Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o Marku i marku.

"Marek" jest imieniem pochodzącym od imienia rzymskiego boga wojny - Marsa. Chłopca z tym imieniem oddawano pod jego opiekę.
Za to "marek" pochodzi ze słowiańskich wierzeń, a dokładniej od mary - była to wędrująca dusza po świecie żywych. Samo słowo pochodzi od prasłowiańskiego czasownika "*mariti" - ‘powodować, że coś się ukazuje, pojawia, majaczy we śnie, że coś się roi’. Polskie wyrazy należące do tej rodziny mają wspólny element znaczeniowy - oznaczają coś nierzeczywistego, na przykład "marzyć". Z tego powodu frazeologizmy typu "nocny marek" powinniśmy pisać małą literą.

Chciałabym jeszcze na chwilę wrócić do mojego wczorajszego wpisu. Rzeczywiście, jak ktoś mi zwrócił uwagę, powinno się mówić "PAN-u", a nie "PAN-a".

Dziękuję za Wasze zainteresowanie. Z dnia na dzień przybyło mi 300 obserwujących tag. Chcę także podziękować Predatorowi z Discorda, który zrobił mi dzisiaj listę osób do oznaczania.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 23
@Meivels: nie przejmowałbym się krytyką bez argumentacji. Swoją drogą pewnie nick zoobowiązuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) osobiście uważam że dostarczenie takiej ilości wiedzy i ciekawostek w tak krótkim tekście to świetna sprawa. Tak trzymaj.
@Meivels: przede wszystkim chyba nocny marek małą, nie przez wspólny źródłosłów, tylko przez spospolicenie znaczenia imienia, na co wpływ ma geneza słowa. Jednym słowem szkoda, żeś nie przytoczyła przy okazji innych przykładów typu: finka, angielka, czeszka, judasz, janusz, szwajcar, francuz, murzyn