Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o Marku i marku.

"Marek" jest imieniem pochodzącym od imienia rzymskiego boga wojny - Marsa. Chłopca z tym imieniem oddawano pod jego opiekę.
Za to "marek" pochodzi ze słowiańskich wierzeń, a dokładniej od mary - była to wędrująca dusza po świecie żywych. Samo słowo pochodzi od prasłowiańskiego czasownika "*mariti" - ‘powodować, że coś się ukazuje, pojawia, majaczy we śnie, że coś się roi’. Polskie wyrazy należące do tej rodziny mają wspólny element znaczeniowy - oznaczają coś nierzeczywistego, na przykład "marzyć". Z tego powodu frazeologizmy typu "nocny marek" powinniśmy pisać małą literą.

Chciałabym jeszcze na chwilę wrócić do mojego wczorajszego wpisu. Rzeczywiście, jak ktoś mi zwrócił uwagę, powinno się mówić "PAN-u", a nie "PAN-a".

Dziękuję za Wasze zainteresowanie. Z dnia na dzień przybyło mi 300 obserwujących tag. Chcę także podziękować Predatorowi z Discorda, który zrobił mi dzisiaj listę osób do oznaczania.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 23
  • Odpowiedz
@Meivels: moje przykłady powinno się pisać małymi literami
finka - rodzaj noża, angielka - szklanka do whiskey, czeszka - polski pantofelek gimnastyczny, judasz - wizjer, janusz - starszy cwaniak biznesowy, szwajcar - odźwierny w hotelu, francuz - klucz regulowany, murzyn - człowiek od roboty
  • Odpowiedz
@the_alf: Wiedziałam o większości, ale jakoś nie skojarzyłam, co nie zmienia tego, że "marek" pisze się małą literą z innego powodu. Nie każde słowo ma tę samą historię. ;P
  • Odpowiedz