Wpis z mikrobloga

@AllieCaulfield:

Wpis na dobranoc.

Wiecie, że depresja, według szacunków WHO do 2020 (czyli tuż za rogiem) prawdopodobnie wysunie się na drugie miejsce najczęstszych chorób ludzi. (pierwsze miejsce to bóle kręgosłupa). Do 2030 roku będzie na miejscu pierwszym.
350mln ludzi na świecie cierpi na depresję (na jakąś z jej odmian). W Europie ta liczba to 83mln ludzi. W Polsce 1,5 mln. Mówimy tutaj oczywiście o zdiagnozowanych przypadkach. Pomyślcie tylko jak wiele osób nie wie jeszcze, że ma depresję lub będzie ją miało. Pod tym adresem możecie znaleźć więcej liczb i ciekawą infografikę na ten temat
https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,350-mln-osob-choruje-na-depresje--statystyka,artykul,1722319.html

Ale dlaczego o tym piszę?? Bo uważam, że jest to ważne. Jeżeli co dziesiąta osoba (według szacunków) cierpi na depresję to na pewno mamy taką osobę w rodzinie, w pracy, spotykamy mnóstwo takich osób na ulicy.

Zajęło mi 20lat zrozumienie dlaczego moja rodzicielka po pracy, przychodziła do domu, kladla się do łóżka, zasłaniala kotary i gasila światło...zamiast zająć się obiadem, czy pomoc mnie i rodzeństwu z pracą domową. Ktoś by powiedział... dlaczego nikt nie pomagał?? Nie reagował?? Czy ktoś w małym miasteczku w Polsce w latach 80' i 90' myślał o depresji??" Depresja?? W dupie się poprzewracalo a nie jakaś depresja..."

Jako, że piszę tylko pod tagiem #zegarki, to będzie również trochę o nich... lub pośrednio o nich.

Na załączonym zdjęciu jest mój zegarek na nowym pasku od Barton (USA). Link do paska poniżej
https://www.bartonwatchbands.com/collections/elite-silicone-quick-release/products/black-top-purple-bottom-elite-silicone

Jest to dość nietypowy pasek. Całkowity dochód z jego sprzedaży trafia do fundacji
Save.org(Suicide Awerness, Voices of Education).
https://save.org/
Organizacja ta ma na celu pomoc i propagowanie świadomości społecznej w dziedzinie depresji i przeciwdziałaniu samobójstw.

Kolory paska i logo na zapięciu to trybut dla tragicznie zmarłego
Brandona "Cartera" Combsa. Założyciela konta na IG #wristi (możecie sprawdzić profil na IG). Później społeczność skupiająca się wokół zegarków i #wristi, stworzyła ruch #wearewristi

Tak więc pamiętajcie...

Każdy kogo spotykasz, toczy bitwę, o której nic nie wiesz...
Bądź życzliwy, zawsze...

Ja pamiętam...

#zegarki #feels #czujedobrzeczlowiek #modameska #chwalesie (choć nie wiem... to chyba dla zasięgu) #zdrowie #psychologia #powaznasprawa #swiadomosc
AllieCaulfield - @AllieCaulfield:

Wpis na dobranoc. 

Wiecie, że depresja, wedłu...

źródło: comment_TlCRHVUvzrc54RwK6F4ULgcrpZLcsRpw.jpg

Pobierz
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@high_hopes: @AllieCaulfield: problemem jest nadal to, że depresja jest obiektem drwin. Facet i depresja? Roboty by się chwycił. Niestety ja najczęściej spotykam się z taką formą "pomocy" tym osobom. Obecny styl życia też nie pomaga z depresją. Wpis powinien dać do myślenia wszystkim osobom, że nie każdy jest taki twardy, a i pod maską śmieszka często kryje się jakaś tragedia osoby, której możemy pomóc.
@php-mysql: masz absolutną rację. Bardzo trafne spostrzeżenie. Gdy rozmawiałem niedawno na ten temat z osobą w mojej rodzinie (40 letnia kobieta) to powiedziała, że "nikt nie ma na to czasu" i właśnie "do roboty by się jakiejś wzięli".
@AllieCaulfield: wpis dosyć poważny, więc nie chcę się czepiać, podkreślam więc, że odnoszę się tylko do linkowanego artykułu a nie do samego wpisu.
nie wiem skąd autorzy wzięli te dane, ale wedle mojej najlepszej wiedzy są one kompletnie błędne.
nie ma takiej choroby jak ból kręgosłupa, to jest objaw a nie choroba. najczęstszą chorobą na świecie są CVD czyli wszystko co związane z układem krążenia - nr 1 to nadciśnienie, potem
Może jakieś inne kryterium było brane pod uwagę


Dlatego zawsze przez palce patrzę na wszystko co albo nie ma źródeł albo jako źródło ma "WHO".

Jeśli nie jest tak źle, to tylko się cieszyć.


@AllieCaulfield: jest gorzej niż piszesz ;) bo nie dość że więcej osób choruje niż z Twojego artykułu, to jeszcze są bardziej powszechne choroby.

A wszelkie działania mające na celu szerzenie świadomości prozdowotnej w każdym zakresie zawsze popieram