Wpis z mikrobloga

Podczas porannej kontemplacji na balkonie z kawą obserwowałem skrzyżowanie, które jest tuż pod blokiem. Na sygnalizacji świetlnej siedzialo kilka wron. Niby nic niezwykłego ale to co stało się później bardzo mnie zaciekawiło. Wrony siedziały sobie na wyjebce ale kiedy zapaliło sie czerwone światło i samochody sie zatrzymały te czarne kraczące łajzy brały w dziub jakiegoś orzecha czy innego kasztana i zrzucały zdobycz na przejscie dla pieszych. Wróciły na sygnalizację i czekały. Zapaliło sie zielone, samochody rozjezdzały orzechy a kiedy znów zapaliło się czerwone szybko podleciały i zbierały plony bez łupin. Niby ptasie móżdżki ale pomyślunku troche mają, widać było ze doskonale wiedzą co robią, nie spodziewałem się po wronach niczego ponad krakanie i sranie a tu taki outstanding move :O

#gownowpis #natura ##!$%@?
  • 53
Zostałem dilerem chleba dla kilku wron z mojej dzielnicy. Płaca mi różnymi drobiazgami, błyszczącymi plastikami, kawałkami materiału, długopisami etc. Ale ostatnio jedna przyniosła 20 zł które gdzieś znalazła. Więc dałem więcej chleba i to świeżego. Spodobało jej się. Inne wrony podpatrzyły. Zaczęły więc przynosić papierki, ale specjalnie nagradzane były tylko te z hajsem. W końcu coraz częściej zaczął pojawiać się hajs, jedna przyszła nawet ze stówą. Nie wiem skąd to biorą, chyba
@Lezhrass: u mnie skubane są tak cwane że wiedzą, że aby szybko mieć rozłupanego orzecha, kasztana etc. to kładą na ulice, ale w koleiny drogi lub w ciemne miejsce wyjeżdżone od opon bo wiedzą że tam samochód napewno przejedzie.
Jest już nowa gałąź nauki, zwana ewolucją miejską, czyli jak ludzkie środowisko zmienia zachowania i cechy zwierząt. W którymś periodyku czytałem fajny artykuł o tym pt. "Darwin w wielkim mieście", polecam ;)
@Lezhrass: Cóż, są bardziej inteligentne niż może Ci się wydawać. Ba, są poważne rozważania filozoficzne na temat tego co czyni ludzi takimi wyjątkowymi, bo czy szympans który jest tak samo inteligentny co 3 letnie dziecko - może być świadomą istotą? Bo skoro 3 letnie dziecko jest człowiekiem i świadomą istotą a od szympansa różni się tylko tym, że potrafi mówić (trochę), to czy szympansa nie powinniśmy traktować podobnie? Tak samo delfiny
Kiedyś stojąc na parkingu i czekając na kogoś obserowałem kruki/wrony maczające pochodzące z pobliskiego macdonalda kawałki bułki po czym je zjadały.
@Lezhrass: W Katowicach przy parku Kościuszki były swego czasu dziki, które czekały na skrzyżowaniu na czerwone światło dla samochodów, żeby przejść z małymi na drugą stronę. Pewnie nie patrzyły na światła, ale skumały, że samochody co jakiś czas stają i można przebiec...
@Lezhrass: witamy w latach dziewięćdziesiątych bo gdzieś mniej więcej wtedy jako Gowniarz się dowiedziałem, że wrony potrafią tak robić podobnie jak zrzucac kamienie na na przykład orzechy.
@Lezhrass: To ja ci coś opowiem. Było to 10 lat wstecz. Za górami. Za lasami. Na jednej ze ścieżek rowerowych na wrocławskich nadodrzańskich wałach, miała miejsce taka oto historia. Jadę rowerem ową ścieżką. Wtem zauważam wiewiórkę na tejże ścieżce. Coś w łapkach dzierżyła, coś ogryzała. Zatrzymałem się. Po chwili mnie zauważyła i prysnęła na drzewo. Nie pamiętam jaka to była pora roku, ale drzewa były odsłonięte z liści. Małe zwierzątko weszło