Wpis z mikrobloga

PRZYSZŁY DOM MECENASA?

Czym jest życie bez (realistycznych) marzeń? Mam gdzie mieszkać, ale czemu nie próbować polepszyć swoich warunków mieszkaniowych? Oto mój plan budowy domu - równe 60 m2 powierzchni. Raczej na 99% będę dążyć do takiej, a nie innej formy, niemniej jestem otwarty na komentarze.

Oprócz tego fajnie, żeby cała działka miała z 250 m2. Tak żeby było miejsce na zaparkowanie auta obok domu lub przed domem (wybudowanie garażu wątpliwe, po prostu pusta przestrzeń o wymiarach ok. 6 m x 3 m), a z tyłu: mini-ogródek warzywny, mała szopa użytkowa 1 m x 1 m, miejsce na grilla i stolik, oraz obejście wokół domu z jednej strony na ogródek, wokół płotu miejsce na tuje, a w przyszłości przed drzwiami wejściowymi małe zadaszenie z 2 kolumnami podtrzymującymi to zadaszenie. Natomiast to dodatek, dlatego nie zrobiłem konkretnego planu, bo wszystko zależy za jaką cenę jaka działka by mi się trafiła (tyle wiem, że na pewno celowałbym w działki do max 400 m2), natomiast tak czy siak priorytet to sama chata.

Chata składająca się z równych 60 m2 nie wliczając ścian zewnętrznych, wliczając ścianki działowe. Prostokąt 10 m x 6 m. Ściany zewnętrzne 40 - 50 cm jak najlepiej izolujące ciepło, ściany wewnętrzne ok. 10 cm jak najbardziej przystępne cenowo, byle w łazience i pralni w formie niesprzyjającej osadzaniu wilgoci, oraz w okolicy kuchni i niesprzyjające zapłonowi. Podłoga w większości płytki gresowe drewnopodobne, przy czym w łazience jakieś płytki łazienkowe niesprzyjające poślizgom, oraz goła podłoga pralni, w przedpokoju (uzupełniona częściowo o wykładzino-wycieraczkę) i biurze domowym (uzupełniona częściowo o wykładzinę biurową).

Główne pomieszczenie to salon połączony z kuchnią i korytarzem. W lewym górnym rogu łazienka, w prawym górnym rogu główna sypialnia, na dole od lewej: 2 mini-sypialnie, przedpokój, pralnia, biuro domowe.

Wyposażenie pomieszczeń

Salon z kuchnią i korytarzem: standarowy zestaw kuchenny wraz z paroma szafami wiszącymi nad częścią aneksu kuchennego, stół elipsowaty z kilkoma krzesłami, sofa (rozkładana jako łóżko zapasowe), tv 35-45" w przyszłości wraz z resztą zestawu multimedialnego, kominek, gaśnica, monitoring wewnętrzny, 1 duża lampa stojąca, 1 szafa na ubrania, 1 komoda na inne rzeczy, 2 kaloryfery 50 cm (salon z kuchnią) i 2 kaloryfery 30 cm (korytarz), 5 lampek wbudowanych w podsufitkę, 10 małych okien (6 w salonie z kuchnią, 4 w korytarzu).

Łazienka: przysznic, jacuzzi, bojler, pisuar, klozet, bidet, umywalka, kaloryfer 50 cm, 2 lampy o różnej barwie światła wbudowane w podsufitkę, 4 małe okna.

Główna sypialnia: Łóżko 200 cm x 160 cm, mała szafka z lampką, 2 szafy, kaloryfer 50 cm, 1 lampa w podsufitce, 4 małe okna.

2 x minisypialnie: wyposażenie uzależnione od potrzeb, docelowo po 1 łóżku 190 cm x 80 cm, po małym biurku z krzesłem i małej szafce wiszącej nad biurkiem, po szafie, kaloryfer 30 cm, po lampie w podsufitce, po 2 małe okna.

Przedpokój: szafa, wieszak, miejsce na obuwie, brak kaloryfera (przedpokój służyć będzie jednocześnie za komorę przejściową, idealne miejsce do ściągnięćia / założenia kurtki), 2 małe okna.

Pralnia: pralka, kosz na brudne ubrania, pisuar, na 1/3 pomieszczenia porozwieszane linki do suszenia ubrań, kaloryfer 30 cm, 2 małe okna, 1 lampa w podsufitce, 2 małe okna.

Biuro domowe: regularno-wymiarowe biurko, krzesło, wąski regał, kaloryfer 30 cm, lampa w podsufitce, 2 małe okna.

Inne dane. 2 małe okna byłyby przy sobie przedzielone 10 cm ściany, dlatego na większości pomieszczeń widoczne jako 1, idealnie każde o wymiarach 20 cm x 50 cm, podwójne z poduszką powietrzną pomiędzy nimi zamiast tradycyjnego parapetu. Drzwi wejściowe i drzwi między przedpokojem a salonem 90 cm x 203 cm, drzwi wewnętrzne 80 cm x 203 cm.

Zdaje się, że w Polsce obowiązuje prawo, że pomieszczenia mieszkalne muszą mieć 2.5 m wysokości. Tak więc wysokość wszystkich pomieszczeń 2.5 m, a następnie wykonanie podsufitki 30 cm, tak więc 2.2 m do codziennego użytkowania. W podsufitce 10 cm wys. na dodatkową lekką izolację cieplną, oraz 20 cm wys. technicznej - maksymalnie jak możliwe większość kabli, rur itd. szłaby tędy. Dom docelowo wyłącznie parterowy, brak piętra, piwnicy, strychu.

Pewnie niektórzy sąsiedzi by się zastanawiali co to za ,,kurza chatka" powstałaby koło nich, ale nie dbam o to. Najważniejsze, że samemu uważam, że jest to optymalna powierzchnia dla kogoś zakładającego prawdopodobieństwo mieszkania samemu z ewentualnym epizodycznym goszczeniem, ale jednocześnie bez kompletnego wykluczenia wzrostu liczby mieszkańców do 4, max 5 osób - czyli nadal bez tłoku.

#dom #mieszkanie #mieszkania #nieruchomosci #budownictwo #budowlanka #wykonczenia #architektura #architekturawnetrz #rtv #agd #wyposazeniewnetrza #pytaniedoeksperta #pytanie #kiciochpyta #marzenia #wygryw
a.....i - PRZYSZŁY DOM MECENASA?

Czym jest życie bez (realistycznych) marzeń? Mam ...

źródło: comment_fgUu0KfuW112wWO8lYtoKX9W7VWXslOs.jpg

Pobierz
  • 88
@adam-antoszewski:
1. Jakieś ogrzewanie poza kominkiem?
2. Pomyśl dłużej nad poddaszem nieużytkowym. Nawet jeżeli nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni teraz to na pewno pomoże przy odsprzedaży.
3. > 2 małe okna byłyby przy sobie przedzielone 10 cm ściany
Przemyśl jeszcze raz - da Ci to filarek 10cmx40cm - nadproże będzie i tak musiało być projektowane tak jakby go nie było; poza tym będzie wyglądał komicznie.
4. Odradzam wysokość pomieszczeń na poziomie 220cm
@adam-antoszewski:
zastanów się nad garażem - duży komfort, szczególnie zimą
60m a tak wiele pomieszczeń ? to chyba bardziej klitki (niecałe 4m) w których nic się nie zmieści bardzo niepraktyczne, okno szer. 50cm nie doświetli pomieszczenia.
Zobacz jak wyglądają mieszkania w blokach o takim metrażu.
Brak wyjścia z domu na ogródek.
Możesz mieć problem ze znalezieniem podłużnej działki.
@adam-antoszewski: przykro mi, to się nie uda. Żeby mieć rozkładana kanape to musisz mieć co najmniej 170 cm, a na rysunku wstawiłeś jakieś 120. Standard przy rozkładanych kanapach to co najmniej 190. W łazience na odcinku 120cm zamieściłeś bidet, wc i jeszcze coś. W rzeczywistości sam stelaż do wc zajmuje 60 cm, a do tego jeszcze obudowa i dystanse, to samo z bidetem. I już ci zabrakło z tych 120 cm.
@Jeffrey_M: @MateuszOM : Wysokość okna 50 cm, szerokość 20 cm, ale to zwykle parami 2 okna kilka cm obok siebie będą. Przynajmniej nikt się przez nie mi nie wbije na chatę.

@Jeffrey_M: Pewnie na gaz z gazowni - bojler dwuobiegowy - do ogrzewania wody i do kaloryferów.

@caslin: Dzięki, lepiej ten plan nie będzie wyglądać, potem już tylko taki typowy schemat budowlany będzie i to wszystko.

@MateuszOM: Te
@ajumalawa: Na moje potrzeby + na potrzeby ewentualnej mojej hipotetycznej rodziny nuklearnej w zupełności to wystarcza. Ja nie zamierzam konkurować z innymi właścicielami domów, tylko polepszyć swoje własne warunki mieszkaniowe (aktualnie 2-pokojowe mieszkanie 44 m2).
@adam-antoszewski: nie zrozumiałeś co do ciebie napisałam. Ten „projekt” nie trzyma ani wymiarów, ani skali. Na rynku istnieją pewne standardy, do których dostosowane są poszczegolne produkty. Więcej o tym możesz dowiedzieć się zaglądając do podręcznika Neuferta. I o ile nikt się nie obrazi, jeśli ustawisz krzesła zostawiajac przy stole 50 cm do jedzenia, to sadzanie czterech osób przy 60cm to już jest komedia. Usiądź na dupie i zmierz ile miejsca potrzebujesz.
@as92: zastanów się nad garażem - duży komfort, szczególnie zimą

Na czym polega ten komfort twoim zdaniem?

60m a tak wiele pomieszczeń ? to chyba bardziej klitki (niecałe 4m) w których nic się nie zmieści bardzo niepraktyczne,

Każdy ma swoje gusta - dla ciebie niepraktyczne, na moje potrzeby bardzo praktyczne.

Zobacz jak wyglądają mieszkania w blokach o takim metrażu.

Mieszkam obecnie w kamienich w chacie 44 m2 2 pokoje, z czego