alfabetem do latin1.
5. Masa innych uproszczeń o których nie chce mi się pisać a które aż się proszą by je wprowadzić.

Korzyści:

1. Zmniejszenie stresu wśród uczniów ("świetny esej ale 3 orty, siadaj pała!")
2. Więcej czasu na ciekawą pracę na polskim a nie kucie gramatyki (np. debaty a nie dyktanda)
3. Zwiększenie atrakcyjności języka polskiego wśród cudzoziemców
4. Wyleczenie nieuleczalnie chorych dysortografów
5. Przyśpieszenie pisania na klawiaturze (znacząca redukcja znaków "dwuklawiszowych")

Oczywiście w grę wchodziłby okres przejściowy w którym obowiązywały by oba systemy ale z 20 letnią perspektywą odejścia od starych zasad.

Mała próbka :) :


#edukacja #jezykpolski

OK, już możecie jechać po mnie jak po burej suce []
Musiałem z siebie to wyrzucić.

PS.
Precz z Radą Języka Polskiego, prof Miodkiem i "grzegrzółkami" (fak ...byk , nie wiem jak to się pisze).
  • 67
Precz z Rada' Je'zyka Polskiego, prof Miodkiem i "grzegrzul'kami"


@pyzdek: tak to czytam i cos' c' powiem, to ma se's. Generalnie kaz'dy ogarnie'ty czl'owiek l'yknie temat mome'talnie tylko jest problem, bo jak upraszczać to "ż" i "rz" powinno zmiez'ac' właśnie do swojej krutszej formy "z'" ktura zreszta' pasuje do wczes'niej zaproponowanej formy latin1 "z'" "s'" itp.
@SecretOfTheSteel: A czemu koszule nosi sie w spodniach, albo dobiera garnitury tak a nie inaczej?

Od razu wiesz z kim masz do czynienia.


@NexciaK: koszulę nosi się w spodniach, bo do tego jest projektowana. Dlatego koszula jest wyraźnie dłuższa niż T-shirt, żeby się z tych spodni nie wyciągała podczas ruchów. To ma swoje konsekwencje, bo nosząc ją na wierzchu zwykle wygląda się słabo, bo zbytnio wydłuża tułów optycznie i prześmiewczo
@januzi: fajne , nie znalem. Mnie na GG kompletnie ale to kompletnie nie przeszkadza jak ktoś pisze bez ogonków. Kiedyś to był standard. Pamiętam stronę ogonki.org gdzie publikowali różne sposoby na polskie znaki które najczęściej wcale nie działałby albo tylko częściowo. I masę krzaków z polskich liter przy różnych konwersjach między systemami. Dlatego większość nie kopała się z koniem i po prostu pisała bez nich :)
Profesora Miodka proszę szanować


@F309: ja go szanuję chociażby dlatego że jest językoznawcą jednego z najdziwniejszych języków świata. Tylko pytanie, czy taki ktoś po wzniesieniu się na top topów polszczyzny będzie chciał chociaż trochę uprościć życie milionom który mają 90% tej wiedzy tam gdzie wzrok nie sięga?
@SecretOfTheSteel: Ciekawą wypowiedź na temat postulatów uproszczenia języka można przeczytać tutaj, autor zwraca uwagę m. in na:


@unknown_caller: dla mnie są to drugorzędne albo trzeciorzędne sprawy. Że jakiś starzec zza Buga coś tam wymawia inaczej ... Powiązanie "kół" i "koła" ma znaczenie przy wymienianiu na "ó" co w moim systemie jest zbędne (kol'a i kul') .
No i nie zgadzam się że uproszczenie jezyka nie pomaga w jego nauce. Właśnie
Czy Ty właśnie wymyśliłeś, żeby 30mln Polaków uczyło się od nowa czytać i pisać?


@Jin: nie od razu. Można by najpierw określić zakres zmian i jakiś czasokres w którym nastąpi (np. 30 lat). A potem wprowadzać zmiany kolejno. Sam jestem ciekaw jak by to wyszło ale skoro inne języki podlegały takim planowym reformom to pewnie dało by się zrobić.
@SecretOfTheSteel: siadaj pała powinno być raczej jakas'


@mirasKo-Kalwario: tak, walnąłem się. Ale pewnie dlatego że wpadła mi myśl, że apostrof powinien być przed literą a nie po niej tak by czytający od lewej wcześniej wiedział że będzie zmiękczenie spółgłoski czy jak to się nazywa ... Kwestia do przemyślenia.