Wpis z mikrobloga

W temacie kolonizacji to jest mój ulubiony dokument z czasów IIRP - meldunek z rozbierania cerkwi prawosławnych w ramach akcji nawracania na katolicyzm i polonizacji ludności wschodnich terenów polski.

Tak dla informacji w latach IIRP ludność Chełmszczyzny i Podlasia straciła 340 z 389 cerkwi.

#neuropa #polska #historia #bekazprawakow
Pobierz lakukaracza_ - W temacie kolonizacji to jest mój ulubiony dokument z czasów IIRP - me...
źródło: comment_46YF8IYBSegafXHmwrGykgoOxAZm2R47.jpg
  • 35
@lakukaracza_: Tak podobne akcje wyglądały w opisie:

„14 lipca zburzono cerkiew w Międzylesiu (powiat bialski). Ludzie domyślali się tego jeszcze w przeddzień, gdy rozebrano cerkiew w niedalekim Zahorowie. Zeszli się ludzie, powynosili i pochowali niektóre cenniejsze rzeczy. Zdejmując dzwony, kupione kilka miesięcy wcześniej, trzykrotnie, na pożegnanie, uderzyli w wielki dzwon. Zebrani zaczęli płakać i całą noc nie opuszczali swojej świątyni. I całą noc we wsi, czując nieszczęście, wyły psy. Rano, o
@lakukaracza_: U nas na wiosce ostała się cerkwie ale była pierwotnie unicka ale zły car powiedział dość i cyk prawosławna ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale przynajmniej może się pochwalić że przetrwała rozbiórki z drugiej RP. Z Hitlerem było gorzej (,) ale świątynia dalej stoi i nawet po remoncie generalnym w 2008. Pozdrawiam( ͡° ͜ʖ ͡°)-
@lakukaracza_: Smutne czasy. Wojna nadchodziła wielkimi krokami,a polskie władze nie miały niż lepszego do roboty niż rozpoczęcie prześladowań nielubianych mniejszości religijnych. Gdyby Piłsudski żył nie doszłoby do tego, ponieważ był zwolennikiem tolerancji i powstrzymywał różnych oszołomów. Ale zmarł, a władza Kościoła Katolickiego wzrosła. Szkoda, że o tej stronie międzywojennej Polski często się zapomina, a nawet jeśli się pamięta to późniejsze wydarzenia - rzeź wołyńska oraz wydarzenia obecne - niekontrolowany napływ Ukraińców
@lakukaracza_: Przynajmniej to oskarżenie ma ręce i nogi, nie tak jak umiejscawianie kolonializmu w czasach I Rzeczypospolitej.

Nie wiem co uderzyło do głowy rządowi sanacji. To w końcu mieli być Ci co będą realizować tolerancyjną politykę. Następcy i wspólnicy tego, co to niby chciał federacji.
@rozentuzjazmowanyteownik mam nadzieję, że masz mniej niż 25 lat albo chociaż wziąłeś leki. Świat nie jest czarno-biały. Ludzie (i narody) nie są tylko dobre i tylko złe. To, że ktoś robił gorzej, nie znaczy, że my, Polacy, nie robiliśmy źle. A że to za czasów wychwalanej II RP (za czasów której najechaliśmy też Litwę i Czechosłowację), to tym bardziej nie pasuje do wizji wielkiej, dumnej i niewinnej Polski
@lakukaracza_: to ma wyczerpywać słuszność postulatu o kolonializmie Polaków? Ma pewno Tokarczuk o tych czasach mówiła?

Nie wiem co uderzyło do głowy rządowi sanacji.


@Okcydent: to nie pamiętasz już, jakie działania że strony ukraińskiej do tego doprowadziły? No też chyba nie byli bez winy. Czyż przed rozbiórkami nie zdarzały się zamachy na polskich urzędników i polityków?

@matelusz: kiedy Polska najechała Czechosłowację? Czy wiesz że w dniu, o którym zapewne